Biblioteczki do salonu: wybieramy regał i półki na książki

2008-03-12 1:00

Biblioteczki do salonu powinny pasować do aranżacji pomieszczenia. Zbierany przez lata księgozbiór tworzy nasze korzenie i związek z przeszłością. Wybieramy zatem miejsce biblioteczki do salonu.

Spis treści

  1. Biblioteczka do salonu: jak ją wybrać?
  2. Biblioteczka do salonu: wielość rozwiązań
  3. Biblioteczka do salonu: porady architekta wnętrz

Urządzając pokój dzienny nie zapominajmy o biblioteczce do salonu. Domowa biblioteczka jest dziś po prostu obowiązkowa! Jak dobrać regał i półki na książki do aranżacji salonu?

Zobacz również: Salon - inspiracje

Biblioteczka do salonu: jak ją wybrać?

Mieszkania są coraz większe, dlatego biblioteczka znalazła wreszcie należne jej miejsce w domu - salon. Pomysłów na usytuowanie domowej biblioteczki do salonu jest tyle, ilu architektów i użytkowników mieszkań. Jakakolwiek jednak byłaby idea przydatnego miejsca na książki, nie może być ona dzisiaj meblem przypadkowym ani byle jakim. Przeciwnie - dekoratorzy wnętrz starają się, by biblioteczka stanowiła integralną część salonu i była logicznie związana z potrzebami jego mieszkańców.

Biblioteczka do salonu: wielość rozwiązań

Czasem biblioteczki to specjalnie zaprojektowane szafy lub zaadaptowane dla wnętrza salonu stylowe biblioteki. Kiedy indziej najbardziej funkcjonalny okazuje się jednak sprawdzony system: regał i półki na książki, wtopione w ściany działowe z płyty gipsowo-kartonowej, albo obudowa wnęk drzwiowych i przestrzeni międzyokiennych.Niekiedy biblioteczka na książki umieszczona zostaje w holu na piętrze, gdzie nikt nie rości pretensji do intymności i nikt nikomu nie przeszkadza. Są domy, gdzie na bibliotekę przeznacza się osobny pokój. Ale najbardziej klasycznym miejscem na książki jest salon. Domowa biblioteczka w salonie to pomysł, który gwarantuje wygodę. Salon stwarza możliwość wygodnego czytania na kanapie czy w fotelu, a biblioteczka jest w zasięgu ręki.

Biblioteczka do salonu: porady architekta wnętrz

Miejsce na książki to ważny element w wystroju salonu, czyni je przytulnym i swojskim. Można je eksponować nie tylko w bibliotekach, ale we wnękach, w których regał i półki bedą obramowaniem kominka czy drzwi. Takie rozwiązanie to także doskonała oszczędność miejsca w salonie. Osoby lubiące czytać w wannie mogą zrobić podręczną biblioteczkę w łazience.

salon zdjęcia
Autor: Sebastian Oleksik
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE