Jak urządzić sypialnię? Zasady sypialni idealnej

2017-01-04 14:32

Jak urządzić sypialnię wygodną, ładną i funkcjonalną? Aranżacja sypialni musi być przemyślana, ponieważ jest to przestrzeń naszego wypoczynku. Projekt wnętrza powinien opierać się na kilku zasadach, takich jak lokalizacja sypialni czy wielkość sypialni. Poznaj zasady jak urządzić sypialnię idealną. Twoja sypialnia może je spełniać!

Zastanawiając się, jak urządzić sypialnię, musimy zwrócić uwagę na jej lokazlizację. Położenie sypialni powinno zapewniać możliwie jak najlepszą izolację od hałasów dobiegających z zewnątrz.

Sprawdź też: zdjęcia sypialni - GALERIE >>>

Jeśli mamy działkę i wybieramy projekt, zastanówmy się, na którą stronę powinny wychodzić okna sypialni. Jeżeli ulica jest ruchliwa, sypialnia powinna znaleść się od strony ogrodu. Gdy nie możemy zagwarantować sobie ciszy usytuowaniem sypialni, może nam pomóc okno o dobrej izolacyjności akustycznej.

Komfortowa sypialnia: jak ją urządzić

Sypialnia powinna zapewnić komfortowy wypoczynek, tak potrzebny przecież do przeżycia kolejnego pracowitego, pełnego wrażeń dnia. Wybierając projekt pamiętaj o sprawdzeniu jak usytuowane są sypialnie.

Sypialnia od ogrodu: urządzamy dom

Aby dobrze się wyspać potrzebujesz spokoju. Dlatego sypialnia powinna być usytuowana od strony ogrodu a nie ulicy, aby snu nie zakłócał szum samochodów, śmieciarki i innych hałaśliwych urządzeń. Jeśli nie masz takiej możliwości, twoja aranżacja sypialni powinna uwzględniać okna o wysokiej izolacyjności akustycznej.
Ważne jest również, aby w sypialni nie przeszkadzał ci hałas dobiegający z wnętrza domu (pracująca pralka, zmywarka, muzyka w pokoju dzieci czy grający telewizor). Dlatego sypialnia powinna być w wyraźnie wydzielonej części domu.

W wypoczynku mogą przeszkadzać również dźwięki dobiegające z wnętrza domu. Dlatego najlepiej umieścić sypialnię z dala od źrodeł hałasu dobiegającego np. z kuchni czy salonu. Położenie sypialni powinno zapewnić dobre warunki wypoczynku jednej osobie, gdy reszta domowników nie śpi. Dlatego wybierając projekt, zwróćmy uwagę na to, czy strefa nocna jest wyraźnie oddzielona od strefy dziennej.

Jak urządzić sypialnię? Sypialnia a strony świata

Wprawdzie z sypialni korzystamy głównie nocą, ale budzimy się już w ciągu dnia. Planując, jak urzadzić sypialnię, zwróćmy uwagę na strony świata. Dobra aranżacja sypialni uwzględnia światło naturalne wpadające do wnętrza. To, o jakiej porze do wnętrza będzie zaglądało słońce, wpłynie na nasze samopoczucie. Jeśli umieścimy sypialnię od wschodu, poranne słońce ułatwi nam wcześniejsze wstawanie i pobudzi do aktywności. Położenie sypialni od zachodu pozwoli pospać dłużej, ale latem pomieszczenie będzie się przegrzewało. Sypialnia może być umieszczona tylko w pomieszczeniu z oknem. Projekt wnętrza powinien uwzględniać by okno mogło być często otwierane zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Napływające powietrze może dostać się do środka również przez rozszczelnione okno lub nawiewniki zamontowane w oknie lub ścianie. Pozostaje jeszcze problem odprowadzania z sypialni zużytego powietrza. Służą do tego kanały wentylacji grawitacyjnej zakończone kratką wywiewną lub podcięte drzwi (minimalna powierzchnia otworu to 80 cm2). Wg przepisów w sypialni położonej na partrze domu wystarczy podcięcie w drzwiach, natomiast w sypialni na piętrze niezbędna jest kratka wentylacyjna.

Jak urządzić sypialnię? Wielkość sypialni

Jak urządzić sypialnię wygodną? Według Standardu MURATORA(R) powierzchnia sypialni dla dwóch osób nie powinna mieć mniej niż 16 m2, a razem z garderobą lub miejscem na szafę - nie mniej niż 20 m2. Tylko taka powierzchnia daje możliwość dowolnego projektu wnętrza, w której można bez problemu postawić na łóżko dla dwóch osób, szafki nocne i szafę lub garderobę. O wygodzie w sypialni decyduje również bliskość łazienki. Ostatnio coraz częściej aranżacja sypialni to małżeńskie sypialnie połączone z osobistą łazienką. Spotyka się również rozwiązanie polegające na umieszczeniu pomiędzy sypialnią a łazienką garderoby.

Sypialnia: strefa nocna

Ważne aby twoja sypialnia mogła być twoim intymnym pokojem. Wydzielona strefa nocna pomoże zachować prywatność nawet jeśli w domu są goście. W domach piętrowych i z poddaszem najczęściej strefa dzienna znajduje się na dole, a sypialnia na górze, gwarantuje to komfort wszystkim mieszkańcom. W domach parterowych najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie sypialni korytarzykiem z zamykanymi drzwiami.

Jak urządzić sypialnię: wybieramy meble

Sypialnia nie może być zbyt mała, jeśli chcemy bez problemu wybrać łóżko i inne meble do sypialni i jeśli mają w niej spać dwie osoby. Powinna mieć co najmniej 16 m2, a razem z garderobą lub miejscem na szafę - 20 m2. Tylko w takim pomieszczeniu można pomysleć swobodnie o tym jak urządzic sypialnię. Aranżacja sypialni powinna przede wszystkim zawierać pomysł na wygodne łóżko. Inne meble do sypialni takie jak szafki nocne, szafa lub garderoba muszą być ustawione tak, aby swobodnie poruszać się między tymi sprzętami. Przy aranżacji sypialni oraz wybierając łóżko i inne mebli do sypialni warto jest też zaplanować osobną garderobę i łazienkę bezpośrednio połączoną z sypialnią.

Jak urządzić sypialnię? Aranżacja sypialni

Aranżacja sypialni powinna zawierać materiały naturalne i niealergizujące. Ściany można pomalować farbami dyspersyjnymi (wodnymi). Dla osób cierpiących na alergię poleca się specjalne farby dla alergików. Tapety wyciszą i ocieplą pomieszczenie. Jeśli zależy nam na lepszym ociepleniu i wyciszeniu sypialni, najlepiej zastosować tapety na podkładzie filcowym albo pokryte cienką warstwą korka, którego dodatkową zaletą jest to, że nie przyciąga kurzu. Sypialnia nie powinna być wyłożona tapetami winylowymi i z włókna szklanego. Tapety tekstylne są eleganckie, ale wchłaniają kurz i trudniej je wyczyścić.
Projekt wnętrza powinien uwzględniać przemyślany wybór podłogi. Podłogę można wykończyć litym drewnem albo panelami drewnianymi. Zwolennicy podłóg miękkich, cichych i ciepłych mają do wyboru różnorodne wykładziny dywanowe.

Pomyśl nad wykorzystaniem naszych zasad aranżacji sypialni i stwórz swoją sypialnię idealną!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE