Biblioteczki do salonu: wybieramy regał i półki na książki

2008-03-12 1:00

Biblioteczki do salonu powinny pasować do aranżacji pomieszczenia. Zbierany przez lata księgozbiór tworzy nasze korzenie i związek z przeszłością. Wybieramy zatem miejsce biblioteczki do salonu.

Spis treści

  1. Biblioteczka do salonu: jak ją wybrać?
  2. Biblioteczka do salonu: wielość rozwiązań
  3. Biblioteczka do salonu: porady architekta wnętrz

Urządzając pokój dzienny nie zapominajmy o biblioteczce do salonu. Domowa biblioteczka jest dziś po prostu obowiązkowa! Jak dobrać regał i półki na książki do aranżacji salonu?

Zobacz również: Salon - inspiracje

Biblioteczka do salonu: jak ją wybrać?

Mieszkania są coraz większe, dlatego biblioteczka znalazła wreszcie należne jej miejsce w domu - salon. Pomysłów na usytuowanie domowej biblioteczki do salonu jest tyle, ilu architektów i użytkowników mieszkań. Jakakolwiek jednak byłaby idea przydatnego miejsca na książki, nie może być ona dzisiaj meblem przypadkowym ani byle jakim. Przeciwnie - dekoratorzy wnętrz starają się, by biblioteczka stanowiła integralną część salonu i była logicznie związana z potrzebami jego mieszkańców.

Biblioteczka do salonu: wielość rozwiązań

Czasem biblioteczki to specjalnie zaprojektowane szafy lub zaadaptowane dla wnętrza salonu stylowe biblioteki. Kiedy indziej najbardziej funkcjonalny okazuje się jednak sprawdzony system: regał i półki na książki, wtopione w ściany działowe z płyty gipsowo-kartonowej, albo obudowa wnęk drzwiowych i przestrzeni międzyokiennych.Niekiedy biblioteczka na książki umieszczona zostaje w holu na piętrze, gdzie nikt nie rości pretensji do intymności i nikt nikomu nie przeszkadza. Są domy, gdzie na bibliotekę przeznacza się osobny pokój. Ale najbardziej klasycznym miejscem na książki jest salon. Domowa biblioteczka w salonie to pomysł, który gwarantuje wygodę. Salon stwarza możliwość wygodnego czytania na kanapie czy w fotelu, a biblioteczka jest w zasięgu ręki.

Biblioteczka do salonu: porady architekta wnętrz

Miejsce na książki to ważny element w wystroju salonu, czyni je przytulnym i swojskim. Można je eksponować nie tylko w bibliotekach, ale we wnękach, w których regał i półki bedą obramowaniem kominka czy drzwi. Takie rozwiązanie to także doskonała oszczędność miejsca w salonie. Osoby lubiące czytać w wannie mogą zrobić podręczną biblioteczkę w łazience.

salon zdjęcia
Autor: Sebastian Oleksik