Modny styl skandynawski. Skąd taka popularność stylu skandynawskiego w polskich domach?

Na czym polega styl skandynawski? Skąd taka popularność? Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na aranżację wnętrz w stylu skandynawskim? Czy jest to duża inwestycja? O tym, że styl skandynawski niejedno ma imię już wiemy. Odpowiadając na te pytania postaramy się usystematyzować naszą wiedzę na temat modnego stylu skandynawskiego.

M<eble na nóżkach w stylu skandynawskim
Drewno jest podstawą stylu skandynawskiego
Stołki na skośnych nóżkach
Styl skandynawski to także kolory pastelowe
Wyjątkowa komoda w industrialnej wersji stylu skandynawskiego

Większość z nas pewnie już zetknęła się ze stylem skandynawskim. Na każdym portalu internetowym i w czasopismach znajdziemy mnóstwo zdjęć z wnętrzami w stylu skandynawskim. Czasem jedknak nie mammy pewności czy to skandynawski, industrialny czy po prostu nowoczesny? Okazuje się, że na przestrzeni lat styl skandynawski ewoluował i wykształciło się kilka jego odmian. Od stylu gustawiańskiego z elementami klasycznymi, poprzez folkowy, nieco cukierkowy z wieloma detalami wykonanymi własnoręcznie, przez współczesny New Nordic, do najnowszej odmiany Scandi Chic, w którym pojawia się dużo złota. Aranżacja wnętrz mieszkania w stylu skandynawskim może wiązać się inwestycjami. Większość oryginalnych mebli i dodatków potrafi sporo kosztować, jednak warto takie wydatki potraktować jako inwestycję rodzinną. Na koniec, dlaczego tak bardzo polubiliśmy styl skandynawski? Mamy podobne światło, znacznie mniej dni słonecznych niż na południu Europy dlatego białe ściany, jasne meble z kolorowymi i czarnymi detalami tak dobrze się sprawdzają.

Aranzacja salonu w stylu skandynawskim
camera

Styl skandynawski w mieszkaniu znanej polskiej blogerki

LISTA ZAKUPÓW

Wiele odmian stylu skandynawskiego. Czym się różnią?

Styl skandynawski nie jest jednorodny. Wielbiciele tradycji i klasyki znajdą coś dla siebie w meblach i detalach z czasów gustawiańskich. Mimo, że klasyczne w formie meble są bardziej ciężkie, jednak jasne kolory  sprawiają, że idealnie wpisują się w białe ściany, jasne parkiety i dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych w kolorach neutralnych. Urok gustawiańskiej odmiany stylu skandynawskiego polega na różnorodności faktur, przecierkach w klasycznej formie. Folkowa odmiana stylu skandynawskiego charakteryzuje się prostotą, materiałami naturalnymi i elementami wykonanymi własnoręcznie. Właśnie dzięki elementom DIY jest to najbardziej kolorowa odmiana stylu skandynawskiego. Kolorowe, plecione dywaniki, filcowe ozdoby – koniki, ptaszki, drewniane lampiony i świeczniki stanowią o uroku folkowej odmiany stylu skandynawskiego i sprawdzą się w domach pod miastem. Odmiana New Nordic jest nam najbardziej znaną. Białe ściany, posadzka z jasnego drewna, bielonego lub po prostu malowanego na biało, jasne meble i dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych z dodatkiem kolorowych dekoracji na ścianie, plecionych dywanów lub poduszek na szarych sofach. Ostatnio wykształciła się nowa odmiana stylu skandynawskiego – Scandi Chic. Zauważamy tu dużo elementów w kolorze złota, różowego złota, miedzi i mosiądzu. W wersji błyszczącej i matowej. Pojawia się tutaj sporo koloru żółtego, pudrowego różu i błękitu oraz lamp z przeskalowanymi szklanymi kloszami. Pojawiają się skóry w wyjątkowo miękkiej i puszystej formie rzucone na sofy, fotele i podłogę. Naturalne tkaniny obiciowe też są w swoich najbardziej szlachetnych odmianach.  W odmianie Scandi Chic i New Nordic znajdziemy także sporo koloru czarnego i antracytu równoważących biel.

Meble w stylu skandynawskim to inwestycja na wiele lat

Często wydaje nam się, że meble i dodatki w stylu skandynawskim to duży wydatek. Meble wykonane według oryginalnych projektów duńskich, fińskich i szwedzkich projektantów, na przykład fotele Egg i Swan, według projektu Arne Jacobsena, kosztują znacznie więcej niż meble z sieciówek. Jednak są tak wygodne i dokładnie wykonane, że zazwyczaj przechodzą z pokolenia na pokolenie, stają się rodzinną pamiątką – możemy je więc traktować jako swojego rodzaju inwestycję. Podobnie sprawa wygląda z krzesłami, lampami czy regałami – regał String przeżywa teraz swoją drugą młodość. O popularności projektów skandynawskich świadczy ogromna ilość podróbek oraz to, że przedmioty są stale inspiracją dla studentów wzornictwa i projektowania wnętrz. Mnóstwo mebli i dodatków pochodzących ze Skandynawii stało się już ikonami współczesnego designu. Ich jakość oraz ergonomia są zazwyczaj bardzo szybko doceniane.

Kolor biały bazą stylu skandynawskiego

Baza stylu skandynawskiego jest wspólna dla wszystkich jego odmian. Styl skandynawski to przede wszystkim światło. To które jest w naszej szerokości geograficznej jest podobne do skandynawskiego.  Dlatego aranżując wnętrze w  stylu skandynawskim powinniśmy zacząć od pomalowania ścian i sufitu na kolor biały. Jeśli mamy wpływ na stolarkę okienną i wewnętrzną,  też wybierzmy tę w kolorze białym. Dopełnieniem bazy są podłogi z jasnego lub bielonego drewna lub pomalowane w jedynym słusznym kolorze czyli białym. Wybierając meble i dodatki dobrze się zastanówmy, ponieważ nie powinniśmy przesadzić z ich ilością. We wnętrzach w stylu skandynawskim powinny znaleźć się tylko te, które są naprawdę niezbędne. Wybierajmy także te meble i dodatki dekoracyjne wykonane z materiałów naturalnych i w kolorach neutralnych.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Materiały prasowe Westwing.pl

POLECANE ARTYKUŁY