Jak urządzić małe mieszkanie: 10 rozwiązań do małego wnętrza. INSPIRACJE

2015-10-05 13:39

Jak urządzić małe mieszkanie, by zachwycało przestrzenią, estetyką i wygodą? Jak optycznie powiększyć małe wnętrze? Jak na małym metrażu urządzić funkcjonalną i pełnowartościową przestrzeń do życia? Prezentujemy 10 sprawdzonych rozwiązań do małego mieszkania!

Spis treści

  1. Małe mieszkanie: rozciągamy przestrzeń – sprawdzone pomysły
  2. Sprawdź też: małe wnętrze w stylu eklektycznym
  3. Sprawdź też: antresola w mieszkaniu - jak wykorzystać wysokość wnętrza?

Małe mieszkanie to z jednej strony wdzięczna przestrzeń do aranżacji, z drugiej zaś problematyczne wnętrze, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W aranżacji małego mieszkania liczy się przede wszystkim pomysł. Niekonwencjonalne rozwiązania pozwolą na zaaranżowanie małego wnętrza, gdzie niewielki metraż zostanie przekuty w największą zaletę mieszkania!

Małe mieszkanie: rozciągamy przestrzeń – sprawdzone pomysły

Im większe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne. Problem stanowi zazwyczaj aranżacja małych wnętrz, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni trzeba stworzyć komfortową i niezwykle funkcjonalną przestrzeń do życia. Wprowadzając w życie kilka pomysłowych i niekonwencjonalnych rozwiązań sprawimy, że pozorna wada małego mieszkania, jaką jest niewielki metraż, zostanie przekuta w największą zaletę lokum. Sztandarowym rozwiązaniem w aranżacji małego mieszkania są oczywiście jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze i nadadzą mu przestronności. Nie warto jednak poprzestawać na białych ścianach i pastelowych kolorach wyposażenia. Warto posunąć się nieco dalej i postawić na rozwiązania, które pozwolą na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Urządzając małe wnętrze pamiętajmy, że elementy wyposażenia powinny być optymalnie dostosowane do dysponowanej przestrzeni. Warto wybrać zatem mobilne i składane meble, które w razie potrzeby pozwolą nam na uzyskanie większej przestrzeni. Postawmy na składane i mobilne stoły i stoliki, które w każdym momencie będziemy mogli złożyć, zaoszczędzając przestrzeń. Pamiętajmy, że powinno się je z łatwością przesunąć, dlatego też idealnym rozwiązaniem będzie wybranie modeli na kółkach. Świetnym pomysłem do małych wnętrz są meble nie tyle mobile, co po prostu lekkie – także wizualnie. Do wyboru mamy meble z plastiku czy ze szkła, modele ażurowe czy na cienkiej stalowej konstrukcji.

Sprawdź też: małe wnętrze w stylu eklektycznym

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w aranżacji małego mieszkania jest otwarcie jednego pomieszczenia na inne. Tutaj wybór najczęściej pada na kuchnię i salon. W aranżacji salonu z kuchnią można postawić na pełną otwartość, bądź też wyznaczyć pewne umowne granice. W tej roli najczęściej występuje funkcjonalna wyspa kuchenna czy sofa ustawiona w taki sposób, by wyznaczać granicę pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową. Wśród rozwiązań do aranżacji małego mieszkania, nie sposób pominąć jej wysokości – antresoli. Dysponując ponadstandardową wysokością mieszkania, bez wahania zaaranżujmy we wnętrzu antresolę. Ta, idealnie sprawdzi się w roli sypialni „na wysokości" czy miejsca do pracy. Wysokość antresoli, która pozwoli się po niej wygodnie poruszać, to minimum 2,1 m. Jeśli jednak zdecydujemy o urządzeniu sypialni na antresoli, wówczas jest wysokość od sufitu może być odpowiednio mniejsza.

Sprawdź też: antresola w mieszkaniu - jak wykorzystać wysokość wnętrza?

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE