Przytulny styl skandynawski w 100-metrowym domu. Biały drewniany sufit i cegła na ścianie

2024-04-14 13:36

Właścicielka jest zafascynowana aranżacją wnętrz w stylu norweskim. Salon z kuchnią tworzą strefę dzienną, drewniany sufit pomalowany jest na biało, ściany zdobi cegła. Wnętrze jest czarno-białe, ale bardzo przytulne, dzięki dodatkom, stylowym meblom i naturalnym materiałom. Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Oto ono.

Spis treści

  1. Dom w stylu skandynawskim
  2. Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
  3. Salon w stylu skandynawskim
  4. Kominek w salonie
  5. Drewniany sufit
  6. Cegła, drewno we wnętrzu
  7. Biała kuchnia
  8. Jadalnia w salonie

Pani domu zafascynowana jest skandynawskimi wnętrzami. - Podczas odwiedzin u przyjaciół w Norwegii miałam wrażenie, że każdy z norweskich domów jest spełnieniem moich marzeń — opowiada. Pasjonuje się aranżacją wnętrz, nałogowo czyta prasę wnętrzarską, śledzi blogerki wnętrzarskie na Instagramie. Kiedy mieszkała w mieście, prowadziła wraz z siostrą firmę odzieżową. Teraz poszła o krok dalej i z coraz większym powodzeniem prowadzi sklep internetowy Biały Kredens. Pan domu lubi natomiast amerykańskie klimaty, rodem z westernu. Oczyma wyobraźni widział drewniany dom z dużą zadaszoną werandą, koniecznie z fotelem bujanym. 

Dom w stylu skandynawskim

Początkowo wydawało się, że ich projekcje dotyczące wystroju wnętrza domu są zupełnie skrajne. Kiedy jednak każde z nich rozrysowało na kartce swój wymarzony dom, okazało się, że myślą o tym samym, a ich plany różniły się jedynie… wielkością sypialni.

Budowa nawet tak niedużego, 100-metrowego, domu była dla nich wielkim testem. Właścicielom zależało nam, by wnętrza domu były… jak z bajki i składały się wyłącznie z tego, co w stu procentach akceptują. Zależało i także na tym, by dom był w miarę tani w utrzymaniu, zadbali więc o dobre ocieplenie.

- Z naszymi rysunkami udaliśmy się do architektów z Pracowni Nad Wartą, by nanieśli konieczne poprawki. Aranżacją wnętrza domu zajęła się pani domu. Jak mówi, sprawę miała ułatwioną, ponieważ w dotychczasowym mieszkaniu testowała jaki wystrój wnętrz najbardziej im odpowiada. Nowy dom postanowiła zaprojektować w stylu norweskim.

Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?

Od początku wiedziała, że w aranżacji wnętrza domu będzie  dominować biel, która dla niej jest ponadczasowa i uniwersalna. Znajomi żartują, że pani domu  najchętniej przemalowałaby na biało nawet polne kamienie. W aranżacji wnętrz nowego domu gospodyni postawiła na materiały naturalne, przede wszystkim na drewno. Pojawiła się też cegła na ścianie.

Salon w stylu skandynawskim

Strefa dzienna składa się z salonu z kuchnią i jadalnią, którą optycznie powiększają odsłonięte deski sufitowe. W salonie w stylu norweskim ustawiono wygodny zestaw wypoczynkowy z IKEA. Obok niego – stolik kawowy wypatrzony na targu staroci. Pierwotnie był w naturalnym kolorze drewna, ale gospodarze postanowili go własnoręcznie odnowić.

Na podłodze w salonie zdecydowano się na panele imitujące bielony jesion, w kuchni i w holu położono czarno-białe płytki ułożone w karo. Drzwi balkonowe prowadzą do ogrodu, który w okresie wiosenno-letnim staje się przedłużeniem salonu.

Przeczytaj także: Aranżacja salonu. Przytulny, nowoczesny salon, inspiracje

Kominek w salonie

Portal kominkowy gospodarz sam zbudował ze starych belek. Cegła pochodzi z przedwojennego domu przeznaczonego do rozbiórki. Właścicielka chętnie zasiada na białym bujanym fotelu z książką w ręku. Szuka podobnego na taras, skąd będzie obserwować wschodzące życie w ogrodzie. Wiosna to jej ulubiona pora roku, świece i lampiony na stolikach i szafkach zostają zastąpione wtedy przez bukiety świeżych kwiatów.

Drewniany sufit

W strefie dziennej sufit jest odkryty, choć wiele osób odradzało takie rozwiązanie, ze względu na możliwy wzrost opłat za ogrzewanie. Dlatego, pan domu ocieplił ściany dodatkową warstwą wełny mineralnej (standardowo kładzie się 18 cm, nasze ściany chroni 25 cm tego materiału). – To pomysł wypatrzony w norweskich domach.

- Do wykończenia sufitu i ścian wykorzystaliśmy belki świerkowe i sosnowe. Nad częścią przy drzwiach sufit został zabudowany i tę część wykorzystaliśmy na stryszek – opowiada właścicielka. 

Cegła, drewno we wnętrzu

We wnętrzach dominuje drewno, kupione w pobliskim tartaku. Właściciele dużo czasu spędzili na poszukiwaniu odpowiedniej farby do malowania drewna. Dzięki radom blogerów wnętrzarskich zdecydowali się na grunt do drewna, którym pomalowali nie tylko drewniany sufit i ściany, lecz także taras i dom od zewnątrz.

W aranżacji wykorzystano też cegłę, którą zabezpieczono jedynie unigruntem. Nie stosuję jakichś szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych do tych materiałów. Najwięcej akrobacji jest przy odkurzaniu belek sufitowych — nazywam to pracą alpinistyczną — opowiada gospodyni.

Biała kuchnia

Meble do kuchni były wybrane, zanim stanął dom. Białe meble z IKEA podobały im się od wielu lat. Meble wykonane są z płyty, blat z laminatu. Początkowo pan domu miał zastrzeżenia co czarno-białej podłogi, bał się, że wzór będzie męczący i szybko się znudzi. Dziś nie żałują decyzji: posadzka w karo dodaje kuchni charakteru.

Jadalnia w salonie

Strefę jadalnianą w salonie zdobią meble ze słynnego targu staroci w mieście Czacz. Kredens kojarzący się z wiejską kuchnią pani domu przemalowała na biało, podobnie jak stół, który kiedyś stał w kuchni klasztornej. Miał ponoć szufladki podpisane imionami zakonnic. Siostry trzymały w nich swoje sztućce. Kiedy postanowiły sprzedać mebel, szufladki zostawiły sobie na pamiątkę. Na ścianie wisi oryginalna dekoracja – metalowa okiennica wyszukana na złomowisku.

Przeczytaj także: Przytulny styl skandynawski w 60-metrowym mieszkaniu w Warszawie