Nowoczesny salon z kuchnią: 15 ciekawych aranżacji. Porady architekta wnętrz

2024-04-24 15:39

Nowoczesny salon z kuchnią to wnętrze estetyczne i funkcjonalne. Piękne meble i elementy wyposażenia łączą się w nim z funkcjonalnymi, praktycznymi rozwiązaniami. Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią i zrobić to z głową? O to zapytaliśmy architektki wnętrz, Aleksandrę Dziedzic i Karolinę Moczulską z MOOKA Studio.

Spis treści

  1. Aranżacja salonu z kuchnią: jak uniknąć monotonii
  2. Salon z kuchnią: cegła i beton na ścianie
  3. Kuchnia z salonem: wyspa
  4. Jak oddzielić kuchnię od salonu?
  5. Zobacz najciekawsze aranżacje salonów z kuchnią

Aranżacja salonu z kuchnią: jak uniknąć monotonii

Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią i jakie kolory sprawdzą się w tego typu wnętrzu najlepiej? W przestrzeni wielofunkcyjnej, jaką jest salon i kuchnia sprawdzają się jednolite jasne kolory. Ale jeśli w aranżacji wybierzemy szarości, beże i brązy warto przełamać je mocnym kolorystycznym akcentem. Wystarczy jeden intensywnie czerwony fotel, czy inne dodatki, a unikniemy monotonii i uzyskamy nowoczesne aranżacje salonu.

Podobny efekt uzyskamy, decydując się na ciekawą tapetę, np. na jednej ze ścian. Wygodne meble w salonie połączonym z kuchnią ustawmy tak, by łatwo było się poruszać, a domownicy pozostawali w zasięgu wzroku. Idealny salon to taki, w którym króluje duża komfortowa kanapa.

We współczesnych wnętrzach coraz częściej dominują barwy natury oraz naturalne materiały, szczególnie drewno – nie tylko na podłodze, ale także jako dekoracja ściany (np. ściany telewizyjnej).

Salon z kuchnią: cegła i beton na ścianie

Coraz częściej w tym roku pojawiała się na ścianach cegła, dzięki której nowoczesne a czasem surowe wnętrza stawały się cieplejsze i bardziej rodzinne. Nowoczesny salon z kuchnią nabierze industrialnego klimatu, gdy wyłożymy jedną ze ścian czerwoną cegłą lub białymi płytkami imitującymi ceglany mur. Inną, ciekawą propozycją od nowoczesnego salonu z kuchnią jest beton – w postaci surowych płyt lub dekoracyjnej farby.

Kuchnia z salonem: wyspa

Jednym z rozwiązań jest zbudowanie pomiędzy kuchnią a salonem tzw. wyspy z płytą grzejną i blatem pełniącym funkcję stołu. Taka aranżacja kuchni zapewnia swobodną komunikację w całym otwartym pomieszczeniu. Osoba przygotowująca posiłki zwrócona jest w stronę siedzących przy blacie i bez przeszkód może uczestniczyć w rozmowie.

ARCHITEKT WNĘRZ RADZI
Mooka Studio

Autor: MOOKA Studio

- Nowoczesny salon z kuchnią to przede wszystkim prostota form i funkcjonalność. Urządzając wnętrze pamiętaj o podziale otwartej przestrzeni na strefy – można zrobić to za pomocą oświetlenia. Wybierając meble kuchenne czy wypoczynkowe staraj się zachować spójność form. - radzi Aleksandra Dziedzic i Karolina Moczulska z MOOKA Studio.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Strefę kuchni można oddzielić, wykładając podłogę innym materiałem niż ten użyty w salonie oraz stosując osobne oświetlenie kuchni (zamontowane w suficie podwieszanym). Warto wybrać fronty szafek kuchennych w okleinie drewnopodobnej - będą się dobrze prezentowały w sąsiedztwie mebli stojących w pokoju. Bardzo istotne jest też dopasowanie kolorów mebli w obu pomieszczeniach, bo przecież w rezultacie tworzą jedną kompozycję.

Można również zastanowić się nad częściowym przebiciem ściany pomiędzy kuchnią a salonem, i to wyłącznie w jej górnej części. Taki układ wnętrz umożliwia stały kontakt z osobą pracującą w kuchni, ułatwia serwowanie posiłków, a jednocześnie w wyraźny sposób oddziela strefę zajęć kuchennych od części wypoczynkowej w salonie.

Innym sposobem na wydzielenie stref w kuchni z salonem jest "przecięcie" ich stołem. Stworzenie strefy jadalnianej jednocześnie oddzieli i scali ze sobą kuchnię i salon, sprawiając, że te dwie strefy będą się wzajemnie przenikały. Można na przykład zamówić asymetryczny stół, który będzie się "wrzynał" jednym rogiem w przestrzeń kuchni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najciekawsze aranżacje salonów z kuchnią

Sonda
Podobają Ci się nietypowe materiały do wykończenia łazienki? Który najbardziej?
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio