Urządzamy » Zrób to sam » Remonty i naprawy » Jak samodzielnie odnowić boazerię, aby wyglądała modnie i była jak nowa. Remont w jeden dzień

Jak samodzielnie odnowić boazerię, aby wyglądała modnie i była jak nowa. Remont w jeden dzień

Aby odnowić starą boazerię nie musimy wzywać fachowca - radzimy jak odnowić boazerię, aby była ładna i znów modna. Szybki remont w jeden dzień: sposoby na starą boazerię w mieszkaniu.

Planując, jak odnowić boazerię, najpierw musimy stworzyć bazę pod nasze zmiany, czyli oczyścić boazerię z starych warstw lakieru. Drobnym papierem ściernym, żeby nie porysować listew, szlifujemy boazerię łącznie z rowkami, następnie odkurzamy i przecieramy wilgotną szmatką, żeby zebrać resztę pyłu. Jeżeli w efekcie końcowym chcemy zostawić naturalne drewno, musimy zrobić to dokładnie, jeśli będziemy malować farbą - chodzi tylko o zmatowienie, żeby nowa farba trzymała. To jest najbardziej pracochłonny etap naszej renowacji boazerii.
 
A potem w odnawianiu boazerii mamy 2 opcje do wyboru, w zależności od stylu mieszkania i pozostałych elementów pomieszczenia, szczególnie posadzki:

Jak odnowić boazerię: zostawiamy naturalne drewno

Jeśli lubimy naturalne drewno bądź chcemy nadać wnętrzu rustykalny charakter zabezpieczmy oczyszczoną boazerię matowym lakierem najlepiej maksymalnie zabezpieczającym przed ciemnieniem bądź dostosowaną do charakteru mieszkania bejcą, np wybielmy ją, a potem w zależności od tego co lubimy :
- w co którąś pionową szczelinę wciśnijmy, tak żeby pozostał widoczny jak w góralskich chałupach gruby naturalny bądź pleciony kolorowy sznurek. W połączeniu z szmacianym chodnikiem, filcowym fotelem, stolikiem bądź krzesłem z pieńka, prostymi meblami z jasnego drewna powstanie modne wnętrze.

- dołóżmy do takiej naturalnej ściany elementy z przymrużeniem oka - np. wieszaki z nieokorowanej gałęzi, poroże ze sklejki, "skórę" zrobioną z wełny, półki ze skrzynek itp.

- jeżeli posiadamy jedną boazeryjną ścianę w pokoju i parkiet , dobrze będą współgrały elementy w stylu lat 60-tych, stolik czy fotel na cienkich nóżkach, kolorowa ceramika z Ćmielowa

- wykorzystajmy twórczo szpary: możemy tworzyć zmienne kompozycje z wciśniętych niewielkich białych sztywnych kartek papieru, geometryczną dekorację z grubych nici bądź sznurów led rozpiętych między wetkniętymi pineskami, albo wielką galerię fotografii.

- jeśli wolimy spokojniejszy styl - zadbajmy o prostą, gładką podłogę, dołóżmy wysokie nowoczesne listwy przypodłogowe i dobre wzorniczo wyposażenie - powstanie wtedy ponadczasowe eleganckie wnętrze.
 
Takie odnowienie boazerii leży w zakresie możliwości każdego i daje spektakularne efekty przy bardzo niskich kosztach.

 Jak odnowić boazerię: malujemy na kolor

Do malowania boazerii najbezpieczniejszy jest kolor biały, sprawdzi się w każdym wnętrzu. Jeśli myślimy, jak odnowić boazerię i zmienić jej kolor, wybierzmy właśnei biel. W tradycyjnych wnętrzach zawsze dobrze będzie wyglądał krem, choć namawiam na wypróbowanie pudrowych pasteli, zgaszonych rozbielonych szarości czy błękitów. Przy dużych pomieszczeniach z jedną ścianą boazeryjną szlachetnie wyglądają ciemniejsze matowe kolory. Musimy ocenić na ile przestronne i jasne jest wnętrze oraz starannie dobrać detale. Jeśli można pozwolić sobie na czyste żywe barwy pomalowana tak boazeria zestawiona z ciekawą wykładziną czy podłogą ze starych desek zupełnie odmieni to miejsce.

W zależności od wybranych farb i ilości kładzionych warstw uzyskamy różny efekt odnowiania boazerii - od laserunkowego do pełnego krycia, od matu do błysku. Nowoczesny charakter takiej zmiany podkreśli wymiana listwy przypodłogowej na jakiś ciekawszy wzór.
Pomalowaną na wybrany kolor boazerię możemy uznać za efekt końcowy albo dopiero za początek. Możemy stosować dodatkowe aplikacje z wałka, bądź folii samoprzylepnej, w przedpokoju możemy np. domalować ścienny wieszak i tylko dokręcić haki do takiego "mebla", w pokoju dziecięcym możemy nanieść na boazerię przeskalowany rysunek naszej pociechy. Monotonię pionowych listewek możemy przełamać malując naprzemiennie matową i błyszczącą farbą o tym samym odcieniu.

Zabawnie będzie wyglądało jeśli na takiej ścianie wykończonej boazerią porozwieszamy najróżniejsze stare drewniane puste ramy pomalowane w identycznym kolorze. Jeśli boazeria sięga tylko do połowy ściany można dołożyć wycięte z cienkiej sklejki i pomalowane geometryczne elementy, które w umowny sposób nawiążą do klasycznych drewnianych okładzin.

odnowiona boazeria
Zobacz również

Generalnie radzę od razu zainwestować w porządny sprzęt, może być np. wiertarka Celmy pod profesjonalne zastosowania. Tutaj problemów nie będzie, natomiast przy klasycznych narzędziach, te problemy już będą się pojawiały. Remont to niestety wiele kosztów dodatkowych...

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Fajny artykuł,ja tez mam niestety boazerię,ale i na suficie.Na podłodze są kafelki, w odcieniu kawy z mlekiem . Przeraża mnie fakt że trzeba by było to wszystko szlifować. A nie dało by się pomalować bez szlifowania,tylko czym i na jaki kolor?

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Da się bez szlifowania, ale nie we wszystkich wnętrzach. Próbkę radzę zrobić i po wyschnięciu zbadać czy farba trwale pokryła powierzchnię.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Fajną boazerię ma w swojej ofercie Sklejka-Eko - ze sklejki strukturyzowanej, do pomalowania na różne kolory. Tutaj jest formularz do zamawiania próbnika: http://www.sklejkaeko.pl/pl/formularz.php

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

no to elegancko od przyszłego roku biorę się za remont :D a boazerię mam w całym korytarzu ma schodach poręcz drewniana i na górze :Dw korytarzu szkoda mi ją zrywać bo kupę pracy mój ojciec kiedyś włożył zakładając ją a ja lubię antyczny styl wiec dzięki co prawda podłogi mam jako takie ale myślałem nad wykładzinami zamiast paneli podłogowych bo taniej wyjdzie a jest szeroki wybór arturdorozinski@gmail.com

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Jak odnowić płytki w łazience: 6 sposobów na stare płytki - porady architekta
Jak odnowić płytki w łazience: 6 sposobów na stare płytki - porady architekta

Radzimy, jak odnowić płytki w łazience, żeby ich nie wymieniać. Zobacz, co ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Zrób to sam: usuwanie grzyba ze ściany KROK PO KROKU
Nalot na ścianie niekoniecznie musi być pleśnią – może także być efektem działania grzyba domowego. ...
Z gniazda do gniazda, czyli jak bezpiecznie wymienić osprzęt elektryczny?
Podczas zmiany wystroju wnętrza, generalnego remontu czy innej mieszkaniowej rewolucji często pojawia się konieczność zmiany ...
Zrób to sam: usuwanie pleśni ze ściany
Jeśli zauważyłeś, że na suficie lub ścianach w łazience pojawił się nieestetyczny nalot w postaci ...
Kolor ścian w pokoju rodziców i dziecka
Witam. Mam dość duży pokój, ale służy nam za sypialnię, pokój dzienny i pokój 3-letniej córki. Przymierzam się do malowania i chciałabym...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12612 osób
  • zobacz wszystkie wpisy
  • załóż bloga