Wzory na ścianie - jak ręcznie udekorować ścianę? Zrób to sam!

2020-06-27 10:30
dekoracja ściany
Autor: Marcin Czechowicz

Wzory na ścianie to proste i szybkie rozwiązanie wnoszące do naszego domu oryginalości i świeżości, jednocześnie dając upust naszej wyobraźni. W Zrób to sam podpowiadamy, jak w prosty sposób namalować własne wzory na ścianach!

Wzory na ścianie to idealny dodatek upiększający wystrój sypialni, salonu, czy kuchni. Ręcznie malowany wzór na ścianę sprawdzi się zarówno w dekoracji ścian gładkich, jak i na tych o chropowatej strukturze. Jak się jednak za to zabrać?

Czytaj też: Jak urządzić sypialnię: dekoracje na ścianę i dodatki do sypialni

Wzory na ścianie - zrób to sam!

Przed rozpoczęciem malowania wzorów na ścianie, warto na kartce papieru narysować już wzór, jaki chcemy uzyskać w efekcie końcowym. Na tym etapie prac będziemy mogli wybrać na przykład inny kształt bazowy, albo zrobić inną kombinację kolorystyczną, jeśli ta początkowa się nam nie spodoba.

Do stworzenia wzoru na ścianę będziemy potrzebować: pędzle o różnych wymiarach, gąbkę, ołówek, karton, nóż, farbę emulsyjną oraz farbę akrylową i barwniki (pigmenty).

Nie przegap: Ciekawe faktury ścian: gładka czy ściana-dekoracja? Radzimy jak dekorować ściany

Wzory na ścianie - krok po kroku!

1. Kolor na ścianie, na której chcemy namalować naszą dekorację, nakładamy za pomocą gąbki. Wówczas kolor nie będzie równy i uda nam się uzyskać jaśniejsze i ciemniejsze punkty. Możemy też pokryć ścianę wałkiem, uzyskamy wówczas równą powierzchnię. Miejsce, na którym chcemy wykonać wzór na ścianę zostawiamy niepomalowane.

2. Wcześniej wycinamy z kartonu kształt, jaki chcemy uzyskać na ścianie – na przykład pełny romb, koło, gwiazdę czy sinusoidę. Przykładamy go do ściany i malujemy ją dookoła jego brzegów - również gąbką, tak, aby po odjęciu kartonu pozostał jaśniejszy plac o równych brzegach.

3. Pędzlem i wybranym kolorem malujemy brzegi motywu po odjęciu kartonu – zaznaczamy je linią.

4. Wewnątrz miejsca na dekorację ściany ołówkiem rysujemy wzór, jaki ma się znaleźć na ścianie.

5. Na koniec malujemy, pokrywając wzór cienkim pędzlem i farba akrylową.

Zobacz też: Ściana z efektem: 7 pomysłów na dekorację ściany

Oryginalne dekoracje ścian (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)

Istnieje wiele sposobów na dodanie oryginalności i świeżości ścianom w naszym domu. Przyjrzyj się ciekawym rozwiązaniom w galeriach zdjęć zamieszczonych poniżej!