Jaki styl wnętrzarski jest już niemodny? Taka sypialnia kiedyś była na topie! Dziś już jest niemodna
Nowoczesna sypialnia - jak urządzić wnętrze, aby było modne w 2024 roku? Niektóre style wnętrzarskie odchodzą w zapomnienie. Warto im się przyjrzeć, jeśli chcemy być na topie. I chociaż tak zaaranżowane mieszkania nadal wyglądają dobrze, producenci proponują nowe rozwiązania. Jakie style wnętrzarskie są już niemodne? Zobacz zdjęcia!
Autor: Pexels/Max Rahubovskiy
Spis treści
- Sypialnia w stylu glamour
- Sypialnia w stylu farmhouse
- Sypialnia w stylu skandynawskim
- Sypialnia w stylu loftowym
- Sypialnie modne w 2024 roku
- Obłe kształty mebli
Sypialnia w stylu glamour
W 2024 roku żegnamy się ze stylistyką glamour - przynajmniej na jakiś czas. Aranżacje pełne blasku zastąpi styl eko z mnóstwem naturalnych materiałów.
Sypialnia w stylu glamour jest pełna eleganckich mebli, błyszczących dodatków i intensywnych, kontrastujących ze sobą barw. Nie może zabraknąć w niej eleganckich tkanin i bogato zdobionych elementów dekoracyjnych.
Do tak zaaranżowanej sypialni najczęściej wybieraliśmy ogromne, tapicerowane łóżko z wysokim zagłówkiem, który może być pikowany oraz udekorowany kryształkami. Pozostałe meble dobrze, aby miały oryginalne zdobienia i smukłe linie. Do sypialni w stylu glamour idealnie pasuje błyszcząca toaletka z lustrem.
- To właśnie naturalne wnętrza będą rządziły w 2024 roku - mówi projektantka Marta Zajdel w jednym ze swoich filmów.
Ściany zwykle malowano na biało, szaro lub beżowo. Mogliśmy spotkać też aranżacje w odcieniach pudrowego różu. Z kolei dodatki były w kolorze szmaragdowej zieleni, grantu, czerni czy rubinowej czerwieni. Oczywiście nie może zabraknąć elementów w srebrze, złocie czy motywach zwierzęcych - cętkach i paseczkach.
Sypialnia w stylu farmhouse
Zdaniem projektantki Marta Zajdel żegnamy też dotychczas nam znaną stylistykę farmhouse, ale przechodzimy na etap farmhous 2:0. W nowoczesnych wnętrzach będziemy rezygnować z drzwi przesuwnych stylizowanych na te od stodoły.
Warto tutaj podkreślić, że właśnie domy na wsi są inspiracją dla stylu farmhouse. Zobaczymy tutaj coś z nurtu rustykalnego i prowansalskiego. W takiej sypialni nie zabraknie drewna i mnóstwa naturalnych tkanin - dywan z juty czy lniana zasłona będą strzałem w dziesiątkę. Raczej unikamy połyskujących tkanin na rzecz m.in. ręcznie haftowanych koronek.
W dekoracji stosuje się raczej proste wzory, na przykład
- paski,
- kraty
- i grochy.
- Dwa - zero oznacza, że farmhouse cottage zostawiamy tam, gdzie on naturalnie pasuje, czyli do takich wnętrz, które już rzeczywiście są na wsi i nawet z zewnątrz są w tej stylistyce utrzymane - tłumaczy projektantka.
W sypialnia urządzonej w stylu farmhouse spotkamy meble z postarzanego lub surowego drewna. Niektóre mogą mieć nawet 100 lat! Ciekawe antyki znajdziemy na przykład na targach staroci.
Sypialnia urządzona w sielskim stylu musi być wyposażona w duże, drewniane łóżko z mnóstwem poduszek i pledów. Warto pomyśleć o pościeli w delikatne wzory - paseczki lub drobne kwiatki. Jeśli na Twojej ścianie znajduje się stara cegła - tym lepiej! Dzięki niej wnętrze nabierze nieco surowości. Pożądane są także odsłonięte, drewniane belki.
W mieszkaniach w stylu farmhouse dominuje ciepła kolorystyka i naturalne oświetlenie. Elementem, który wzbogaci naszą sypialnię będzie piec kaflowy lub duży kominek.
Sypialnia w stylu skandynawskim
Styl skandynawski polubiliśmy za naturalność, minimalizm, prostotę i praktyczność. Tak urządzone wnętrza są nie tylko jasne i pełne światła, ale też przytulne z mnóstwem naturalnych materiałów.
W skandynawskich sypialniach spotkamy różne odcienie bieli, beże, brązy i szarości, a także odcienie naturalnego drewna. Chociaż producenci coraz mniej produkują rzeczy w stylu skandynawskim, nadal znajdziemy mnóstwo mebli i dodatków, którymi możemy urozmaicić naszą sypialnię. Warto jednak pamiętać, że nie jest to styl, który będzie najmodniejszy w 2024 roku.
- Ikea pomogła nam w tym, żeby ten styl fajnie urozmaicić i pokazać - mówi architekt Marek Suchocki w jednym ze swoich filmów.
Sypialnia w stylu loftowym
W 2024 roku coraz bardziej będziemy odchodzić od zimnych, surowych i ciemnych wnętrz. W miejsce chłodnej bieli i szarości pojawi się ciepły, stonowany beż.
Styl loftowy kojarzy nam się z wielką, industrialną przestrzenią z wysokim sufitami. Kilka lat temu urządzano tak również niewielkie mieszkania.
W loftowej przestrzeni spotkamy metal w połączeniu z drewnem i proste, ażurowe formy. W sklepach dostępne są metalowe lampy, ale też stoliki kawowe przykryte drewnianym blatem. Na ścianach zobaczymy starą, rozbiórkową cegłę lub beton, a na podłodze drewno.
Sypialnie modne w 2024 roku
W 2024 roku w sypialniach królować będą nowoczesność, minimalizm i ekologia. Wśród najnowszych trendów kolorystycznych spotkamy pastele. Wszelkie rozbielone kolory:
- róż,
- błękit,
- beż,
- czy mięta
nadadzą lekkości sypialni. Pomogą też optycznie powiększyć niewielką przestrzeń.
Łączenie nietypowych barw - na przykład różu i czerwieni bądź granatu i limonki - to pomysł dla osób, które lubią eksperymentować z wystrojem wnętrza. Tak zaaranżowana sypialnia będzie z pewnością nietypowa i charakterna. Oprócz żywych barw warto pamiętać o stonowanym tle.
Możemy spodziewać się, że zapomniane dziś style, za kilka lat wrócą w nowej wersji. Na topie będzie nowoczesny nurt, w którym zaczerpniemy modę na takie materiały jak:
- marmur typu lastryko
- drewno
- czy granit.
ZOBACZ TAKŻE: Sypialnia vintage na poddaszu. Klimatyczna i piękna! Podpowiadamy, jakie wybrać meble i dodatki
Obłe kształty mebli
W 2024 roku modne będą kanapy o obłych kształt. Trend towarzyszy nam tak naprawdę już od kilku lat, ale nie w takiej sile, co przewiduje się w przyszłym roku. Pożądane będę sofy o asymetrycznych formach z szerokimi siedziskami oraz niskimi oparciami.
Podczas targów Warsaw Home & Contract spotkaliśmy modele na nóżkach lub o podstawie w kształcie walca. Wystawcy prezentowali kanapy, których krawędzie były zaokrąglone. Pojawiały się też modele prostokątne z wspomnianym wcześniej, szerokim siedziskiem. Zdecydowanie dominowały duże, miękkie kanapy, które stanowić będą centralny punkt salonu.
Do wnętrz o mniejszym metrażu - na przykład do przedpokoju czy w poczekalni salonu kosmetycznej, pasować będą niewielkie sofy na nóżkach o designerskim kształcie. I chociaż nie są to modele chętnie wybierane do salonu, gdzie spędzamy często wiele godzin, idealnie sprawdzą się jako mebel do przechodnich miejsc.
Autor: Szymon Starnawski
Dobry Wzór: Zobacz najlepiej zaprojektowane meble w Polsce. Mnóstwo fantastycznych dekoracji!