Jak urządzić mieszkanie w bloku? Przytulny styl skandynawski w 60-metrowym mieszkaniu w Warszawie

2023-09-26 9:51

Wiedzieli, że ich mieszkanie w bloku ma potencjał. Potrzebowali tylko dobrego architekta, który go dostrzeże, wydobędzie wszystkie zalety i zorganizuje funkcjonalną przestrzeń. Znalezienie odpowiedniej osoby było pierwszym i, na szczęście ostatnim, problemem w drodze do pięknego M. Zobaczcie, jak urządzić nowoczesne i przytulnie mieszkanie.

Spis treści

  1. Kuchnia otwarta na salon
  2. Białe ściany, jasne drewno
  3. Przeczytaj także: Mieszkanie w stylu scandi boho. Właściciele są miłośnikami kotów
  4. Kolorowa kuchnia
  5. Sypialnia w stylu skandynawskim
  6. Biała łazienka z kroplą koloru
  7. Zobacz także: Spektakularna metamorfoza starego domu. Dziś wnętrza urzekają kolorami i wystrojem

Dominika przeglądała realizacje wielu biur projektowych, ale żadne nie spełniało jej oczekiwań. Któregoś dnia żaliła się koledze ze studiów, że ma problem ze znalezieniem architekta. Kolega skontaktował ją z Zuzanną Dziurawiec, właścicielką pracowni Sic! Architektura. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.   

Kuchnia otwarta na salon

Mieszkanie Dominiki i Marcina na warszawskim Wilanowie ma 59,5 m². – Chcieliśmy wycisnąć z tego metrażu, ile się tylko da i optycznie powiększyć przestrzeń – mówi Dominika. Architektka zaproponowała otworzenie kuchni na salon oraz nieznaczne zmniejszenie łazienki, aby spełnić jedno z głównych założeń: wygospodarowanie miejsca na bibliotekę w salonie.   

Białe ściany, jasne drewno

Po wyburzeniu ścian przyszła kolej na przyjemniejszą część pracy – urządzanie mieszkania. Gospodarzom zależało na białych ścianach i jasnym drewnie, Dominika marzyła też o wzorzystych kafelkach. – Nasze pomysły Zuza wizualizowała w formie moodboardów, pełnych kolorów, deseni, mebli, oświetlenia – opowiada.

– Przedstawiła mnóstwo propozycji. Na przykład dwadzieścia lamp do pokoju, spośród których mieliśmy wybrać jedną. Nie było łatwo, ale dzięki temu czujemy, że naprawdę uczestniczyliśmy w procesie projektowania i że teraz jest tak, jak sobie wymarzyliśmy – podsumowuje

Przeczytaj także: Mieszkanie w stylu scandi boho. Właściciele są miłośnikami kotów

Kolorowa kuchnia

Kolorem przewodnim w kuchni jest granatowy, rozjaśniony bladym pistacjowym odcieniem frontów górnych szafek. Otwarta drewniana półka to pomysł Dominiki. Oryginalne uchwyty zaproponowała architektka – stolarz, który robił zabudowę, dostał od Zuzy dokładną instrukcję, jak wykonać skórzane pętelki.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki

Sypialnia w stylu skandynawskim

– Sypialnia to moje miejsce – mówi Dominika. – Bardzo brakowało mi takiego oddzielnego pokoju w poprzednim mieszkaniu. Tu mogę się wyciszyć i odpocząć, kiedy Marcin bawi się z dziećmi w salonie.

Sypialnia
Autor: Marcin Grabowiecki
Światło do sypialni
Zuzanna Dziurawiec, SIC! Architektura, sic-architektura.pl
Zuzanna Dziurawiec, Sic! Architektura, sic-architektura.pl

W sypialni bardzo ważne jest mądre rozplanowanie oświetlenia. Górna lampa powinna dawać ogólne, rozproszone światło, niezbyt agresywne, ale dobre na przykład do sprzątania pomieszczenia. Natomiast światło przy łóżku powinno być łagodne, ale na tyle silne, by umożliwić wygodne czytanie, a przy tym stworzyć odpowiedni klimat we wnętrzu. Tutaj najlepiej sprawdzą się kinkiety, zwłaszcza te na wysięgnikach, które łatwo jest skierować w odpowiednią stronę. Na etapie projektowania instalacji warto też zaplanować przy łóżku włącznik światła górnego.

Biała łazienka z kroplą koloru

Łazienka jest niewielka, stąd pomysł na ustawienie pralki w kuchni. Dzięki temu zmieściła się wanna, nie brakuje też miejsca do przechowywania. Kolor szafki nawiązuje do zabudowy kuchennej, drewniane uchwyty zaprojektowała Zuzanna. Podłoga jest wykończona oryginalnymi kafelkami, które wybrał Marcin. Wyglądają jak pomalowane flamastrem.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

Zobacz także: Spektakularna metamorfoza starego domu. Dziś wnętrza urzekają kolorami i wystrojem