Lamperia wraca do łask! Pomysły na wykończenie ścian lamperią

2017-10-03 12:32

Lamperia, długo postrzegana jako relikt przeszłości, powoli wraca do łask. Na nowo odkrywamy jej zalety: chroni ścianę, zdobi wnętrze, a ponadto potrafi poprawić jego proporcje. Sprawdź, jak „udomowić” lamperię, by doskonale wpisywała się we współczesny wystrój.

Spis treści

  1. Lamperia: co to jest?
  2. Lamperia krok po kroku
  3. Nowoczesne wnętrza z lamperią
  4. Triki z lamperią w roli głównej
  5. Pomysłowe dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Lamperia: co to jest?

Lamperia to okładzina dolnej części ścian wewnętrznych dzieląca je w poziomie. Robi się ją z drewna lub MDF-u (boazeria), kamienia, stiuku czy płytek. Wykonanie takiej lamperii jest dość kosztowne, ale z niezłym skutkiem można ją zrobić, malując pas farbą, np. olejną, lateksową lub akrylową odporną na szorowanie, bądź też zdobiąc ścianę tapetą lub tkaniną. Pamiętaj o odcięciu lamperii listwą!

Lamperia krok po kroku

Lamperia doda charakteru każdemu wnętrzu. Zależnie od użytych materiałów i kolorów uczyni je klasycznym lub nowoczesnym. Z drewna i MDF-u można zrobić boazerie kasetonowe, płycinowe – z desek. To dobry pretekst, żeby zastosować dwa kolory we wnętrzu. Jeden na dole (boazeria), drugi – na ścianie powyżej (farba albo tapeta). W małym pomieszczeniu unikaj kontrastowych zestawień, chyba że zależy ci na wrażeniu optycznego obniżenia sufitu. Łatwiej i taniej jest namalować lamperię lub wykleić ją z tapety. Dodaj jej listwy odcinające kolor. Wąskie, szerokie, sztukateryjne lub z drewna. Te drugie mogą mieć formę półeczki, np. na bibeloty, obrazki lub książki – sprawdzą się w pokoju dziecięcym i sypialni.

Lamperię w wąskim korytarzu lub na klatce schodowej pokryj farbą odporną na szorowanie. Jeśli w przedpokoju jest dużo drzwi, malowaną lamperią „przejedź” także po nich, a górną część pomaluj na kolor ściany. Drzwi prawie znikną, a wnętrze będzie ładniejsze.

..  Ściana w przedpokoju – 10 ciekawych pomysłów >>>

Nowoczesne wnętrza z lamperią

Wbrew pozorom lamperia zaczyna królować także w nowoczesnych wnętrzach. W projekcie kuchni, pokoju dziecka czy aranżacji przedpokoju decydujemy się na lamperie głównie ze względów estetycznych, ponieważ pozwalają utrzymać ściany w czystości. W projekcie salonu lamperia nie tylko chroni ścianę, ale pełni funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Umiejętnie wkomponowana w aranżację salonu w niczym nie będzie przypominała lamperii kojarzących się z minionym ustrojem.

Lamperia idealnie sprawdzi się jako wykończenie ścian w aranżacji przedpokoju, gdzie będzie świetnym zabezpieczeniem przed różnego rodzaju plamami, błotem czy wilgocią. Może okazać się także świetną alternatywą dla płytek ceramicznych.

Warto wiedzieć: wybierz właściwą wysokość lamperii. Najlepszy efekt da zastosowanie tzw. złotego podziału. Podziel wysokość pomieszczenia na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.

..  Styl nowoczesny – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Triki z lamperią w roli głównej

Lamperia w nowoczesnym wnętrzu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – jest niebywale prosta w wykonaniu. Wystarczy odpowiednia farba, taśma malarska oraz pędzelek czy wałek. Ogromny wybór farb gwarantuje odpowiednie ich dopasowanie do naszych potrzeb. Co oferuje rynek? Na przykład farbę lateksową, olejną, odporną na brud, a nawet farbę tablicową, która pozwoli na pełną kreatywność, a przede wszystkim idealnie odnajdzie się w nowoczesnym wnętrzu. Możemy także zdecydować się na zwieńczenie dekoracyjnego pasa na ścianie efektownym wzorem, a do tego celu wykorzystać szablony malarskie.

Lamperia pozwala także sprytnie poprawić proporcje pomieszczenia. Sięgająca poniżej połowy wysokości ściany optycznie podwyższy niski sufit. Jeśli zaś lamperia będzie sięgała powyżej połowy ściany – wnętrze wyda się optycznie niższe, ale za to przytulniejsze.

Pomysłowe dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety 3D czy efektowne okładziny ścienne? Ściana nie musi być pokryta farbą! Sprawdź, jak różne wykończenia ciekawie prezentują się we wnętrzach.

Jak namalować pasy na ścianie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE