Farba betonowa: poznaj farby z efektem betonu

2019-03-21 18:26

Beton to w ciągu ostatnich lat wielki przebój w aranżacjach wnętrz – surowy, loftowy, chłodny i równocześnie bardzo neutralny, zamienia zwyczajne pomieszczenia w coś nowoczesnego. Kojarzy się z industrialnymi apartamentami, w których królują minimalistyczne wykończenia, stal i luksusowe dodatki. Nie każdy jednak odbiera mieszkanie od dewelopera, który na nasze życzenie może stworzyć betonową ścianę. Jak uzyskać ją przy użyciu farby betonowej?

Farba betonowa
Autor: agencjafree/living4media

Spis treści

  1. Farba betonowa: proste rozwiązanie z zaskakującym efektem
  2. Farba betonowa: jak nakładać? Przygotowanie powierzchni
  3. Farba jak beton: jakie narzędzia będą potrzebne?
  4. Farba imitacja betonu – malowanie ścian
  5. Farby efekt betonu: czego unikać?
  6. Farba efekt betonu: cena

Farba betonowa: proste rozwiązanie z zaskakującym efektem

Pomalowanie ściany na zwyczajny, szary kolor nie da nam unikalnego i charakterystycznego efektu betonu. Farba imitująca beton to produkt, o który warto zapytać w sklepie – została wyprodukowana właśnie z myślą o tworzeniu „betonowych” ścian w dowolnym wnętrzu! Jak jej używać? W zależności od sposobu aplikacji i użytych narzędzi uzyskamy różny efekt – możemy na ścianie stworzyć imitację betony wibrowanego (o błyszczącej, gładkiej powierzchni) lub wygląd nierównego betonu, pełnego przetarć i ubytków. Popularna jest również imitacja płyt z betonu architektonicznego.

..  Szare ściany w salonie – inspiracje wnętrzarskie >>>

Farba betonowa: jak nakładać? Przygotowanie powierzchni

Farby imitujące beton mają wiele zalet. Można je kłaść na dowolny rodzaj podłoża, a więc na przykład na tynk lub płyty kartonowo-gipsowe. Przygotowanie ściany do malowania wygląda standardowo – należy ją oczyścić i odtłuścić, a po wyschnięciu przetrzeć papierem ściernym. Warto również zadbać o preparat gruntujący, odpowiedni do rodzaju farby strukturalnej. To sprawi, że będzie się ona mocno trzymać.

Farba betonowa nie wymaga uzupełniania ubytków w tynku lub maskowania pęknięć. Stanowi ona zresztą dobry sposób na zamaskowanie nierówności ścian.

Farba jak beton: jakie narzędzia będą potrzebne?

Farby betonowe wymagają zakupu lub wypożyczenia kilku gadżetów – wśród nich zwyczajny wałek malarski będzie najmniej atrakcyjny. Przyda się za to mieszadło z wiertarką, paca, a także szczotka, gąbka, grzebień – czyli wszystko, co pomoże nam osiągnąć efekt betonowej ściany. Farba efekt betonu wymaga kreatywności i wcześniejszego zaplanowania, co dokładnie chcemy uzyskać.

..  Beton na ścianie: pomysły na ciekawy wystrój >>>

Farba imitacja betonu – malowanie ścian

Produkt należy przygotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Samo malowanie nie jest trudne, choć wymaga wprawy – dobrze, aby nie odrywać narzędzia od ściany i malować jednym, płynnym pociągnięciem. W zależności od tego, jak gęsta jest farba w kolorze betonu, aplikujemy ją wałkiem, szpachelką bądź innym narzędziem, które pozwoli nam zrealizować naszą wizję. Kiedy farba jest jeszcze mokra, można ją wygładzić. Całość powinna schnąć 24 godziny (lub tyle, ile zaleci producent). To jednak dopiero początek pracy – farba beton architektoniczny wymaga często położenia drugiej warstwy. Chcąc uzyskać efekt betonu z lekkimi ubytkami, warstwę również należy wygładzić, a gdy materiał nieco przyschnie, ale wciąż jest plastyczny, bierzemy wybraną pacę (najlepiej wenecką) i kolistymi ruchami znów wygładzamy całość.

Po upływie kolejnej doby ścianę można zabezpieczyć specjalnym lakierem dekoracyjnym, który również schnie około 24 godzin. Warto pamiętać, że nie wszystkie farby strukturalne wymagają kilkakrotnego malowania – niektóre możemy formować w dowolne faktury już po nałożeniu jednej warstwy.

..  Malowanie ścian i sufitu – poradnik KROK PO KROKU >>>

Farby efekt betonu: czego unikać?

Farba betonowa nie lubi chłodu, dlatego lepiej nie aplikować jej wtedy, gdy temperatura wynosi mniej niż osiem stopni. Podczas malowania starajmy się co jakiś zamieszać farbę, by wypełniacze imitujące beton nie opadały na dno. Pamiętajmy również, aby trzymać się ścisłe instrukcji, którą zaleca producent farby – niektóre farby stają się twarde po ośmiu godzinach, ale schną aż dwie doby!

Farba efekt betonu: cena

Farba kolor betonu to wyższy koszt niż w przypadku zakupu tradycyjnych farb. Za pomalowanie metra kwadratowego powierzchni możemy zapłacić nawet 20 zł. Z kolei 10 kg produktu to koszt ok. 300 zł. Do wyboru mamy różne rodzaje wykończeń oraz kolory – od jasnych do bardzo ciemnych szarości.

Remont z wykorzystaniem farby betonowej może się okazać kosztowny, ale efekt jest wart każdej złotówki. Farba strukturalna beton będzie pomysłowym i dobrym rozwiązaniem zarówno do salonu, jak i sypialni. Jeżeli odpowiednio zabezpieczymy powierzchnię, to takie rozwiązanie można również wykorzystać w łazience lub kuchni.

Beton architektoniczny- oryginalna aranżacja wętrz
Nasi Partnerzy polecają