Białe ściany w mieszkaniu: 30 pomysłów. GALERIA białych wnętrz
Białe ściany we wnętrzach to jeden z najczęstszych wyborów. Optycznie powiększają wnętrze, wprowadzają więcej światła, ponadto są bardzo modne w popularnych stylach wnętrzarskich, np. skandynawskim. Jak stosować białe kolory ścian w mieszkaniu? Przeczytaj nasz poradnik.
Autor: materiały prasowe Dulux
Spis treści
- Białe ściany: różne wcielenia bieli
- Białe ściany w wersji „total look”
- Białe ściany, czyli idealne tło dla innych kolorów
- Białe ściany plus cegła, efektowna tapeta bądź inne kolory
- Białe ściany a kolor podłogi
- Białe wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ pełne inspiracji
Białe ściany: różne wcielenia bieli
Choć kolor biały wydaje się jednorodny, można spotkać różne jego wcielenia, takie jak biel gołębia, alabastrowa, perłowa czy kremowa. Ponadto zestawianie obok siebie kilku odcieni bieli daje świetne efekty, a przede wszystkim dynamizuje wystrój. Wyróżnienie pochodnym odcieniem bieli charakterystycznego elementu architektonicznego (np. wystającej przed lico ściany kominkowej, ościeży i wnęk okiennych, faktury płycin drzwi wewnętrznych, drewnianych ram okiennych czy elementów sztukaterii) podkreśla wyjątkowość danego elementu i dodaje wnętrzu efektu trójwymiarowości.
Zobacz też: Białe wnętrza - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Białe ściany w wersji „total look”
Co to jest tzw. „total look”? W przypadku bieli będzie to oznaczało białe ściany, białą podłogę oraz meble w tym kolorze. Zestawienie takie potrafi być niezwykle efektowne, ale nie jest łatwe do zrobienia. Powinniśmy tutaj pamiętać o różnicowaniu faktur i odcieni: zestawiać mat z połyskiem, satynowy jedwab z szorstką wełną. Warto też pomyśleć o zróżnicowanym oświetleniu, tak by w zależności od potrzeb i pory dnia wydobyć różne aspekty bieli. Białe ściany w wersji „total look” sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych, ale też tych bardziej klasycznych - np. prowansalskich.
Nie przegap: Styl prowansalski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Białe ściany, czyli idealne tło dla innych kolorów
Białe ściany są idealnym tłem dla innych kolorów. Na ich tle znakomicie prezentują się obrazy, grafiki i plakaty, a także barwne meble (sofa, fotele, regały). Na tle białych ścian doskonale wyglądają także efektowne lampy sufitowe. Wśród bieli warto zaaranżować domową bibliotekę. Barwne grzbiety książek zadbają o to, by wystrój nie był monotonny.
Białe ściany plus cegła, efektowna tapeta bądź inne kolory
Białe ściany w salonie, sypialni czy kuchni świetnie komponują się z jedną ścianą, która ma inny kolor albo wyłożona jest ciekawym materiałem. W salonie warto tak wyróżnić ścianę za sofą - wyłożyć ją cegłą dekoracyjną, płytami betonowymi albo efektowną tapetą. Jeśli chcemy trzymać się bieli, ale nieco ją zróżnicować, wybierzmy białą cegłę czy tapetę w kremowe wzory. A jakie inne kolory ścian ciekawie skomponują się z bielą? Polecamy zwłaszcza błękit, turkus, kobalt, jasną szarość, antracyt (bardzo ciemna szarość) lub pastelowy fiolet (np. odcień jagodowy bądź lawendowy).
Białe ściany a kolor podłogi
Dużo zależy od tego, czy bardziej cenimy aranżacyjną jednolitość, czy może mocniejszy kontrast. W pierwszym przypadku polecamy parkiet z jasnego albo bielonego drewna. Taki duet (białe ściany, jasne drewno) jest typowy dla modnego i wciąż chętnie wybieranego stylu skandynawskiego. Jednocześnie do łask wracają ciemne kolory podłóg, co stanowi dobrą wiadomość dla miłośników ciekawych kontrastów. Jeśli białe ściany połączymy z parkietem z drewna egzotycznego, zyskamy aranżację elegancką i efektowną. Do tego pamiętajmy o stylizowanych drewnianych meblach (styl klasyczny albo kolonialny).
Zobacz też: Styl skandynawski - GALERIE ZDJĘĆ z pięknymi wnętrzami >>>
Białe wnętrza: GALERIE ZDJĘĆ pełne inspiracji
Jeśli białe ściany nie do końca Cię przekonują, zobacz, jakie cuda potrafią zdziałać w aranżacjach!
Autor: A.M.home
Ciekawą alternatywą dla gładkich, białych ścian są płyty imitujące marmur. Biegnące po ścianie użylenia wprowadzają do kuchni element luksusu.
Autor: Mariusz Bykowski
Ta nowoczesna aranżacja urzeka dwoma kolorami, stojącymi w silnym kontraście - czernią i bielą. Wolnostojąca wanna, pozbawiona nóżek, zestawiona została z dwiema umywalkami o oryginalnym kształcie, minimalistyczną szafkę pod umywalkę i wzorzystym dywanikiem łazienkowym.
Autor: między liniami studio architektury
W jadalni- wokół stołu z ciemnego drewna stanęły designerskie krzesła z tworzywa - Eames plastic chairs oraz Panton Chair.
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
W centralnym punkcie wnętrza stanął okrągły stół dla 4 osób.