Jak urządzić małe mieszkanie: 10 rozwiązań do małego wnętrza. INSPIRACJE

2015-10-05 13:39

Jak urządzić małe mieszkanie, by zachwycało przestrzenią, estetyką i wygodą? Jak optycznie powiększyć małe wnętrze? Jak na małym metrażu urządzić funkcjonalną i pełnowartościową przestrzeń do życia? Prezentujemy 10 sprawdzonych rozwiązań do małego mieszkania!

Małe mieszkanie to z jednej strony wdzięczna przestrzeń do aranżacji, z drugiej zaś problematyczne wnętrze, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W aranżacji małego mieszkania liczy się przede wszystkim pomysł. Niekonwencjonalne rozwiązania pozwolą na zaaranżowanie małego wnętrza, gdzie niewielki metraż zostanie przekuty w największą zaletę mieszkania!

Małe mieszkanie: rozciągamy przestrzeń – sprawdzone pomysły

Im większe mieszkanie, tym większe możliwości aranżacyjne. Problem stanowi zazwyczaj aranżacja małych wnętrz, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni trzeba stworzyć komfortową i niezwykle funkcjonalną przestrzeń do życia. Wprowadzając w życie kilka pomysłowych i niekonwencjonalnych rozwiązań sprawimy, że pozorna wada małego mieszkania, jaką jest niewielki metraż, zostanie przekuta w największą zaletę lokum. Sztandarowym rozwiązaniem w aranżacji małego mieszkania są oczywiście jasne kolory, które optycznie powiększą wnętrze i nadadzą mu przestronności. Nie warto jednak poprzestawać na białych ścianach i pastelowych kolorach wyposażenia. Warto posunąć się nieco dalej i postawić na rozwiązania, które pozwolą na optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Urządzając małe wnętrze pamiętajmy, że elementy wyposażenia powinny być optymalnie dostosowane do dysponowanej przestrzeni. Warto wybrać zatem mobilne i składane meble, które w razie potrzeby pozwolą nam na uzyskanie większej przestrzeni. Postawmy na składane i mobilne stoły i stoliki, które w każdym momencie będziemy mogli złożyć, zaoszczędzając przestrzeń. Pamiętajmy, że powinno się je z łatwością przesunąć, dlatego też idealnym rozwiązaniem będzie wybranie modeli na kółkach. Świetnym pomysłem do małych wnętrz są meble nie tyle mobile, co po prostu lekkie – także wizualnie. Do wyboru mamy meble z plastiku czy ze szkła, modele ażurowe czy na cienkiej stalowej konstrukcji.

Sprawdź też: małe wnętrze w stylu eklektycznym

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w aranżacji małego mieszkania jest otwarcie jednego pomieszczenia na inne. Tutaj wybór najczęściej pada na kuchnię i salon. W aranżacji salonu z kuchnią można postawić na pełną otwartość, bądź też wyznaczyć pewne umowne granice. W tej roli najczęściej występuje funkcjonalna wyspa kuchenna czy sofa ustawiona w taki sposób, by wyznaczać granicę pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową. Wśród rozwiązań do aranżacji małego mieszkania, nie sposób pominąć jej wysokości – antresoli. Dysponując ponadstandardową wysokością mieszkania, bez wahania zaaranżujmy we wnętrzu antresolę. Ta, idealnie sprawdzi się w roli sypialni „na wysokości" czy miejsca do pracy. Wysokość antresoli, która pozwoli się po niej wygodnie poruszać, to minimum 2,1 m. Jeśli jednak zdecydujemy o urządzeniu sypialni na antresoli, wówczas jest wysokość od sufitu może być odpowiednio mniejsza.

Sprawdź też: antresola w mieszkaniu - jak wykorzystać wysokość wnętrza?

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021