Jak oddzielić aneks sypialny od reszty mieszkania? Urządzamy sypialnię w kawalerce

2019-01-03 17:50

Jak urządzić sypialnię w kawalerce? W małych mieszkaniach często nie ma możliwości wydzielenia oddzielnego pomieszczenia na sypialnię. Co zrobić w sytuacji, gdy mamy do dyspozycji jedynie aneks sypialny, a chcemy, by sypialnia była jak najbardziej przytulna i sprzyjająca snowi? Sprawdź, jak w prosty sposób oddzielić aneks sypialny od reszty mieszkania.

Spis treści

  1. Aneks sypialny: najlepsze miejsce do spania
  2. Jak wydzielić aneks sypialny? Zastosuj przegrodę
  3. Jak oddzielić łóżko od reszty pokoju? Postaw parawan
  4. Aneks sypialny w kawalerce: gotowy pomysł
  5. Jak z jednego pokoju zrobić sypialnię i salon? ZDJĘCIA

Aranżacja sypialni w kawalerce wcale nie musi być ogromnym wyzwaniem! Przedstawiamy kilka sposobów na efektowne (i efektywne!) oddzielenie aneksu sypialnego od reszty mieszkania.

Aneks sypialny: najlepsze miejsce do spania

Który kąt salonu poświęcić na sypialnię? Najciemniejszy (gdy śpisz, zwykle jest ciemno, a przy oknie lepiej jest postawić stół) i w miarę możliwości najbardziej oddalony od ciągów komunikacyjnych. Miejsca nie potrzeba wiele – wystarczy tyle, ile mierzy łóżko plus pas wolnej przestrzeni na dojście do niego (przynajmniej z jednej strony mebla). Wszystko zależy od wielkości i kształtu kawalerki, ale przykładowo: w długim i wąskim pomieszczeniu na część dzienną przeznacz przestrzeń przy wejściu, a sypialnię usytuuj w miejscu najbardziej od niego oddalonym.

Jak wydzielić aneks sypialny? Zastosuj przegrodę

Aneks sypialny najlepiej jest oddzielić od reszty mieszkania za pomocą jakiegoś rodzaju przegrody. Jeśli nie boisz się rozwiązań „na stałe”, wydziel przestrzeń sypialną ścianką z płyt gipsowo-kartonowych (sięgającą sufitu lub niepełną, dzięki której nie zacieśnisz optycznie wnętrza). Doskonałym wyjściem są również drzwi przesuwne – jeśli masz sporą wnękę, możesz zbudować w niej podest z szufladami na pościel, na podeście umieścić miękki materac, a całość częściowo lub całkowicie przysłonić przesuwanymi drzwiami. Powstanie zaciszny, kameralny kącik, a drzwi ozdobione ciekawym wzorem lub pomalowane na intensywny kolor ożywią także aranżację mieszkania.

..  Jak przerobić łóżko? Pomysły na zagłówek >>>

..  20 najpiękniejszych sypialni z prawdziwych domów! >>>

Jak oddzielić łóżko od reszty pokoju? Postaw parawan

Rozwiązaniem sprawdzającym się najlepiej w przypadku osób, które nie lubią radykalnych zmian, są tańsze i łatwe do zlikwidowania przegrody – żaluzja lub przesłona z frędzelków świetnie wydzieli aneks sypialny, nie blokując dostępu światła i nie zacieśniając przestrzeni. Możesz również postawić parawan do pokoju, który, w razie potrzeby, łatwo jest schować lub przesunąć, a także dopasować do każdego stylu aranżacji. Skrzydła parawanu można wypełnić tkaniną, plecionką, pleksi czy drewnem albo ozdobić malunkami lub zdjęciami. Świetną alternatywą jest także zasłona z tkaniny, która dodatkowo spełniać będzie funkcję dekoracyjną.

Aneks sypialny w kawalerce: gotowy pomysł

Zastanawiając się, jak urządzić sypialnię i wydzielić ją w kawalerce, projektantka zdecydowała się na postawienie na środku ścianki w kształcie litery „L”, która oddziela sypialnię od strefy wejściowej i częściowo od salonu (zdjęcie niżej). A ponieważ kawalerka ma tylko jedno okno dające światło, ściana nie mogła być pełna, bo wówczas sypialnia w kawalerce byłaby ciemna. W mikroskopijnej sypialni zmieściły się łóżko o szerokości 140 cm, nocny stolik i mała komoda.

Ciekawa tapeta w grochy nawiązuje do aranżacji całej kawalerki. Taki sam wzór możemy znaleźć nad blatem w kuchni oraz w przedpokoju. Zestawienie wzorów i kolorów, jakie zastosowano do urządzenia sypialni w kawalerce, daje wrażenie wakacyjnej beztroski.

sypialnia w kawalerce
Autor: Rita Lorenc

Jak z jednego pokoju zrobić sypialnię i salon? ZDJĘCIA

Najważniejszą rzeczą jest uporządkowanie przestrzeni. Oddzielając aneks sypialny od salonu, możesz śmiało poeksperymentować ze stylem. Jasne kolory ścian, miękkie narzuty, świece sprawią, że nawet w najmniejszej sypialni wypoczniesz i nabierzesz sił. Zobacz nasze propozycje przytulnych i jasnych sypialni. Może znajdziesz w nich kilka inspiracji?

Industrialne wnętrze. Mieszkanie urządzone jak loft
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE