Jak urządzić kuchnię otwartą salon? Plusy i minusy kuchni zamkniętej oraz otwartej

2024-01-03 19:44

Kuchnia otwarta na salon staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które umożliwia stworzenie przestronnej i komfortowej przestrzeni nawet w niewielkim mieszkaniu. Urządzając to pomieszczenie, ważny jest podział stref. Strefa kuchenna nie może zakłócać strefy wypoczynkowej i odwrotnie. Poznaj rady architekta, jak urządzić kuchnię otwartą salon, i dowiedz się, jakie są plusy i minusy kuchni zamkniętej oraz otwartej.

Spis treści

  1. Co lepsze: otwarta czy zamknięta kuchnia?
  2. Jak oddzielić kuchnię od salonu?
  3. Jak oddzielić salon od kuchni? Postaw ściankę!
  4. Jak zaplanować wentylację w kuchni otwartej na salon?
  5. Otwarta kuchnia, a może pokój z aneksem kuchennym?
  6. Kuchnia otwarta na salon: projekty
  7. Podsumowanie: plusy i minusy kuchni zamkniętej oraz otwartej
  8.  Kuchnia otwarta na salon. Zdjęcia i inspiracje

Umiejętnie zaplanowana kuchnia otwarta na salon powiększa optycznie przestrzeń. Ale jednocześnie przy złym projekcie łatwo może ją przytłoczyć i zdominować odpoczynkowy charakter wnętrza ze względu na liczbę sprzętów AGD oraz innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Jak uniknąć typowych błędów?

Co lepsze: otwarta czy zamknięta kuchnia?

Decyzja o tym, czy lepsza będzie kuchnia otwarta na pokój dzienny, czy kuchnia zamknięta, uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od upodobań kulinarnych czy towarzyskich albo zamiłowania do porządku.

I tak, jeśli gotujemy dużo i są to potrawy mocno aromatyczne, jak bigos czy chińszczyzna, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, zapach dań długo będzie się unosił w salonie. A gdy jesteśmy pedantyczni, na pewno będą nam też przeszkadzać brudne naczynia widoczne z salonu.

Inne przykłady? Gdy dom będzie zamieszkiwać zapracowana, bezdzietna para, kuchnia otwarta z małym barkiem będzie znakomitym rozwiązaniem. Kuchnia połączona z salonem to także znakomite rozwiązanie, jeśli lubimy urządzać przyjęcia, których głównym celem jest wspólne przygotowanie posiłków.

W przypadku rodziny wielodzietnej sytuacja przedstawia się już zupełnie inaczej. Zamiast barku trzeba przede wszystkim wstawić stół z krzesłami, przy którym wygodnie będzie się siedzieć również małym dzieciom.

Jak widać, każde rozwiązanie ma swoje dobre i złe strony. Pamiętajmy jednak, że urządzenie kuchni nie jest sprawą tanią i zmiana koncepcji będzie nas sporo kosztować! Lepiej więc podjąć zawczasu jak najlepszą decyzję.

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Najłatwiejszym sposobem na wydzielenie przestrzeni kuchennej, bez straty efektu lekkości całego założenia, jest wyspa kuchenna. Dobrze, jeśli uda nam się tak rozplanować otwartą kuchnię, by nie umieszczać na wyspie kuchennej sprzętów AGD, a zwłaszcza płyty grzewczej (okap nad wyspą jest wizualnie bardzo dominującym elementem).

Wyspa kuchenna, na której będzie tylko blat roboczy, wygląda od strony strefy dziennej bardziej jak mebel, ciągle przy tym umożliwia dobry kontakt z domownikami oraz pozwala na dostęp z każdej strony i zorganizowanie wspólnej pracy nawet kilku osobom. Taka granica między kuchnią otwartą a salonem dobrze porządkuje przestrzeń.

Jak oddzielić salon od kuchni? Postaw ściankę!

Kuchnia otwarta na salon może mieć też inne rozwiązania dzielące ją od części wypoczynkowej wnętrza. Jeśli grozi nam duża liczba sprzętów stojących na wyspie kuchennej, dobrze jest je ukryć w otwartej kuchni za pomocą niskiej (ok. 110-120 cm) ścianki działowej.

Podana różna wysokość ścianki działowej wynika z wysokości blatu (standardowo blat przyjmuje się na wysokości 80-90 cm) – ścianka powinna wystawać min. 30 cm ponad niego. Dzięki temu, mając kuchnię otwartą na salon, uda nam się ukryć za ścianką większość czajników elektrycznych, stojaków na wino czy innych akcesoriów.

Dodatkowo 30-centymetrowy pas ścianki łatwo będzie nam wyłożyć płytkami ściennymi (wymiar ten jest łatwy do podziału dostępnymi rozmiarami płytek 30x60cm, 30x30cm, 15x15cm czy 10x10cm) i bez problemu umieścić możemy na nim gniazdka elektryczne.

Przy tego typu wydzieleniu przestrzeni kuchni otwartej na salon dobrze jest ustawić przy ściance od strony strefy dziennej stół jadalniany.

Jak zaplanować wentylację w kuchni otwartej na salon?

W każdej kuchni, ale przede wszystkim w otwartej, pamiętajmy o dobrej wentylacji. Podczas gotowania wydzielają się nie tylko zapach, ale i duże ilości pary wodnej, która wraz z cząsteczkami kurzu i tłuszczu unosi się oraz osiada na sprzętach kuchennych, a w przypadku kuchni otwartej – także na meblach w salonie.

Trzeba więc dbać o to, aby wentylacja zawsze była sprawna, niezbędny jest również dobry okap. A w czasie gotowania lub tuż po nim nie zapominajmy o wietrzeniu.

Otwarta kuchnia, a może pokój z aneksem kuchennym?

Poza kuchnią całkowicie otwartą lub zamkniętą możemy wybrać jeszcze jedno rozwiązanie – kuchnia może być pokojem rodzinnym.

Jeśli ma co najmniej 20 m2 (nie jest to więc możliwe w małym domu), możemy wstawić tam duży rodzinny stół, zrobić w niej miejsce dla domowego zwierzaka, ulubionych roślin pani domu czy sprzętu grającego. W takim wypadku rodzina, a także przyjaciele domu chętnie będą spędzali w niej czas.

Kuchnia otwarta na salon: projekty

Pomysłów na aranżację otwartej kuchni na salon może być znacznie więcej. Zamiast ścianki możemy zdecydować się na odgrodzenie salonu od kuchni indywidualnie zaprojektowanym wyższym od wyspy meblem na RTV czy regałem biblioteką.

Ważne, by mebel ten był utrzymany w stylistyce pokoju dziennego. Taki rodzaj ukrytej wyspy funkcjonalnie łączy strefę odpoczynku z kuchenną, jednocześnie będąc naturalnym elementem oddzielającym optycznie kuchnię otwartą oraz salon.

Podsumowanie: plusy i minusy kuchni zamkniętej oraz otwartej

Kuchnia zamknięta Kuchnia otwarta
Jeśli wybieramy kuchnię zamkniętą: Pamiętajmy jednak, że: Jeśli decydujemy się na kuchnię otwartą: Ale musimy także pamiętać, że:
  • nie musi być nieskazitelna, nikogo nie będą raziły niezmyte naczynia czy bałagan w trakcie przyrządzania posiłków;
  • kuchenne zapachy nie będą miały wstępu do salonu, zwłaszcza jeśli zamontujemy dobry wyciąg;
  • w salonie nie będzie słychać pracy zmywarki czy okapu;
  • kuchnię łatwiej będzie urządzić.
  • pomieszczenia oddzielone ścianą wyglądają na mniejsze niż wówczas, gdy są otwarte;
  • osoba przygotowująca posiłki może się czuć odizolowana, nie będzie miała kontaktu z gośćmi w salonie;
  • jeśli w kuchni nie zmieści się miejsce do spożywania posiłków, trzeba będzie przenosić naczynia do stołu w salonie.
  • wnętrze domu będzie wyglądało dużo przestronniej, na pewno znajdzie się wówczas miejsce na stół z krzesłami;
  • osoba przygotowująca posiłki nie będzie odizolowana od reszty domowników, otwarta kuchnia sprzyja więc integracji rodziny.
  • każdy z gości będzie miał wgląd do naszej kuchni;
  • zapachy będą roznosiły się po obu pomieszczeniach, a nawet po całym domu;
  • w salonie będzie słychać pracującą zmywarkę czy okap;
  • otwartą kuchnię trudniej urządzić, nie ma tyle miejsca na blaty i szafki, trzeba ją połączyć stylistycznie z salonem.

 Kuchnia otwarta na salon. Zdjęcia i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak oddzielić salon od kuchni? 7 fenomenalnych porad architektki

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Nasi Partnerzy polecają