Nowoczesny wystrój okna w kuchni. Co na okno w kuchni zamiast firanki?

2023-11-26 14:46

Dekoracja okna w kuchni to ważny element aranżacji. Nie powinna przytłaczać, powinna pasować do stylu całego wnętrza, zwłaszcza gdy kuchnia łączy się z salonem. Oto jak ładnie zaaranżować okno w kuchni — inspiracje z prawdziwych mieszkań.

Spis treści

  1. Z której strony najlepiej zaplanować okno w kuchni?
  2. Nowoczesne rolety do kuchni
  3. Pomysł na zasłony do kuchni
  4. Nowoczesny wystrój okna w kuchni
  5. Małe okno w kuchni
  6. Zobacz też: Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe

Aranżacja okna w kuchni jest zależna od panującej mody, tak jak aranżacje wnętrz, ulega więc zmianom. Obecnie coraz rzadziej okna w kuchni dekorowane są firanami i zasłonami, zastąpiły je rolety rzymskie i żaluzje. Modne są też nieosłoniętego okna, które powiększają wnętrze i pasują do stylu nowoczesnego i loftowego.

Z której strony najlepiej zaplanować okno w kuchni?

Najbardziej problematyczna jest kuchnia z oknami wychodzącymi na zachód, ponieważ latem jest w niej bardzo gorąco. Pozostałe strony świata nie budzą zastrzeżeń, ale najlepszy dla kuchni jest wschód. Z tej właśnie strony świata najlepiej jest zaplanować okno w kuchni.

Każda część kuchni powinna być dobrze oświetlona światłem naturalnym: ciąg roboczy – raczej światłem północnym i wschodnim, natomiast jadalnia – południowym lub zachodnim.

Nowoczesne rolety do kuchni

Najczęściej do dekoracji okna kuchennego wybieramy rolety. Rolety mogą być z gęsto tkanego materiału, często są opuszczane tylko na noc. Roleta rzymska w aranżacji okna w kuchni przyda się także w ciągu dnia, np. zapewni ochronę przed mocnym słońcem, jeśli kuchnia jest od strony południowej.

Rolety są proste w obsłudze, mogą być zacieniające, wzorzyste lub kolorowe. Wybór materiałów do dekoracji okna jest ogromny. Jeśli mamy stylową kuchnię, można wybrać rolety z falbanami, wzorzyste. Do nowoczesnych zaś gładkie i proste.

Pomysł na zasłony do kuchni

Jednym z pomysłów na niebanalne dekoracje okienne mogą być brązowe lniane zasłony – w połączeniu z aranżacją wnętrza w naturalnych barwach (beże, kremy, écru) mogą stworzyć ciepłą kompozycję, w której dobrze się odpoczywa.

Bezpiecznym i ponadczasowym rozwiązaniem są białe zasłony lub firanki. Powinny one pasować do każdego wnętrza – zarówno do kuchni urządzonej klasycznie, jak i w stylu minimalistycznym.

Nowoczesny wystrój okna w kuchni

Aranżacja okna w kuchni uzależniona jest od stylu wnętrza i rodzaju mebli kuchennych. W nowoczesnych kuchniach jako dekoracje okien wykorzystywane są rolety lub żaluzje (aluminiowe lub drewniane).

W kuchniach tradycyjnych pojawiają się np. zazdrostki. Materiały wykorzystywane do dekoracji okna kuchennego powinny tworzyć przemyślaną kompozycję z całym wnętrzem.

Kupując albo samodzielnie szyjąc rolety, zastanów się, czy nie zafundować im towarzystwa – np. obrusu z tkaniny o tym samym deseniu lub kolorze, pokrowca na krzesło, serwetek. Warto! Będą stanowić spójną, przemyślaną kompozycję w aranżacji kuchni. Wykonując aranżację okna w kuchni, warto zadbać o parapet. Ładny i dość szeroki będzie dobrym miejscem na postawienie ziół czy innych dekoracji kuchennych.

Małe okno w kuchni

Zastanawiasz się nad wystrojem małego okna w kuchni? Kup do dekoracji okna kuchennego roletę w żywszym kolorze. Gdy ściana, na której znajduje się okno, jest wąska, wybierz do dekoracji okna materiał na rolety w poziome pasy, sprawdzą się też drewniane żaluzje, rolety rzymskie albo bambusowe.

Zobacz też: Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe

Przez okno wieje - sam wyreguluj docisk skrzydła
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE