Jak oddzielić kuchnię od salonu na 7 sposobów. Porady architekta wnętrz

2022-03-17 11:05
Salon, kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Konsekwentne powtórzenie barw w kuchni i salonie

Kiedyś kuchnia i salon były osobnymi pomieszczeniami, dziś – stawiamy na rozwiązania otwarte, które łączą pokój dzienny z kuchnią. Jak w prosty sposób możemy oddzielić te dwie strefy bez stawiania między nimi grubych murów? Zapytaliśmy o to architekta wnętrz, Karolinę Dąbrowską ze studia projektowego Wnętrzowe Love. Oto 7 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu.

Jak oddzielić salon od kuchni? O czym trzeba pamiętać?

 Kuchnia otwarta na salon to dziś standard. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w niewielkich mieszkaniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Jeśli chcemy oddzielić kuchnię od salonu, nie zmniejszając metrażu mieszkania, warto wykorzystać jeden z 7 poniższych sposobów.

- W przypadku niedużych przestrzeni obejmujących salon i kuchnię warto przemyśleć kwestię podziału przestrzeni w taki sposób, aby nie blokować światła wpadającego do kuchni i sprytnie wykorzystać każdą przestrzeń. - radzi Karolina Dąbrowska z pracowni Wnętrzowe Love.

1. Kolory

Jednym z najprostszych i najmniej inwazyjnych sposobów na oddzielenie salonu od kuchni jest pomalowanie ścian na różne kolory. Granicę między strefą dzienną i kuchenną zaznaczymy za pomocą zdecydowanych barw lub – jeśli zależy nam na subtelnych przejściach – za pomocą dwóch odcieni tego samego koloru. Pamiętajmy, że w przypadku niewielkich mieszkań jasne barwy będą dużo lepszym wyborem, ponieważ nie przytłoczą wnętrza, wręcz przeciwnie: powiększą go optycznie i rozjaśnią.

2. Półwysep

Jeśli zależy nam na wyraźnym podziale, możemy zdecydować się na meble lub półwysep, który doskonale oddzieli kuchnię od salonu – i będzie dodatkową przestrzenią do wykorzystania np. do gotowania, przygotowywania posiłków lub ich spożywania.

- Niewielkie kuchnie połączone z salonami często nie mają miejsca na samodzielnie stojący, duży stół więc warto zastosować w takim wypadku półwysep, który zagospodarujemy z obu stron - od wnętrza kuchni - szafkami, od strony salonu - blatem z niskimi hokerami, pełniącym rolę stołu. - proponuje Karolina Dąbrowska.

Zobacz wyjątkowe projekty salonu z kuchnią Muratora:

3. Oświetlenie

W wydzieleniu stref równie skuteczne będzie oświetlenie. Oczywiście będzie to dość subtelny podział i za dnia nie będzie miało tak dużego znaczenia, ale po zmroku granica między kuchnią a salonem będzie nie do przeoczenia.

Jak oddzielić kuchnię od salonu za pomocą oświetlenia? Na pewno warto zrezygnować z jednego, centralnego źródła światła i raczej zainwestować w rozbudowany system punktowy (i skierować lampy w dół, by oświetlały wybraną strefę). W ten sposób wyznaczymy np. jadalnię, strefę gotowania, salon – i skutecznie oddzielimy je od siebie.

Pamiętajmy, że w kuchni potrzebujemy innego światła niż w salonie. Światło kuchenne powinno być jaśniejsze, ostrzejsze, by pozwalało na swobodne przygotowywanie posiłków. Natomiast w salonie doskonale sprawdzi się ciepłe, nieco przygaszone światło, które sprzyjać będzie relaksowi i odprężeniu.

4. Ścianka

By oddzielić salon od kuchni, możemy też oczywiście postawić murowaną ściankę działową – nie musi być ona wysoka. Karolina Dąbrowska ma na taką ściankę świetny pomysł:

- Inną opcją podziału jest postawienie niskiej, murowanej ścianki do wysokości 110-120 cm, która od strony kuchni zagospodarowana będzie szafkami, a od strony salonu dostawimy do niej stół, który nie zaburzy nam komunikacji oraz kompozycji. Ściankę tą warto wykończyć szkłem w profilach stalowych, które przepuści światło, ale sprawia wrażenie całkowitego wydzielenia kuchni. Taką ściankę możemy wykonać również z podwyższonego do wysokości 110 cm mebla, do którego boku (od strony salonu) dostawiony zostanie stół. 

5. Podłoga

Granicę poszczególnych stref z łatwością wyznaczymy dobierając różne materiały podłogowe. Na przykład salon możemy wyłożyć drewnianym parkietem lub panelami, a kuchnię płytkami gresowymi lub ceramicznymi. Możliwości jest mnóstwo.

6. Stół

- Kolejną opcją podziału jest po prostu postawienie stołu - który optycznie oddzieli kuchnię od części salonowej. Wymaga to jednak ograniczenia (zmniejszenia) zabudowy kuchennej kosztem wstawienia stołu - więc jest to opcja dla tych, którzy zdecydowanie stawiają na spotkania w towarzystwie rodziny i przyjaciół. - zaznacza Karolina Dąbrowska.

7. Drzwi przesuwne

Na koniec warto wspomnieć również o drzwiach przesuwnych, szczególnie tych wykonanych ze szkła. Tego typu drzwi oddzielą kuchnię od salonu, zapewniając nam prywatność, a jednocześnie zadbają o stały dopływ dziennego światła do każdej ze stref.

Jak widzimy sposobów, by oddzielić kuchnię od salonu jest wiele. Jedne są bardziej inwazyjne, inne stawiają na subtelne rozgraniczenie strefy dziennej i kuchennej. Warto dobrać konkretne rozwiązanie do swoich potrzeb, metrażu mieszkania i efektu, jaki chcemy uzyskać.

Konsultacja: Karolina Dąbrowska, pracownia wnętrz Wnętrzowe Love, www.wnetrzowe.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak oddzielić kuchnię od salonu? Zobacz aranżacje z prawdziwych mieszkań

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE