DIY: muszelkowa lamperia. Jak zrobić lamperię – instrukcja krok po kroku

2022-04-19 10:52

Lamperia po latach wraca do łask – w odświeżonej formie, pięknych kolorach i w niebanalnym kształcie. Jak wykonać nowoczesną, estetyczną lamperię krok po kroku? Zapraszamy do zapoznania się z krótką instrukcją.

Spis treści

  1. Lamperia na ścianie – czy jest modna?
  2. Zrób to sam: lamperia z fantazyjną krawędzią
  3. Lamperia krok po kroku – niezbędne materiały

Lamperia na ścianie – czy jest modna?

Słowo "lamperia" przywodzi na myśl obrazy sprzed kilku dekad – w ten sposób były wykończone ściany na klatkach schodowych, w szkołach, urzędach i innych miejscach publicznych, niekiedy także w przestrzeniach prywatnych. Pas farby olejnej o błyszczącej powierzchni, przeważnie w niezbyt pięknym kolorze, miał za zadanie zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniem i ułatwić jej mycie. Lamperia była przede wszystkim praktyczna, natomiast z estetyką miała niewiele wspólnego. Dziś lamperia wraca do łask w nowej, odświeżonej odsłonie. Wybór farb zmywalnych i odpornych na plamy i zabrudzenia jest ogromny – zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i wykończenie powierzchni. Dzięki temu współczesna lamperia może być naprawdę dekoracyjnym i estetycznym akcentem wnętrza. Za jej pomocą można poprawić proporcję pomieszczenia, przełamać monotonną aranżację oraz uporządkować przestrzeń.

Zrób to sam: lamperia z fantazyjną krawędzią

W poniżej instrukcji krok po kroku pokazujemy, jak przygotować lamperię, której krawędź przypomina kształt muszli. Instrukcja ta sprawdzi się jednak również w przypadku innych kształtów – wystarczy wybrać przedmiot do obrysowania o innej formie lub narysować nieregularną linię. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Lamperia krok po kroku – niezbędne materiały

Do przygotowania lamperii na ścianie w domu potrzebne będą:

  • farba ścienna w dowolnym kolorze
  • mały owalny pędzel
  • linijka lub prosta deska
  • poziomica
  • okrągły przedmiot do odrysowania, np. rolka taśmy klejącej, talerzyk, kubek
  • ołówek

Wykonanie

Krok 1

Narysuj ołówkiem na ścianie poziomą linię – skorzystaj z długiej linijki lub deski. Sprawdź poziomicą, czy linia jest równo odrysowana.

Krok 2

Za pomocą okrągłego przedmiotu, np. talerzyka lub rolki taśmy klejącej, odrysuj półkola nad poziomą linią tak, aby powstał kształt muszelek.

Krok 3

Używając małego, owalnego pędzla pomaluj kształty muszelek. Pozostałą powierzchnię pomaluj dużym pędzlem lub wałkiem do ścian.

Gotowe! Lamperia w takiej odsłonie sprawdzi się w kuchni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym. Można ją namalować zwykłą farbą do ścian lub użyć farby magnetycznej lub tablicowej. Wtedy nasza ścienna ozdoba będzie jeszcze bardziej praktyczna.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE