Usuwanie farby: jak usunąć starą farbę ze ściany? Sprawdzone sposoby

2024-04-26 11:41

Nowoczesne farby można nanosić na wcześniejsze powłoki, czyli bez ich usuwania ze ścian. Czasem jednak trzeba to zrobić – np. wtedy, gdy farba się łuszczy. Jak usunąć starą farbę ze ściany przed malowaniem? Poznaj sprawdzone sposoby.

Jak usunąć starą farbę ze ściany
Autor: Thinkstockphotos.com Ostra szpachelka to jedno z najlepszych narzędzi do usuwania farby

Spis treści

  1. Usuwanie farby ze ściany: od czego zacząć?
  2. Jak usunąć starą farbę ze ściany: usuwanie na mokro
  3. Jak usunąć starą farbę ze ściany: usuwanie na sucho
  4. Przygotowanie podłoża do malowania i dobór farb: WIDEO
  5. Remont albo szybka metamorfoza wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

To, czy należy usunąć starą farbę przed malowaniem ścian, zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, chodzi o stan starej powłoki. Jeśli np. się łuszczy, nowa farba nie będzie dobrze przylegać do ściany. Po drugie, niektóre farby nie nadają się do tego, by nanosić na nie nową warstwę.

Usuwanie farby ze ściany: od czego zacząć?

Pierwszy krok to dokładne przyjrzenie się starej farbie. Na pewno trzeba ją usunąć w kilku przypadkach:

Farba się łuszczy: wtedy trzeba usunąć powłokę bez względu na to, jakiej farby wcześniej używaliśmy. Pracę wykonamy szybko, zdrapując farbę szpachelką. Można to zrobić tylko miejscowo, czyli tam, gdzie warstwa się łuszczy. Wystarczy wtedy nałożyć masę szpachlową na oczyszczone fragmenty, a gdy wyschnie – przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym.

Powłoka jest połyskująca: w takiej sytuacji istnieje ryzyko, że nowa farba nie będzie się trzymać. Można np. potraktować wszystko papierem ściernym, dzięki czemu powierzchnia zyska lepszą przyczepność. Czasami jednak jest to na tyle praco- i czasochłonne, że warto całkowicie usunąć farbę.

Rodzaj farby: zawsze trzeba usunąć powłokę z farby klejowej (lubi nawijać się na pędzel czy wałek w trakcie malowania). Także w przypadku błyszczących farb olejnych może być problem z przyczepnością – lepiej je usuwać.

Nie przegap: TANI remont kuchni - 10 pomysłów >>>

Jak usunąć starą farbę ze ściany: usuwanie na mokro

W tej metodzie chodzi o rozmiękczenie farby, którą następnie zeskrobujemy szpachelką. W najprostszym wariancie używamy ciepłej wody z rozpuszczonym w niej szarym mydłem. Taki roztwór nanosimy na ścianę za pomocą pędzla, czekamy, aż zacznie pracować, a gdy powłoka jest miękka, wkraczamy do akcji ze szpachelką.

Niektóre farby mogą być jednak wyjątkowe oporne i trzeba się posłużyć środkami chemicznymi. Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone dokładnie do tej farby, którą trzeba usunąć. Zwykle spotkamy je pod nazwą „zmywacz do farb”. Preparat w formie żelu wystarczy nanieść na powłokę, poczekać, aż lekko napęcznieje, a następnie zdrapać. Ze środkami chemicznymi trzeba jednak postępować ostrożnie, gdyż wydzielają zapachy, które mogą działać drażniąco na drogi oddechowe. Wspomagajmy się więc maseczką ochronną, a także okularami, by chronić oczy.

Uwaga: usuwając farbę na mokro, uważajmy, by nie uszkodzić tynku. Poza tym należy zabezpieczyć podłogi folią, tak by sprzątanie po pracy nie stanowiło problemu.

Zobacz też: Jak usunąć starą farbę z drewna? Porady i WIDEO >>>

Jak usunąć starą farbę ze ściany: usuwanie na sucho

Farbę można zawsze usunąć szpachelką na sucho, choć na pewno zajmie to nam sporo czasu. Warto więc się wspomóc innymi metodami.

Usuwanie starej farby ze ściany: szlifierka. Do usuwanie starej farby ze ściany najlepsze są szlifierki oscylacyjne. Wyposażone są w prostokątną stopę, do której należy przymocować arkusze papieru ściernego. Stopa porusza się w sposób przód-tył, dzięki czemu zdziera farbę. Najpierw możemy użyć papieru ściernego o dużej granulacji, a później – mniejszej (im wyższa wartość granulacji, tym papier ścierny ma drobniejsze ziarna).

Usuwanie starej farby ze ściany: opalarka plus szpachelka. Opcja dla osób odważniejszych i… perfekcjonistów. Na pewno opalarki nie należy używać do farb emulsyjnych oraz klejowych. A jak wygląda praca z opalarką? Pod wpływem wysokiej temperatury farba zaczyna się marszczyć i odchodzić od podłoża. Wtedy od razu usuwamy ją szpachelką. Czasami farba na tyle dobrze trzyma się podłoża, że niestety opalarka niewiele zdziała. Trzeba także uważać, by nie uszkodzić tynku. Nietrudno też o oparzenia!

Przygotowanie podłoża do malowania i dobór farb: WIDEO

Planujesz remont albo po prostu malowanie ścian? Sprawdź, jak dobrze się przygotować.

Mini-las w domu: zobacz, czy znasz wszystkie te rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
chamedora wytworna

Remont albo szybka metamorfoza wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ

Remont to duże przedsięwzięcie, czasem więc wolimy dokonać szybkiej i taniej metamorfozy wnętrza. Jak to zrobić? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

Jaką farbą pomalować ściany w pokoju? Farba do salonu