Jak samodzielnie odnowić boazerię, aby wyglądała modnie i była jak nowa. Remont w jeden dzień

 Modna boazeria w stylu skandynawskim

Modna boazeria w stylu skandynawskim. Jasny kolor desek na ścianie w żaden sposób nie przytłacza wnętrza, jak bywało to w latach 80. Dzięki nowoczesnym produktom firmy Bondex szybko i niedrogo, a co najważniejszego bez uciążliwego remontu możemy uzyskać modne i nowoczesne wnętrze na lata.

Fot. materiały prasowe Bondex

Aby odnowić starą boazerię nie musimy wzywać fachowca - radzimy jak odnowić boazerię, aby była ładna i znów modna. Szybki remont w jeden dzień: sposoby na starą boazerię w mieszkaniu.

Planując, jak odnowić boazerię, najpierw musimy stworzyć bazę pod nasze zmiany, czyli oczyścić boazerię z starych warstw lakieru. Drobnym papierem ściernym, żeby nie porysować listew, szlifujemy boazerię łącznie z rowkami, następnie odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką, żeby zebrać resztę pyłu. Jeżeli w efekcie końcowym chcemy zostawić naturalne drewno, musimy zrobić to dokładnie, jeśli będziemy malować farbą - chodzi tylko o zmatowienie, żeby nowa farba trzymała. To jest najbardziej pracochłonny etap naszej renowacji boazerii.
 
A potem w odnawianiu boazerii mamy 2 opcje do wyboru, w zależności od stylu mieszkania i pozostałych elementów pomieszczenia, szczególnie posadzki:

Jak odnowić boazerię: zostawiamy naturalne drewno

Jeśli lubimy naturalne drewno bądź chcemy nadać wnętrzu rustykalny charakter zabezpieczmy oczyszczoną boazerię matowym lakierem najlepiej maksymalnie zabezpieczającym przed ciemnieniem bądź dostosowaną do charakteru mieszkania bejcą, np wybielmy ją, a potem w zależności od tego co lubimy:

- w co którąś pionową szczelinę wciśnijmy, tak żeby pozostał widoczny jak w góralskich chałupach gruby naturalny bądź pleciony kolorowy sznurek. W połączeniu z szmacianym chodnikiem, filcowym fotelem, stolikiem bądź krzesłem z pieńka, prostymi meblami z jasnego drewna powstanie modne wnętrze.

- dołóżmy do takiej naturalnej ściany elementy z przymrużeniem oka - np. wieszaki z nieokorowanej gałęzi, poroże ze sklejki, "skórę" zrobioną z wełny, półki ze skrzynek itp.

- jeżeli posiadamy jedną boazeryjną ścianę w pokoju i parkiet , dobrze będą współgrały elementy w stylu lat 60-tych, stolik czy fotel na cienkich nóżkach, kolorowa ceramika z Ćmielowa

- wykorzystajmy twórczo szpary: możemy tworzyć zmienne kompozycje z wciśniętych niewielkich białych sztywnych kartek papieru, geometryczną dekorację z grubych nici bądź sznurów led rozpiętych między wetkniętymi pineskami, albo wielką galerię fotografii.

- jeśli wolimy spokojniejszy styl - zadbajmy o prostą, gładką podłogę, dołóżmy wysokie nowoczesne listwy przypodłogowe i dobre wzorniczo wyposażenie - powstanie wtedy ponadczasowe eleganckie wnętrze.
 
Takie odnowienie boazerii leży w zakresie możliwości każdego i daje spektakularne efekty przy bardzo niskich kosztach.

Jak odnowić boazerię: malujemy na kolor

Do malowania boazerii najbezpieczniejszy jest kolor biały, sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli myślimy, jak odnowić boazerię i zmienić jej kolor, wybierzmy właśnei biel. W tradycyjnych wnętrzach zawsze dobrze będzie wyglądał krem, choć namawiam na wypróbowanie pudrowych pasteli, zgaszonych rozbielonych szarości czy błękitów. Przy dużych pomieszczeniach z jedną ścianą boazeryjną szlachetnie wyglądają ciemniejsze matowe kolory. Musimy ocenić na ile przestronne i jasne jest wnętrze oraz starannie dobrać detale. Jeśli można pozwolić sobie na czyste żywe barwy pomalowana tak boazeria zestawiona z ciekawą wykładziną czy podłogą ze starych desek zupełnie odmieni to miejsce.

W zależności od wybranych farb i ilości kładzionych warstw uzyskamy różny efekt odnowiania boazerii - od laserunkowego do pełnego krycia, od matu do błysku. Nowoczesny charakter takiej zmiany podkreśli wymiana listwy przypodłogowej na jakiś ciekawszy wzór.
Pomalowaną na wybrany kolor boazerię możemy uznać za efekt końcowy albo dopiero za początek. Możemy stosować dodatkowe aplikacje z wałka, bądź folii samoprzylepnej, w przedpokoju możemy np. domalować ścienny wieszak i tylko dokręcić haki do takiego "mebla", w pokoju dziecięcym możemy nanieść na boazerię przeskalowany rysunek naszej pociechy. Monotonię pionowych listewek możemy przełamać malując naprzemiennie matową i błyszczącą farbą o tym samym odcieniu.

Zabawnie będzie wyglądało jeśli na takiej ścianie wykończonej boazerią porozwieszamy najróżniejsze stare drewniane puste ramy pomalowane w identycznym kolorze. Jeśli boazeria sięga tylko do połowy ściany można dołożyć wycięte z cienkiej sklejki i pomalowane geometryczne elementy, które w umowny sposób nawiążą do klasycznych drewnianych okładzin.

Malowanie boazerii: wideo instrukcja

Pokazujemy jak szybko można odnowić starą boazerię - malowanie desek na ścianie - wideo instrukcja.

Galerie zdjęć: boazeria we wnętrzu

Obejrzyj pomysły na aranżację wnętrz i przekonaj się, że boazeria na ścianie może być efektownym elementem wykończenia wnętrza - inspiracje wnętrza galerie zdjęć.

Wnętrze domu całe w boazerii
camera

Boazeria w mieszkaniu: reaktywacja. Ciekawe pomysły na deski na ścianie

LISTA ZAKUPÓW

boazeria
camera

BOAZERIA. stylowa dekoracja ścian. 7 ZDJĘĆ

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 2,5
Tekst: Kaja Kowacz, architekt Zdjęcia: materiały prasowe Bondex

POLECANE ARTYKUŁY