Żaluzje okienne. Aranżacja okien: wybieramy żaluzje drewniane, aluminiowe

2017-03-22 15:27

Żaluzje okienne znów są bardzo modne. Aranżacja okna z żaluzjami może być ozdobą praktycznie każdego wnętrza. Żaluzje drewniane, aluminiowe - podpowiadamy jaka dekoracja okna sprawdzi się w salonie, łazience, kuchni i sypialni.

Spis treści

  1. Żaluzje okienne: jaki materiał, wymiary?
  2. Żaluzje okienne: sprawne sterowanie żaluzjami
  3. Żaluzje okienne: inspiracje na aranżacje okien
  4. Żaluzje okienne: zalety
  5. Montaż żaluzji: wideo instrukcja
  6. Galerie: inspiracje na wystrój okna

Żaluzje okienne są znowu na topie. Za pomocą żaluzji można o wiele precyzyjniej (niż roletami czy zasłonami) regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Szczególnie żaluzje zamintowane w sypialni są szczególnie pomocne.

Żaluzje okienne: jaki materiał, wymiary?

Do wyboru mamy nie tylko żaluzje okienne aluminiowe, żaluzje drewniane (z różnych gatunków drewna), bambusowe, lecz także, coraz popularniejsze, są żaluzje skórzane. Wszystkie żaluzje okienne dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach.

Sprawdź też: mycie i czyszczenie żaluzji okiennych >>>

Do dużych okien (nawet o powierzchni 15 m²) stosuje się najczęściej żaluzje z lamelami o szerokości 50, 70 lub 75 mm. Ale – im szersze, a żaluzja większa, tym jej waga wzrasta. Ciężka żaluzja w oknie wymaga solidnego montażu. Wtedy też do obsługi takiej żaluzji okiennej przydaje się napęd. Znacznie ułatwia jej ustawianie.

Żaluzje okienne: sprawne sterowanie żaluzjami

Do żaluzji okiennych można zamontować napęd zasilany elektrycznie (przewodowy) albo prostszy w instalacji (nie wymaga prac remontowych) – napęd bezprzewodowy. Ten ostatni jest zasilany akumulatorowo bądź solarnie. Sterujesz żaluzjami okiennymi przez naciśnięcie przycisku sterownika naściennego lub za pomocą pilota. Nowoczesne systemy można programować, np. tak, by wszystkie żaluzje w domu automatycznie „zamykały się” o określonej godzinie lub gdy włączysz światło w domu. I obsługiwać np. ze smartfonu

Żaluzje okienne: inspiracje na aranżacje okien

Gdy nie lubimy klasycznych zasłon, możemy się pokusić o zastosowanie w oknach żaluzji. Aranżacja okna z żaluzjami powinna jednak pasować do całości wnętrza, w którym ją zastosujemy. Żaluzje okienne wykonane z kolorowego plastiku, drewna czy też klasycznego aluminium dobrze sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych pomieszczeniach. Żaluzje dobrze osłaniają wnętrza przed słońcem, jeśli wybierzemy ładne żaluzje, dopasowane kolorem do podłogi i mebli, można zrezygnować z firan i zasłon.Żaluzje poziome cechują się najlepszą izolacją termiczną. Pamiętajmy, że żaluzje drewniane po podciągnięciu do góry zajmują o wiele więcej miejsca niż żaluzje aluminiowe. Kupując żaluzje okienne waro zwrócić uwagę, by żaluzja miała też oprócz górnego, mocowanie dolne. Dzięki temu uchylając okno żaluzja będzie w tym samym miejscu. Żaluzje aluminiowe dostępne są w dwóch wersjach: z zasłoniętą górną rynną lub z kasetą.

Najefektowniejsze są żaluzje drewniane, ładnie komponują się z wystrojem wnętrza i sprawiają, że staje się przytulny. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów i kolorów drewnianych żaluzji: od jasnego bambusa, przez kolory naturalnego drewna po orzech czy ciemny mahoń. Również szerokość pojedynczych listew, tzw. lameli, różni się od siebie. Żaluzje okienne dzielą się na pionowe oraz poziome (tzw. rzymskie). Do aranżacji okna w mieszkaniu lepiej wyglądają poziome, bo są bardziej dekoracyjne. Żaluzje okienne można kupić w dużych marketach budowlanych, w Internecie lub w firmach specjalizujących się w dekoracji okien. Jeśli mamy okno o standardowych wymiarach, można wybrać któryś z gotowych modeli żaluzji. W przypadku okien niestandardowych trzeba zamówić żaluzje na wymiar. Tańsze od drewnianych są żaluzje wykonane z PCV, które wyglądają jak drewniane (ok. 30–50 zł). Można je dostać w każdym sklepie budowlanym. Drewniane żaluzje są dużo droższe (ok. 150–300 zł). Koszt dowozu i montażu wynosi zwykle 20 proc. wartości żaluzji.

Żaluzje okienne: zalety

Wyróżnikiem i zarazem główną zaletą żaluzji okiennych jest możliwość kontrolowania kierunku wpadania i natężenia światła – wąskie lamele (listki), które tworzą żaluzje, mogą być obracane o 180°, pod różnymi kątami. Listki żaluzji, które są zrobione z obustronnie lakierowanego aluminium, są bardzo odporne na wilgoć i świetnie się nadają także do łazienek i do kuchni. Aranżacja okna z żaluzjami bardzo skutecznie hamuje dopływ światła słonecznego do pomieszczenia, a pełniejsze zaciemnienie wnętrza umożliwiają dodatkowo boczne prowadnice. Standardowe żaluzje okienne zbudowane są z cienkich lamelek połączonych sznurkami. Zwijając je, zapewnimy maksymalne nasłonecznienie pomieszczenia, a opuszczając, zaciemnimy je. Ustawiając lamelki pod odpowiednim kątem, skierujemy światło w górę, w przód lub w dół. Poruszanie lamelkami umożliwia plastikowy drążek, suwak lub sznur.

Montaż żaluzji: wideo instrukcja

Montaż żaluzji zaczynamy od przyłożenia kasety do okna. Kasetę przytwierdzamy do ramy okna.

Galerie: inspiracje na wystrój okna

Wybieramy żaluzje, rolety, zasłony i firany. Zobacz zdjęcia: ciekawe i ładne aranżacje okienne.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE