Malowanie ścian. Jak malować ściany? Porady ZRÓB TO SAM

2019-08-29 13:01

Jak malować ściany? W naszym poradniku dowiesz się, jak powinno przebiegać malowanie ścian krok po kroku. Zobacz, jak przygotować ściany do malowania, jak nakładać farbę i czym malować, by cieszyć się pięknymi kolorami ścian.

Spis treści

  1. Malowanie ścian: porady
  2. Malowanie ścian: wałek czy pędzel?
  3. Malowanie ścian: właściwe warunki
  4. Farba do malowania ścian: przygotowanie
  5. Jak malować ściany krok po kroku?
  6. Po malowaniu ścian
  7. Jak malować ściany - przygotowanie podłoża, dobór farb - WIDEO poradnik
  8. Malowanie ścian - GALERIE ZDJĘĆ z inspiracjami

Kiedy jest ciepło, chętnie zabieramy się do malowania ścian. Jeśli macie zamiar samodzielnie malować ściany, przeczytajcie, jak zrobić to prawidłowo. Przed malowaniem właściwie przygotowane i zagruntowane ściany to połowa sukcesu. Zanim złapiemy za pędzel i pomalujemy mieszkanie pięknymi kolorami, nie zapomnijmy o zasadach dotyczących nakładania farby. Dzięki temu możemy być pewni, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć się estetycznym wyglądem wnętrza.

Malowanie ścian: porady

Właściwie przygotowane, zagruntowane ściany to oczywiście podstawa dobrze przeprowadzonego malowania ścian. Zanim jednak przejdziemy do aplikacji farby dekoracyjnej, nie zapominajmy o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian: dobór właściwego narzędzia do malowania, ocena temperatury i wilgotności czy techniki aplikacyjne to kwestie, o których czasami zapominamy podczas malowania. Wbrew pozorom zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd świeżo pomalowanych ścian – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.

Nie przegap: Kolory ścian - inspiracje >>>

Malowanie ścian: wałek czy pędzel?

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni ścian (takich jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków do malowania ścian:•    krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni;•    średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych;•    długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych.Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.

Mimo to podczas malowania ścian nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach: mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy – podpowiada ekspert marki Malfarb. Dodatkowo przed malowaniem ścian warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

Malowanie ścian: właściwe warunki

Optymalna temperatura do malowania ścian mieści się w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby podczas malowania, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

Farba do malowania ścian: przygotowanie

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie ścian farbą niewymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu ścian pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

Nie przegap: Malowanie ścian farbą lateksową >>>

Jak malować ściany krok po kroku?

Malowanie pokoju rozpoczynamy od sufitu – najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek (zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenie). W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą a sufitem.

Następnie przechodzimy do malowania samych ścian. Jako pierwsze farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy tzw. miejsca trudno dostępne, czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).

Zobacz też: Jak za pomocą kolorów i wzorów ukryć wady pomieszczenia? >>>

Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni za pomocą wałka. W tym wypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Farbę na wałek nakładamy obficie i równomiernie (unikajmy malowania ścian „suchym” narzędziem). Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie. Pierwszą warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku np. góra – dół, a następną w innym np. lewo – prawo. Podczas malowania ścian bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym, zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni ściany nie pojawią się nieestetyczne smugi.

Po malowaniu ścian

Po malowaniu ścian dobrze jest w miarę szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je, zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Dzięki temu narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas kolejnego malowania.

Jak malować ściany - przygotowanie podłoża, dobór farb - WIDEO poradnik

Malowanie ścian - GALERIE ZDJĘĆ z inspiracjami

Zastanawiasz się, jak pomalować ściany, by wnętrze zyskało ciekawsze oblicze? Podpowiedzi znajdziesz w galeriach zdjęć.

Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia