Jak urządzić salon: drewniane podłogi, parkiet czy deski do salonu?

2024-04-24 14:43

Zastanawiając się jak urządzić salon, ważnym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest wybór podłogi. Sprawdź, co będzie lepsze w salonie: podłoga drewniana, parkiet tradycyjny, deski z drewna krajowego czy drewno egzotyczne, parkiet przemysłowy, a może deski bielone. Ważne jest, by dobrze dobrać podłogi do stylu wnętrza. U nas znajdziecie inspiracje. Ponadto zdradzamy jakie podłogi są na topie!

Jak urządzić salon, jaką wybrać podłogę? Wybór podłogi w salonie jest ważny, bo podłoga to duży element wykończeniowy, decydujący o wystroju wnętrza. Podłoga w salonie  może być z drewna krajowego albo egzotycznego, długie deski lub parkiet w ciepłym kolorze drewna albo w chłodnej bieli. U producenta można też już wybrać gotowy rodzaj wykończenia podłogi (lakier, wosk, olej). Jeśli kochasz drewniane podłogi, a opatrzył ci się zwykły parkiet, wybierz podłogi drewniane w niecodziennych kolorach i wzorach. W salonie modne są podłogi o wymyślnych kompozycjach i intensywnych kolorach. Na topie są podłogi w kolorze białym (deski bielone), srebrnym, czy drewno przemysłowe (parkiet przemyslowy). Taka podłoga pasuje do nowoczesnego salonu.

Podłogi drewniane: parkiet

Parkiet jest zawsze modny. Podłogi drewniane z drewna dębu, orzecha czy buku, ułożona najczęściej we wzór jodełki, cegiełki albo w kwadraty – to podłoga, jaką pamiętamy z domu naszych dziadków. Parkiety są eleganckie, solidne, a z wiekiem zyskują nawet na urodzie. Taka podłoga świetnie się prezentuje w każdym mieszkaniu - bez względu na jego styl. W salonie urządzonym tradycyjnie taki parkiet będzie klamrą spinającą klasyczny styl. Do wnętrz nowoczesnych wniesie natomiast ciepło i przytulny nastrój. Rodzime gatunki drewna są podatne na zmiany kolorów, np. poprzez bejcowanie. W takiej postaci śmiało mogą być alternatywą dla dużo droższych podłóg egzotycznych.

Parkiet: drewno egzotyczne

Drewno egzotyczne pochodzące z dalekich rejonów świata (m.in. merbau, tek, wenge, iroko, tauari, doussie, palisander, kempas) cieszy się u nas dużą popularnością. Parkiet egzotyczny występuje w mnóstwie pięknych, naturalnych barw: od słomkowej i miodowej, przez czerwień i bordo, aż po różne odcienie brązów, a nawet czerń. Dlatego podłogi egzotyczne tak łatwo jest dobrać do kolorystyki wnętrza. Dodatkowy atut takiej podłogi to niespotykane w drewnie europejskim usłojenie. Najczęściej stosowanym - i pasującym szczególnie do nowocześnie urządzonego salonu - sposobem układania tego drewna jest wzór okrętowy. Jest to nieregularny układ, w którym deski rozmieszczone są w sposób losowy pod względem długości klepek i koloru.

Salon i podłogi: deski bielone

Bieleniu - olejem lub bejcą - poddaje się zazwyczaj jaśniejsze gatunki drewna, takie jak klon, dąb czy jesion. Zabieg ten wydobywa naturalną strukturę drewna, pięknie podkreśla rysunek słojów, sprawiając, że podłoga nabiera szlachetności. Proste bielone deski rozświetlają salon, nadając mu skandynawski sznyt. Pamiętajmy przy tym, że biel to cała gama odcieni - od niebieskiego, przez szary i gołębi, po écru – mamy więc wiele możliwości aranżacyjnych podłogi w salonie. Jasna podłoga optycznie powiększy niewielką przestrzeń. Ale uwaga: wąskie deski wydłużą wnętrze, a szerokie - skrócą je optycznie. Ponieważ olej nie zamyka porów drewna, z biegiem czasu wykończona nim posadzka zmienia nieco barwę - uwzględnijmy to, urządzając salon.

Salon i podłogi: parkiet przemysłowy

O tym, jak dokładnie będzie wyglądał parkiet przemysłowy, dowiemy się dopiero po jego ułożeniu. To dlatego, że wąskie, ustawione na sztorc deseczki z litego drewna (europejskiego lub egzotycznego) mogą mieć różne odcienie, odmienny rozkład słojów. Przypadkowość ta, choć może się wydawać wadą, tak naprawdę jest ogromną zaletą, którą cenią sobie szczególnie posiadacze ascetycznych, wyrafinowanych pod względem stylu wnętrz. Abstrakcyjna kompozycja podłogi z parkietu przemysłowego podkreśli surową urodę salonu, doda mu energii. Dodatkowy atut tego rodzaju podłogi to wyjątkowa trwałość.

Salon: najmodniejsze podłogi

Kochasz drewniane podłogi, ale opatrzyły ci się tradycyjne parkiety, czyli jodełka i dąb? Wyrafinowane barwy, niezwykłe struktury i wzory, które podkreślają naturalną urodę drewna - to jest teraz podłoga na czasie. Hitem jest na przykład parkiet w rozmiarze XXL, czyli klepka w megaformacie, a na dodatek może być celowo postarzana. Modne są srebrne podłogi drewniane. Taka podłoga jest idealna do loftu, w którym chcemy podkreślić chłodną surowość drewna. Absolutny hit to kostki podłogowe, puzzle z drewna. Powstają poprzez cięcie drewna poprzecznie do kłody. Pojedyncze klocki są składane na siatce parkietowej w kwadraty 4x4 cm i w tej postaci montowane. Taka podłoga jest stylowa, a na dodatek odporna na zniszczenie. Do mody wróciły podłogi, na których są pęknięcia, sęki, ciemne rysy, które kiedyś były wadą, dziś są bardzo modne.