Lamperia, która kojarzy się głównie ze szkolnymi korytarza i klatkami schodowymi, powoli wraca do łask... ale w nieco odświeżonej, nowoczesnej formie. Lamperia może okazać się nie tylko funkcjonalnym rozwiązaniem w wykończeniu ścian, ale także jednym z elementów dekoracyjnych w nowoczesnym wnętrzu.

Wykończenie ścian w nowoczesnym wnętrzu: lamperia

Wbrew pozorom, lamperia zaczyna królować w nowoczesnych wnętrzach. Tym samym, ściany malowane do połowy wysokości stają się elementem dekoracyjnym w aranżacji wnętrz. Trend ten można zaobserwować praktycznie w każdym wnętrzu. W projekcie kuchni, pokoju dla dziecka czy aranżacji przedpokoju – decydujemy się na nie głównie ze względów estetycznych, ponieważ pozwalają utrzymać ściany w czystości. W projekcie salonu lamperia nie tylko chroni ścianę, ale pełni funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Umiejętnie wkomponowana w aranżację salonu, w niczym nie będzie przypominała lamperii z tamtych lat, a podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Lamperia idealnie sprawdzi się jako wykończenie ścian w aranżacji przedpokoju, gdzie będzie świetnym zabezpieczeniem ścian przed różnego rodzaju plamami, błotem czy wilgocią. Może okazać się także świetną alternatywą dla płytek ceramicznych. Nowoczesny look lamperii możemy nadać także malując specjalną emalią drewnianą boazerię. Wystarczy, że pomalujemy ją na wybrany kolor, który stylistycznie będzie współgrał z resztą aranżacji. Tak wykończona ściana może okazać się idealnym wykończeniem nowoczesnego wnętrza.

Umiejętne wykorzystanie lamperii: triki z lamperią w roli głównej

Lamperia w nowoczesnym wnętrzu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – jest niebywale prosta w wykonaniu. Wystarczy odpowiednia farba, taśma malarska oraz pędzelek czy wałek. Ogromny wybór farb gwarantuje odpowiednie dopasowanie farby do naszych potrzeb. Możemy zdecydować się na farbę lateksową, olejną, odporną na brud, a nawet farbę tablicową, która pozwoli na pełną kreatywność, a przede wszystkim idealnie odnajdzie się w nowoczesnym wnętrzu. Możemy także zdecydować się na zwieńczenie dekoracyjnego pasa na ścianie efektownym wzorem, a do tego celu wykorzystać odpowiednie szablony. Lamperia odnajdzie się praktycznie w każdym wnętrzu. Jedynym warunkiem jest dopasowanie wykończenia ściany do charakteru wnętrza i jego stylistyki. Jeśli zdecydujemy się na lamperię w nowoczesnym wnętrzu, warto wiedzieć, że odpowiednie jej ogranie nie pozostanie bez wpływu na ostateczny wyraz aranżacji. Lamperia sięgająca poniżej połowy wysokości ściany – optycznie podwyższy niski sufit. Jeśli zaś lamperia będzie sięgała powyżej połowy ściany – wnętrze wyda się optycznie niższe, ale za to przytulniejsze.