Plisy okienne: dzień-noc, termoizolacyjne, zaciemniające. Jak wyczyścić plisy okienne?

2024-05-26 13:52

Plisy okienne to nie tylko praktyczne rozwiązanie, chroniące przed słońcem, ale także ważny element dekoracyjny. W naszym poradniku udowadniamy, dlaczego funkcjonalne plisy okienne są coraz bardziej popularnym wyborem. Plisy okienne są idealnym rozwiązaniem na okno bez firanek.

Spis treści

  1. Plisy okienne
  2. Plisy okienne dzień-noc
  3. Plisy okienne zaciemniające, plisy okienne termoizolacyjne
  4. Jak wyczyścić plisy okienne?
  5. Nowoczesne rolety wewnętrzne. Roleta rzymska czy klasyczna?

Plisy okienne, zwane roletami plisowanymi lub żaluzjami plisowanymi, to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w świecie aranżacji wnętrz. Charakteryzują się one nie tylko nowoczesnym designem, ale również niezwykłą funkcjonalnością, sprawiając, że stają się doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają równowagi pomiędzy praktycznością a estetyką.

Plisy okienne

Plisy okienne to nowoczesne rozwiązania do okien tradycyjnych jak i tych, o nietypowych kształtach, także do okien dachowych. Wielką zaletą jest możliwość zatrzymanie plis w dowolnym miejscu okna — to różni plisę od rolety i żaluzji. Rodzaje plis okiennych są trzy: wolnowiszące, z linką naprężającą, z bocznymi prowadnicami.

Plisy odznaczają się minimalistycznym designem, który doskonale odnajduje się w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach. Harmonijkowy układ materiału, o szerokości zakładki ok. 2 cm wraz z odpowiednio zaprojektowanym kształtem profili sprawia, że osłona tworzy harmonijny wystrój okien i wnętrza.

W zależności od rodzaju sterowania (sznurkiem, łańcuszkiem lub elektrycznie) plisy mogą osłaniać duże przeszklenia, nawet do 3 metrów szerokości oraz 2,6 metra wysokości. W ich zaaranżowaniu pomogą nam różnorodne wzory i desenie materiałów.

Struktura plis okiennych sprawia, że są one doskonałym izolatorem termicznym. Ograniczają straty ciepła zimą i zabezpieczają przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem, co przekłada się na oszczędności energii i niższe rachunki.

Plisy okienne dzień-noc

Dzięki możliwości regulacji stopnia rozwinięcia plis okiennych łatwo dostosujesz ilość światła wpadającego do pomieszczenia. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie pełną kontrolę nad atmosferą w swoim wnętrzu.

Plisy okienne dzień-noc, składają się z dwóch rodzajów tkanin, które układane są naprzemiennie, umożliwiają stworzenia wybranego klimat, podobnie jak rolety dzień-noc.

Innowacyjnym rozwiązaniem są plisy okienne, składające się z dwóch tkanin o różnych właściwościach, różnym stopniu przepuszczalności światła i kolorach. możemy wybrać plisę, która umożliwia zastosowanie dwóch tkanin w jednej żaluzji, np. przezroczystej i zaciemniającej, także w dwóch różnych kolorach (jedna nad drugą, rozdzielone aluminiową ruchomą rynną). Takie rozwiązanie oferuje np. marka Anwis.

Plisy okienne zaciemniające, plisy okienne termoizolacyjne

Plisy okienne zaciemniające to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie spokojny sen i poczucie prywatności. Ich specjalna konstrukcja sprawia, że światło słoneczne praktycznie nie przedostaje się do wnętrza, co jest kluczowe szczególnie podczas porannych godzin i snu w ciągu dnia.

Plisa zaciemniająca może być wykonana z podwójnej tkaniny zaciemniającej Plaster Miodu (Honeycomb), pokrytej wewnątrz srebrną folią aluminiową, dzięki temu tkanina posiada szczególne właściwości termoizolacyjne i zaciemniające.

Na rynku dostępne są też modele plis okiennych zaciemniających wykonanych z dwóch warstwy tkaniny, między którymi znajduje się warstwa gumowana. Zewnętrzna warstwa takiej plisy jest delikatnie prążkowana, plisy są bardzo sztywne i ładnie układają się w oknie.

Trzecim rozwiązaniem są plisy okienne, których zewnętrzna strona tkaniny pokryta jest srebrną masą perłową, odbijającą znaczną część promieni słonecznych. Dzięki warstwie odbijającej tkanina oprócz funkcji zaciemniającej posiada także bardzo dobre właściwości termoizolacyjne

Jak wyczyścić plisy okienne?

Na pewno nie można prać ich w pralce. Najlepiej wyczyścić plisę chłodną wodą (max. 30°C), używając delikatnego strumienia. Można użyć niewielkiej ilości łagodnego detergentu np. płynu do prania tkanin delikatnych. Nie mocz plis dłużej niż 15 minut!

Nowoczesne rolety wewnętrzne. Roleta rzymska czy klasyczna?