Styl gustawiański: królewska aranżacja wnętrz w skromnym wydaniu

2013-06-19 13:31

Aranżacja wnętrz w stylu gustawiańskim zachwyca nas przede wszystkim skromnością i przytulnością, ale także eleganckimi i królewskimi akcentami. W tej aranżacji nie występują złocone meble i bogato zdobione antyki. Aranżacja wnętrz w gusawiańskim stylu - zobacz zdjęcia.

Styl gustawiański, choć ma pochodzenie królewskie jest przytulny i dość skromny. Festiwal bieli, deski na podłodze, delikatne formy mebli, mgiełka w oknach – oto w skrócie gustawiańska aranżacja wnętrz. Sprzęty w królewskim stylu wcale nie ukrywają swojego wieku, wręcz przeciwnie zręcznie i pomysłowo podkreślają. Malowniczo odrapane meble zachwycają wdziękiem i stylem w tej aranżacji wnętrz.

Styl gustawiański: królewskie inspiracje dla aranżacji wnętrz

Czy wiecie, że gustawiańska aranżacja wnętrz ma swoje źródło u naszych północnych sąsiadów? Ani się śniło szwedzkiemu królowi Gustawowi III, że zainicjowany przez niego styl po 300 latach będzie się cieszył powodzeniem, na dodatek nie tylko w Szwecji! Francuskie wzory mebli z epoki schyłkowego rokoka i początków klasycyzmu przeniesione do Szwecji zostały uproszczone i dostosowane do miejscowych warunków i obyczajów. W niezamożnym (w XVIII wieku) kraju zarówno eleganckie, jak i zwyczajne sprzęty robiono z dostępnego i taniego drewna sosnowego. By to ukryć, malowano je na biało lub szarawy błękit. Rzemieślnicy ówcześni nawet marmur imitowali na deskach blatów komód czy konsol. Meble zdobiono snycerką w formie żłobień, girlandek i gzymsów. Pełne wdzięku i lekkości, były także praktyczne. Rozkładane stoły i szuflady ukryte pod ich blatami to szwedzkie wynalazki z tamtych czasów.

Ciekawa aranżacja wnętrz w stylu gustawiańskim

Generalnie wnętrza gustawiańskie cechuje skromność i umiar. Na próżno szukać tu efektownych wzorzystych tkanin – meble pokrywano grubym płótnem, najczęściej w paski lub kratki. To co musi się znaleźć w gustawiańskiej aranżacji wnętrz to krzesło z owalnym oparciem, zegar w szwedzkiej stylizacji oraz współczesna replika drewna. Dla storzenia gustawiańskiej aranżacji wnętrz meble skrobiemy starą farbę, malujemy na biało, przecieramy, tapicerujemy, ozdabiamy.

Aranżacja wnętrz: kolory i dodatki w gustawiańskim stylu

Kolory, które królują w stylu gustawiańskim to biel, szarości, sprane błękity pięknie wyglądające w północnym świetle. Czasem pojawia się pastelowy odcień żółcienia czy seledynu. To styl, który łatwo zaaranżujesz u siebie. Niedrogie meble eklektyczne po wybieleniu z powodzeniem będą udawały szwedzkie antyki. Ściany białe lub przetarte delikatną szarością, w oknach powieś batystowe lub lniane powiewne zasłony. Na parapetach nie powinno zabraknąć zieleni i porcelanowych dekoracji: dzbanki i figury. A kanapa powinna być obita tkaniną, nawiązującą do francuskiego rodowodu stylu gustawiańskiego, dopieszczona poduszkami z delikatnym kwiatowym deseniem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE