Nowoczesny salon z kuchnią: 15 ciekawych aranżacji. Porady architekta wnętrz

2021-07-12 9:00 Materiał partnerski

Nowoczesny salon z kuchnią to wnętrze estetyczne i funkcjonalne. Piękne meble i elementy wyposażenia łączą się w nim z funkcjonalnymi, praktycznymi rozwiązaniami. Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią i zrobić to z głową? O to zapytaliśmy architektki wnętrz, Aleksandrę Dziedzic i Karolinę Moczulską z MOOKA Studio.

Aranżacja salonu z kuchnią: jak uniknąć monotonii

Jak urządzić nowoczesny salon z kuchnią i jakie kolory sprawdzą się w tego typu wnętrzu najlepiej? W przestrzeni wielofunkcyjnej, jaką jest salon i kuchnia sprawdzają się jednolite jasne kolory. Ale jeśli w aranżacji wybierzemy szarości, beże i brązy warto przełamać je mocnym kolorystycznym akcentem. Wystarczy jeden intensywnie czerwony fotel, czy inne dodatki, a unikniemy monotonii i uzyskamy nowoczesne aranżacje salonu.

Podobny efekt uzyskamy, decydując się na ciekawą tapetę, np. na jednej ze ścian. Wygodne meble w salonie połączonym z kuchnią ustawmy tak, by łatwo było się poruszać, a domownicy pozostawali w zasięgu wzroku. Idealny salon to taki, w którym króluje duża komfortowa kanapa.

We współczesnych wnętrzach coraz częściej dominują barwy natury oraz naturalne materiały, szczególnie drewno – nie tylko na podłodze, ale także jako dekoracja ściany (np. ściany telewizyjnej).

Salon z kuchnią: cegła i beton na ścianie

Coraz częściej w tym roku pojawiała się na ścianach cegła, dzięki której nowoczesne a czasem surowe wnętrza stawały się cieplejsze i bardziej rodzinne. Nowoczesny salon z kuchnią nabierze industrialnego klimatu, gdy wyłożymy jedną ze ścian czerwoną cegłą lub białymi płytkami imitującymi ceglany mur. Inną, ciekawą propozycją od nowoczesnego salonu z kuchnią jest beton – w postaci surowych płyt lub dekoracyjnej farby.

Kuchnia z salonem: wyspa

Jednym z rozwiązań jest zbudowanie pomiędzy kuchnią a salonem tzw. wyspy z płytą grzejną i blatem pełniącym funkcję stołu. Taka aranżacja kuchni zapewnia swobodną komunikację w całym otwartym pomieszczeniu. Osoba przygotowująca posiłki zwrócona jest w stronę siedzących przy blacie i bez przeszkód może uczestniczyć w rozmowie.

PANELE DEKORACYJNE ERKADO

Panele dekoracyjne ERKADO to nowoczesne wykończenie ściany. Panele dostępne są w okleinach PREMIUM i CPL, które można zestawić w wybranych kombinacjach. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na spersonalizowanie paneli zgodnie z ogólnym wystrojem wnętrza. Są wyjątkową ozdobą całej aranżacji jednocześnie poprawiając akustykę pomieszczenia.

ARCHITEKT WNĘRZ RADZI
Mooka Studio

Autor: MOOKA Studio

- Nowoczesny salon z kuchnią to przede wszystkim prostota form i funkcjonalność. Urządzając wnętrze pamiętaj o podziale otwartej przestrzeni na strefy – można zrobić to za pomocą oświetlenia. Wybierając meble kuchenne czy wypoczynkowe staraj się zachować spójność form. - radzi Aleksandra Dziedzic i Karolina Moczulska z MOOKA Studio.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Strefę kuchni można oddzielić, wykładając podłogę innym materiałem niż ten użyty w salonie oraz stosując osobne oświetlenie kuchni (zamontowane w suficie podwieszanym). Warto wybrać fronty szafek kuchennych w okleinie drewnopodobnej - będą się dobrze prezentowały w sąsiedztwie mebli stojących w pokoju. Bardzo istotne jest też dopasowanie kolorów mebli w obu pomieszczeniach, bo przecież w rezultacie tworzą jedną kompozycję.

Można również zastanowić się nad częściowym przebiciem ściany pomiędzy kuchnią a salonem, i to wyłącznie w jej górnej części. Taki układ wnętrz umożliwia stały kontakt z osobą pracującą w kuchni, ułatwia serwowanie posiłków, a jednocześnie w wyraźny sposób oddziela strefę zajęć kuchennych od części wypoczynkowej w salonie.

Innym sposobem na wydzielenie stref w kuchni z salonem jest "przecięcie" ich stołem. Stworzenie strefy jadalnianej jednocześnie oddzieli i scali ze sobą kuchnię i salon, sprawiając, że te dwie strefy będą się wzajemnie przenikały. Można na przykład zamówić asymetryczny stół, który będzie się "wrzynał" jednym rogiem w przestrzeń kuchni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najciekawsze aranżacje salonów z kuchnią

Elegancka i jasna kuchnia od WZ Studio
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021