Farba emulsyjna: właściwości, zalety, rodzaje farby emulsyjnej

2019-03-28 14:17

Farby emulsyjne (inaczej: farby dyspersyjne) zna chyba każdy, kto remontował mieszkanie. Ich rozpuszczalnikiem jest woda, a spoiwo stanowią żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe. Farba emulsyjna ma bardzo uniwersalne zastosowanie, można jej używać do malowania zarówno ścian, jak i sufitów. Ładnie kryje, mamy możliwość wyboru spośród szerokiej gamy kolorystycznej, a powierzchnia może być zmywalna lub szorowalna. Jakie znamy rodzaje farby emulsyjnej? Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Spis treści

  1. Farby emulsyjne: rodzaje
  2. Farby emulsyjne akrylowe: zmywalność
  3. Jak usunąć starą farbę emulsyjną ze ściany?
  4. Czym myć ściany pomalowane farbą emulsyjną?
  5. Farba emulsyjna biała czy farba emulsyjna kolor?
  6. Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?
  7. Jak usunąć farbę emulsyjną z ubrania?
  8. Farba emulsyjna: cena

Farby emulsyjne: rodzaje

Najczęściej stosowane rodzaje farby emulsyjnej to dyspersje akrylowe i lateksowe. Oprócz tego znajdziemy również farby winylowe, silikonowe i silikatowe. Warto wiedzieć, że zarówno farba emulsyjna akrylowa, jak i lateksowa zawiera w sobie cząsteczki polimerów akrylowych, co może być nieco mylące dla kupującego. Farba emulsyjna o spoiwie organicznym oraz farba emulsyjna z olejami i żywicami będzie dobrym rozwiązaniem dla niemal każdego typu ściany. Ponieważ rozpuszczalnikiem farby emulsyjnej jest woda, farba nie jest szkodliwa dla środowiska.

Farby emulsyjne akrylowe: zmywalność

Kupując farbę w sklepie, koniecznie zapoznaj się ze stopniem zmywalności. Niektóre można przecierać wilgotną ścierką lub gąbką, inne z kolei nadają się do szorowania na mokro. Odporność na ścieranie będzie oznaczona na opakowaniu. Wprowadzony został podział na pięć klas, w zależności od tego, jak szybko ubywa powłoka (mierzona w mikrometrach). Farby emulsyjne w klasie 1 po 200 cyklach szorowania będą miały ubytek powłoki ok. 5 μm. Klasa 2 – do 20 μm. Na mokro będziemy więc czyścić klasę 1 i 2.

Jeżeli zależy nam na tym, aby farba emulsyjna była odporna na ścieranie, unikajmy matowego wykończenia. W przeciwnym razie ścieranie pozostawi ślady. Najlepszym wyborem będą farby półpołyskowe.

..  Farba betonowa. Poznaj farby z efektem betonu >>>

Jak usunąć starą farbę emulsyjną ze ściany?

Jeżeli stara farba trzyma się bardzo dobrze, nie trzeba jej usuwać. Wystarczy całość przetrzeć papierem ściernym, pozbywając się brudu i kurzu (uważaj, aby nie zrobić nierówności). W przypadku gdy farba się łuszczy, podważ ją szpachelką. Usuń łuszczącą się warstwę. Jeżeli chcesz pozbyć się farby z całej powierzchni, zwilż ścianę wodą, a następnie szpachelką zdejmuj farbę. Uważaj, by przy okazji nie naruszyć tynku.

..  Jak usunąć farbę ze ściany? Poradnik >>>

Czym myć ściany pomalowane farbą emulsyjną?

Zależnie od stopnia ścieralności używaj miękkich szmatek zwilżonych ciepłą wodą lub gąbek. Nie używaj szorstkiej warstwy ścieralnej! Jeżeli trzeba, dodaj łagodny detergent. Ścianę myj łagodnymi ruchami, nie trzyj zbyt mocno. Jeżeli zabrudzenia są naprawdę silne, w sklepie z chemią budowlaną możesz kupić tak zwane mydło malarskie, które przed użyciem rozpuszcza się w wodzie.

Farba emulsyjna biała czy farba emulsyjna kolor?

Właściwie paleta kolorów farb emulsyjnych jest praktycznie nieograniczona. Możesz nie tylko kupować gotowe farby, ale również dobrać w mieszalni swój własny, unikalny odcień. Pamiętaj tylko, że emulsja, która zabrudzi twoją podłogę w trakcie malowania, będzie trudna do usunięcia. Ale także na to są dobre sposoby.

..  Malowanie ścian KROK PO KROKU >>>

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?

Jeżeli farba zachlapała podłogę, trzeba działać bardzo szybko. Czym zmyć farbę emulsyjną? Póki jest świeża, z łatwością zbierzesz ją ręcznikiem papierowym. Następnie podłogę od razu przetrzyj wodą z detergentem. Jeżeli farba zaschła, najlepiej zaopatrz się w preparat do usuwania farby emulsyjnej. Odspaja on i rozpuszcza powłoki malarskie. Nałóż go na zaschniętą farbę, a po kilku minutach zmyj ścierką. Kupując farbę emulsyjną w sklepie, od razu dobierz do niej taki preparat – na pewno się przyda!

Jak usunąć farbę emulsyjną z ubrania?

Jeżeli farba jest wilgotna, postaraj się zebrać jej nadmiar na przykład łyżeczką. Resztę wypłucz zimną wodą, a następnie przyciskając zabrudzone miejsce szmatką, zbierz pozostałość farby. Później ubranie wypierz w pralce.

Jeżeli farba zdążyła zaschnąć, zeskrob jej nadmiar nożykiem. Pozostałe kawałki farby usuń szczotką do ubrań. Wilgotną gąbką z detergentem zetrzyj ślad, a ubranie wypierz w pralce. Plamy po farbach emulsyjnych, których rozpuszczalnikiem jest woda, powinny zejść bez problemu.

Farba emulsyjna: cena

Oczywiście cennik farb emulsyjnych jest bardzo zróżnicowany. W zależności od tego, czy wybieramy biel, czy interesuje nas farba emulsyjna kolory, zapłacimy od 30 zł do 60 zł za 5 l (farba biała), a w przypadku kolorów od 20 do 40 zł za 1 l. Kolorowych farb warto szukać w promocji, bo w przeciwnym razie malowanie będzie sporym wydatkiem. Alternatywną jest dokupienie pigmentów, które pozwolą nam uzyskać równie dobry efekt.