Kuchnia otwarta na salon - jak urządzić? Dobry projekt i aranżacje [architekt radzi]

2020-03-24 16:54

Kuchnia otwarta na salon to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala stworzyć przestronną i wygodną strefę dzienną także w małym mieszkaniu. Warto wydzielić funkcjonalną przestrzeń obu wnętrz, aby wzajemne przejście kuchni i salonu nie zaburzało charakteru pomieszczeń. Architekt wnętrz podpowiada, jakie są najlepsze na to sposoby oraz jak nie popełnić błędu.

Spis treści

 1. Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta?
 2. Jak oddzielić salon od kuchni?
 3. Kuchnia otwarta na salon: postaw ściankę
 4. Wentylacja w kuchni otwartej na salon
 5. Kuchnia otwarta jako pokój rodzinny
 6. Kuchnia otwarta na salon: projekty
 7. Plusy i minusy kuchni zamkniętej oraz otwartej - podsumowanie
 8.  Kuchnia otwarta: inspiracje

Umiejętnie zaplanowana kuchnia otwarta na salon powiększa optycznie przestrzeń. Ale jednocześnie przy złym projekcie łatwo może ją przytłoczyć i zdominować odpoczynkowy charakter wnętrza ze względu na liczbę sprzętów AGD oraz innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Jak uniknąć typowych błędów?

Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta?

Decyzja o tym, czy lepsza będzie kuchnia otwarta na pokój dzienny, czy kuchnia zamknięta, uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od upodobań kulinarnych czy towarzyskich albo zamiłowania do porządku. I tak, jeśli gotujemy dużo i są to potrawy mocno aromatyczne, jak bigos czy chińszczyzna, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, zapach dań długo będzie się unosił w salonie. A gdy jesteśmy pedantyczni, na pewno będą nam też przeszkadzać brudne naczynia widoczne z salonu.

Inne przykłady? Gdy dom będzie zamieszkiwać zapracowana, bezdzietna para, kuchnia otwarta z małym barkiem będzie znakomitym rozwiązaniem. Kuchnia połączona z salonem to także znakomite rozwiązanie, jeśli lubimy urządzać przyjęcia, których głównym celem jest wspólne przygotowanie posiłków.

W przypadku rodziny wielodzietnej sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej. Zamiast barku trzeba przede wszystkim wstawić stół z krzesłami, przy którym wygodnie będzie się siedzieć również małym dzieciom.

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Pamiętajmy jednak, że urządzenie kuchni nie jest sprawą tanią i zmiana koncepcji będzie nas sporo kosztować! Lepiej więc podjąć zawczasu jak najlepszą decyzję.

.. 10 pomysłów na nowoczesną kuchnię >>>

Jak oddzielić salon od kuchni?

Najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni kuchennej, bez straty efektu lekkości całego założenia, jest wyspa kuchenna. Dobrze, jeśli uda nam się tak rozplanować otwartą kuchnię, by nie umieszczać na wyspie kuchennej sprzętów AGD, a zwłaszcza płyty grzewczej (okap nad wyspą jest wizualnie bardzo dominującym elementem).

Wyspa kuchenna, na której będzie tylko blat roboczy, wygląda od strony strefy dziennej bardziej jak mebel, ciągle przy tym umożliwia dobry kontakt z domownikami oraz pozwala na dostęp z każdej strony i zorganizowanie wspólnej pracy nawet kilku osobom. Taka granica między kuchnią otwartą a salonem dobrze porządkuje przestrzeń.

.. Kuchnia z wyspą: jak zaplanować? >>>

Kuchnia otwarta na salon: postaw ściankę

Kuchnia otwarta na salon może mieć też inne rozwiązania dzielące ją od części wypoczynkowej wnętrza. Jeśli grozi nam duża liczba sprzętów stojących na wyspie kuchennej, dobrze jest je ukryć w otwartej kuchni za pomocą niskiej (ok. 110-120 cm) ścianki działowej. Podana różna wysokość ścianki działowej wynika z wysokości blatu (standardowo blat przyjmuje się na wysokości 80-90 cm) – ścianka powinna wystawać min. 30 cm ponad niego. Dzięki temu, mając kuchnię otwartą na salon, uda nam się ukryć za ścianką większość czajników elektrycznych, stojaków na wino czy innych akcesoriów.

Dodatkowo 30-centymetrowy pas ścianki łatwo będzie nam wyłożyć płytkami ściennymi (wymiar ten jest łatwy do podziału dostępnymi rozmiarami płytek 30x60cm, 30x30cm, 15x15cm czy 10x10cm) i bez problemu umieścić możemy na nim gniazdka elektryczne. Przy tego typu wydzieleniu przestrzeni kuchni otwartej na salon dobrze jest ustawić przy ściance od strony strefy dziennej stół jadalniany.

Wentylacja w kuchni otwartej na salon

W każdej kuchni, ale przede wszystkim w otwartej, pamiętajmy o dobrej wentylacji. Podczas gotowania wydzielają się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się oraz osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie. Trzeba więc dbać o to, aby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap. A w czasie gotowania lub tuż po nim nie zapominajmy o wietrzeniu.

.. Jak wybrać i ustawić stół kuchenny? >>>

Kuchnia otwarta jako pokój rodzinny

Poza kuchnią całkowicie otwartą lub zamkniętą możemy wybrać jeszcze jedno rozwiązanie – kuchnia może być pokojem rodzinnym. Jeśli ma co najmniej 20 m2 (nie jest to więc możliwe w małym domu), możemy wstawić tam duży rodzinny stół, zrobić w niej miejsce dla domowego zwierzaka, ulubionych roślin pani domu czy sprzętu grającego. W takim wypadku rodzina, a także przyjaciele domu chętnie będą spędzali w niej czas.

Kuchnia otwarta na salon: projekty

Pomysłów na aranżację otwartej kuchni na salon może być znacznie więcej. Zamiast ścianki możemy zdecydować się na odgrodzenie salonu od kuchni indywidualnie zaprojektowanym wyższym od wyspy meblem na RTV czy regałem biblioteką. Ważne, by mebel ten był utrzymany w stylistyce pokoju dziennego. Taki rodzaj ukrytej wyspy funkcjonalnie łączy strefę odpoczynku z kuchenną, jednocześnie będąc naturalnym elementem oddzielającym optycznie kuchnię otwartą oraz salon.

Plusy i minusy kuchni zamkniętej oraz otwartej - podsumowanie

Kuchnia zamknięta Kuchnia otwarta
Jeśli wybieramy kuchnię zamkniętą: Pamiętajmy jednak, że: Jeśli decydujemy się na kuchnię otwartą: Ale musimy także pamiętać, że:
 • nie musi być nieskazitelna, nikogo nie będą raziły niezmyte naczynia czy bałagan w trakcie przyrządzania posiłków;
 • kuchenne zapachy nie będą miały wstępu do salonu, zwłaszcza jeśli zamontujemy dobry wyciąg;
 • w salonie nie będzie słychać pracy zmywarki czy okapu;
 • kuchnię łatwiej będzie urządzić.
 • pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze niż wówczas, gdy są otwarte;
 • osoba przygotowująca posiłki może się czuć odizolowana, nie będzie miała kontaktu z gośćmi w salonie;
 • jeśli w kuchni nie zmieści się miejsce do spożywania posiłków, trzeba będzie przenosić naczynia do stołu w salonie.
 • wnętrze domu będzie wyglądało dużo przestronniej, na pewno znajdzie się wówczas miejsce na stół z krzesłami;
 • osoba przygotowująca posiłki nie będzie odizolowana od reszty domowników, otwarta kuchnia sprzyja więc integracji rodziny.
 • każdy z gości będzie miał wgląd do naszej kuchni;
 • zapachy będą roznosiły się po obu pomieszczeniach, a nawet po całym domu;
 • w salonie będzie słychać pracującą zmywarkę czy okap;
 • otwartą kuchnię trudniej urządzić, nie ma tyle miejsca na blaty i szafki, trzeba ją połączyć stylistycznie z salonem.

 Kuchnia otwarta: inspiracje

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE