Kobalt: kolor kobaltowy we wnętrzach. Jak go łączyć z innymi barwami?

2021-03-05 7:26

Błękit z kroplą czerwieni: tak można w skrócie opisać kobalt, czyli głęboki i intensywny odcień niebieskiego. Kolor kobaltowy we wnętrzach nie jest zbytnio popularny w Polsce. Kojarzy się raczej z aranżacjami na południu Europy – w Grecji, Hiszpanii czy Portugalii. Warto jednak wiedzieć, że kobalt wprowadza klimat wysmakowanej elegancji i wspaniale dekoruje dom. Czas się do niego przekonać!

Spis treści:

Kolor kobaltowy stanowi najbezpieczniejszy wybór, jeśli pojawia się w dodatkach. Odważniejsze osoby mogą jednak iść o krok dalej i zdecydować się na kobaltowy kolor farby albo dekoracyjną tapetę w tym odcieniu.

Kolor kobalt: do jakich wnętrz pasuje?

Kobalt uznawany jest za kolor mocny, wyrazisty, a zarazem bardzo elegancki. Umiejętnie zastosowany we wnętrzach wprowadza jednak harmonię i klimat sprzyjający twórczej pracy. Najłatwiej nim operować w aranżacjach w stylu klasycznym, ponieważ dobrze czuje się w towarzystwie bieli, kremów, beżów, a także różnych odcieni drewna. Ale to niejedyny styl wskazany dla koloru kobaltowego.

Nie przegap: Styl klasyczny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Dobry przykład: styl marynistyczny, w którym występuje biel wraz z kolorem niebieskim w różnych odcieniach. Również aranżując mieszkanie w stylu skandynawskim, można wybrać drobne dodatki i dekoracje w kolorze kobaltowym. Ale należy to robić z dużą rozwagą, tak by mocna barwa nie zdominowała lekkiego i jasnego wnętrza w stylu skandynawskim.

Kolor kobaltowy polecamy też do wnętrz eklektycznych – zwłaszcza tych pełnych inspiracji orientalnych. Klasyczna biało-kobaltowa porcelana z Delft czy płytki portugalskie azulejos w tym kolorze wprowadzą do mieszkania klimat czasów kolonialnych, gdy cały świat stał przed Europą otworem, a wszędzie mieszały się wpływy z różnych kultur.

Kolor kobaltowy we wnętrzach
Autor: Royal Copenhagen Biała porcelana z kobaltowym dekorem

Z jakimi barwami łączyć kolor kobaltowy?

Kolor kobaltowy i biel: siła tego duetu opiera się na kontraście, dzięki któremu kobalt w pełni ujawnia swój urok. Aby stopniowo przekonywać się do takiego zestawienia, warto zacząć od białej porcelany z kobaltowym dekorem. Skończyć zaś można na efektownej tapecie – z kobaltowym tłem i białymi ornamentami.

Kolor kobaltowy i beż: połączenie idealne do przytulnych wnętrz w stylu klasycznym. Łagodny beż równoważy moc kobaltu, a całość czaruje i magicznym klimatem, i wyrafinowaną elegancją.

Kolor kobaltowy i różne odcienie żółtego: czyli łagodny słomkowy albo żółcień wpadający w bursztyn czy złoto. Jedna uwaga: takie duety kolorystyczne sprawdzą się przede wszystkim w dodatkach.

Kolor kobaltowy i fuksja: propozycja dla miłośników wyrazistych, awangardowych kompozycji. Obie barwy tworzą mocny kontrast, czarując przy tym elegancją.

Kolor kobaltowy we wnętrzach
Autor: agencjafree/living4media Tapeta w kolorze kobaltowym z białymi ornamentami

Kobalt - kolor idealny do każdego pomieszczenia

Kolor kobaltowy w kuchni i jadalni: najłatwiej go wprowadzić za pomocą biało-kobaltowej zastawy. Pięknie i elegancko w duecie z bielą i srebrem prezentują się też transparentne, szklane kieliszki w kolorze kobaltowym. Nie zaszkodzi też mieć talerzy i misek w jednolitej barwie kobaltu – zwłaszcza jeśli domownicy są na diecie. Powód? Wszelkie odcienie niebieskiego zmniejszają… apetyt. W większej jadalni warto pomalować na kobalt jedną ze ścian albo skusić się na tapetę, np. w biało-kobaltowe paski czy inne wzory.

Zobacz też: Kuchnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolor kobaltowy w salonie: jeśli to barwa ściany, najlepiej użyć jej na ścianie najlepiej wyeksponowanej. W białym, beżowym czy jasnoszarym salonie świetnie zaprezentuje się nawet jeden fotel w kolorze kobaltowym. Odważniejsi mogą zdecydować się na kobaltową sofę albo dywan w tym kolorze.

Kolor kobaltowy w sypialni: ściana za zagłówkiem łóżka pomalowana na kobalt kojarzy się z niebem i morzem. Choć to barwa chłodna, pozwala szybko się wyciszyć i zrelaksować. Warto jednak złagodzić moc kobaltu jasnymi kolorami mebli i dodatków.

Kolor kobaltowy w łazience: w duecie z bielą kojarzy się z czystością i świeżością morza. Najbezpieczniejsza opcja: płytki podłogowe w kolorze kobaltowym. Odważniejsza: kobaltowe fronty szafek albo płytki ścienne w tym kolorze.

Kobalt i różne odcienie niebieskiego – GALERIE ZDJĘĆ

Kobalt, granat, turkus, indygo… Kolor niebieski ma wiele ciekawych wersji. Sprawdź, jak prezentują się w pięknych wnętrzach.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE