Roleta rzymska czy klasyczna? Nowoczesne rolety wewnętrzne

2024-05-16 17:23

Nowoczesne rolety wewnętrzne to piękna i funkcjonalna dekoracja okna. Podkreślają styl, zapewniają prywatność, fantastycznie zdobią wnętrze. Dlaczego tak chętnie wybieramy rolety rzymskie i klasyczne? Przyglądamy się modnym roletom wewnętrznym. Oto one.

Spis treści

 1. Jaką roletę wybrać?
 2. Roleta klasyczna
 3. Jak mocuje się roletę rzymską?
 4. Z jakiego materiału są rolety?
 5. Jak działają rolety rzymskie? Mechanizm podnoszenia
 6. Nowoczesne rolety rzymskie do kuchni, sypialni
 7. Nowoczesne rolety rzymskie do salonu
 8. Jak czyścić rolety?

Rolety są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnej dekoracji okna. Początkowo były wybierane do wystroju okien w kuchniach i łazienkach, teraz są pełnoprawnym i bardzo modnym elementem wystroju każdego pomieszczenia. Zapewniają prywatność, filtrują światło, jak lekkie firany i zasłony z woalu, bawełny czy lnu.

Wyszukane rolety, zwłaszcza rzymskie, lepiej wyglądają  gdy są uszyte z gładkich tkanin lub z regularnym wzorem geometrycznym, podczas gdy proste dobrze prezentują się wykonane z materiałów wzorzystych, z motywami florystycznymi. Wybierając rolety, nie musisz rezygnować z zasłon – świetnie się uzupełniają, zwłaszcza jeśli obie dekoracje są wykonane z tkanin skoordynowanych, czyli w tej samej kolorystyce, ale z różnymi wzorami, zawsze pochodzącymi z tej samej kolekcji.

Jaką roletę wybrać?

Jeżeli szukasz rolety, która zastąpi firany i/lub zasłony, postaw na rolety rzymskie. Są bardziej strojne i eleganckie, wykonane ze szlachetnych materiałów. Natomiast, gdy szukasz rozwiązania do wnętrza nowoczesnego, urządzonego w stylu minimalistycznym, zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety klasyczne. Wybierając rolety, warto też wziąć pod uwagę to, jak często otwierane będzie okno i czy roleta może być narażona na zabrudzenia.

Roleta klasyczna

Roleta klasyczna to niedrogie i proste rozwiązanie. Zwija się ją na rolkę, taką roletę można przytwierdzić do ściany, sufitu i ram okiennych (potrzebne będą specjalne uchwytyw oknach) - ich montaż jest bardzo prosty. Na dole roleta zakończona jest kanałem obciążonym drewnianą listwą. Jeśli masz nietypowe okna – mieszkasz w kamienicy, lofcie lub w domu - możesz zamówić roletę zrobioną na wymiar.

Jak mocuje się roletę rzymską?

Rolety rzymskie to polecane rozwiązanie dla osób ceniących eleganckie dekoracje okien, z powodzeniem mogą zastąpić zasłony w sypialni lub salonie. Po zwinięciu układają się w efektowne fałdy. Rolety rzymskie mogą być montowane do ściany lub sufitu, na ramie okna albo bezpośrednio na karniszu rurowym. Mogą być wykończone na trzy sposoby: z falbaną z falą, z falbaną prostą, bez falbany.

Z jakiego materiału są rolety?

Rolety rzymskie wykonuje się z przeróżnych tkanin. Rolety uszyte z jasnych, półprzezroczystych tkanin, które przepuszczają dużo światła, pełnią funkcję nowoczesnej firany. Mogą wisieć solo lub zostać połączone z klasycznymi zasłonami.

Rolety rzymskie z tkanin dekoracyjnych, lekko zaciemniających, będą stylową i praktyczną dekoracją okna. Jeśli zależy ci na całkowitym zaciemnieniu pokoju, wybierz ciemną, grubą tkaninę, wykonaną z grubej bawełny lub specjalnej tkaniny typu blackout. Taka roleta rzymska sprawdzi się w sypialni, pokoju dziecka i w pokoju z kinem domowym.

 • Rolety rzymskie woalowe

Rolety rzymskie wykonane z gładkiego woalu lub gładkiej organzy są dekoracyjne, lekkie i łatwe do uprania. Dzięki takim roletom kuchnia cały czas jest dobrze oświetlona, a aranżacja bardziej przytulna.

 • Rolety zaciemniające

Rolety rzymskie zaciemniające są idealne do sypialni. Rolety rzymskie do sypialni wykonuje się je z tkaniny typu blackout, blokującej promienie słoneczne w 95 procentach. Latem, rolety rzymskie w sypialni zapewnią przyjemny chłód, w dni wolne zaś pozwolą dłużej pospać.

 • Rolety rzymskie dzień noc

Rolety rzymskie duo to idealne rozwiązanie, gdy chcemy połączyć klasykę, jaką jest dobrze znany duet zasłona plus firana, z nowoczesnością. Roleta rzymska dzień noc wykonana jest z dwóch warstw – lekkiej woalowej, która pełni funkcję firany, oraz lekko lub mocno zaciemniającej tkaniny, która zasłania wnętrze. Te dwie części rolety można niezależnie od siebie podnosić, tak aby regulować ilość wpadającego światła według naszych potrzeb.

Rolety rzymskie w systemie RVS
Rolety rzymskie we wnętrzu

Autor: mat. prasowe Anwis

Rolety rzymskie nie tylko chronią przed słońcem i zapewniają prywatność. Są również ozdobą, wprowadzając do wnętrza niepowtarzalny klimat

Zupełnie nowym i praktycznym rozwiązaniem są rolety rzymskie w systemie RVS. Jest on montowany w świetle szyby, a co za tym idzie - nie utrudnia otwierania skrzydeł okiennych. To rozwiązanie, które zapewnia swobodę w przesłanianiu dowolnie wybranej części okna. Rynny takiej rolety (górną i dolną) możesz dowolnie przesuwać wzdłuż listwy przyszybowej, za pomocą wygodnych uchwytów. W ten sposób roleta utworzy w oknie efektowne zakładki.

Jak działają rolety rzymskie? Mechanizm podnoszenia

Rolety rzymskie woalowe i materiałowe dzielą się także ze względu na rodzaj systemu podnoszącego. Możemy podnosić je za pomocą mechanizmu sznurkowego i koralikowego. Ten drugi jest bardziej wytrzymały, dlatego zazwyczaj stosuje się go do większych i cięższych dekoracji okna. Mechanizm sznurkowy jest tańszy i zalecany dla rolet rzymskich z woalu, które są zwykle mniejsze i lżejsze.

Nowoczesne rolety rzymskie do kuchni, sypialni

Dużą zaletą rolet jest ich uniwersalność - będą świetnie prezentować się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu. Roleta rzymska w sypialni będzie ciemniejsza i mniej przepuszczająca światło. Z kolei roleta rzymska do kuchni powinna zapewnić dostateczny dopływ światła słonecznego i chronić prywatność domowników. Dlatego warto wybrać modele montowane do listwy przyszybowej lub do chwytów montowanych na ramie okna. Taki sposób montażu pozwala ustawiać roletę na konkretnej wysokości i zasłaniać wybrane przez nas fragmenty okna. 

Nowoczesne rolety rzymskie do salonu

Salon to miejsce, w którym dostęp do światła dziennego jest niezwykle istotny. Dlatego wiele nowoczesnych salonów stawia na duże przeszklenia i rezygnuje z ciężkich zasłon na rzecz żaluzji i rolet. Dotyczy to również okien balkonowych. Rolety rzymskie balkonowe powinny być łatwe w utrzymaniu czystości, umożliwiać swobodne otwieranie okna balkonowego i umożliwiać regulowanie ilości i natężenia światła wpadającego do wnętrza. 

Jak czyścić rolety?

Rolety rzymskie dekoracyjne i woalowe pierzemy w pralce po wcześniejszym zdemontowaniu i rozbrojeniu sznurowania – podobnie jak firanki i zasłony – używając programu do tkanin delikatnych.

Rolety klasyczne (zwijane) – wykonywane są z tkanin pokrywanych specjalną apreturą zabezpieczającą przed zabrudzeniami. Wystarczy przecierać je wilgotną szmatką.

Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe - inspiracje

Aranżacje okienne. Rolety rzymskie i zasłony
Nasi Partnerzy polecają