DIY: muszelkowa lamperia. Jak zrobić lamperię – instrukcja krok po kroku

2022-04-19 10:52

Lamperia po latach wraca do łask – w odświeżonej formie, pięknych kolorach i w niebanalnym kształcie. Jak wykonać nowoczesną, estetyczną lamperię krok po kroku? Zapraszamy do zapoznania się z krótką instrukcją.

Spis treści

  1. Lamperia na ścianie – czy jest modna?
  2. Zrób to sam: lamperia z fantazyjną krawędzią
  3. Lamperia krok po kroku – niezbędne materiały

Lamperia na ścianie – czy jest modna?

Słowo "lamperia" przywodzi na myśl obrazy sprzed kilku dekad – w ten sposób były wykończone ściany na klatkach schodowych, w szkołach, urzędach i innych miejscach publicznych, niekiedy także w przestrzeniach prywatnych. Pas farby olejnej o błyszczącej powierzchni, przeważnie w niezbyt pięknym kolorze, miał za zadanie zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniem i ułatwić jej mycie. Lamperia była przede wszystkim praktyczna, natomiast z estetyką miała niewiele wspólnego. Dziś lamperia wraca do łask w nowej, odświeżonej odsłonie. Wybór farb zmywalnych i odpornych na plamy i zabrudzenia jest ogromny – zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i wykończenie powierzchni. Dzięki temu współczesna lamperia może być naprawdę dekoracyjnym i estetycznym akcentem wnętrza. Za jej pomocą można poprawić proporcję pomieszczenia, przełamać monotonną aranżację oraz uporządkować przestrzeń.

Zrób to sam: lamperia z fantazyjną krawędzią

W poniżej instrukcji krok po kroku pokazujemy, jak przygotować lamperię, której krawędź przypomina kształt muszli. Instrukcja ta sprawdzi się jednak również w przypadku innych kształtów – wystarczy wybrać przedmiot do obrysowania o innej formie lub narysować nieregularną linię. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Lamperia krok po kroku – niezbędne materiały

Do przygotowania lamperii na ścianie w domu potrzebne będą:

  • farba ścienna w dowolnym kolorze
  • mały owalny pędzel
  • linijka lub prosta deska
  • poziomica
  • okrągły przedmiot do odrysowania, np. rolka taśmy klejącej, talerzyk, kubek
  • ołówek

Wykonanie

Krok 1

Narysuj ołówkiem na ścianie poziomą linię – skorzystaj z długiej linijki lub deski. Sprawdź poziomicą, czy linia jest równo odrysowana.

Krok 2

Za pomocą okrągłego przedmiotu, np. talerzyka lub rolki taśmy klejącej, odrysuj półkola nad poziomą linią tak, aby powstał kształt muszelek.

Krok 3

Używając małego, owalnego pędzla pomaluj kształty muszelek. Pozostałą powierzchnię pomaluj dużym pędzlem lub wałkiem do ścian.

Gotowe! Lamperia w takiej odsłonie sprawdzi się w kuchni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym. Można ją namalować zwykłą farbą do ścian lub użyć farby magnetycznej lub tablicowej. Wtedy nasza ścienna ozdoba będzie jeszcze bardziej praktyczna.