Sypialnia na poddaszu. Kolory, wzory i światło!
Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych. Ale dobrze urządzona sypialnia ze skosami sprawi, że poddasze stanie się użytkową częścią domu. Pamiętając o kilku zasadach i trikach urządzanie sypialni na poddaszu będzie przyjemnością, a efekt przerośnie nasze oczekiwania.

Spis treści
- Funkcjonalna sypialnia na poddaszu
- Wzory i kolory w sypialni na poddaszu
- Oświetlenie sypialni na poddaszu
W aranżacji sypialni na poddaszu ogromnie ważne jest zachowanie umiaru. Powinny tu się znaleźć rzeczy i meble niezbędne w sypialni, w prostej stylistyce. Inaczej sypialnia ze skosami stanie się miejscem przytłaczającym, nie sprzyjającym relaksowi. Do aranżacji sypialni na poddaszu wybierajmy jasne kolory i wzory geometryczne, które potrafią optycznie poprawić proporcje nieregularnego wnętrza. Lepsze będą meble niskie, nie bójmy się tych robionych na zamówienie, dopasowanych do danego wnętrza. Unikajmy nadmiaru tkanin i dodatków dekoracyjnych, które przytłaczają. Zanim zaczniemy urządzać sypialnię na poddaszu przemyślmy i zaprojektujmy oświetlenie.
Funkcjonalna sypialnia na poddaszu
Poddasze jest przestrzenią trudną do zagospodarowania. Urządzenie go gotowymi meblami często okazuje się po prostu niemożliwe. Jednak początkowe trudności w aranżacji sypialni na poddaszu tylko wychodzą na dobre. Zmuszeni do szukania niskich, nietypowych mebli lub do zrobienia ich na zamówienie tworzymy sypialnię pod skosami oryginalną i jedyną w swoim rodzaju. Pamiętajmy: sypialnia na poddaszu musi być funkcjonalna. Zazwyczaj zaczynamy od ustawienia najważniejszego mebla - łóżka, w najniższej części sądząc, że podczas snu wysokość pokoju nie ma znaczenia. Jest jednak inaczej. Niski skos nad łóżkiem może być przyczyną codziennych urazów głowy, ale zwyczajnie może też powodować dyskomfort lub klaustrofobię. Dlatego wybór miejsca dla łóżka, zwłaszcza podwójnego nie jest prostą sprawą. Wybierajmy więc miejsce o optymalnej wysokości, tak by dwie osoby miały do niego swobodny dostęp. Obok łóżka powinny znaleźć się szafki nocne. Powinny być dostosowane wysokością do łóżka z materacem lub samego materaca – nie zawsze mogą to być więc gotowe meble. Szafę najlepiej zrobić na zamówienie – wykorzystamy wtedy optymalnie wysokość i głębokość miejsca pod skosem. Przy niskich ścianach kolankowych, tu gdzie nie ma dość miejsca na komody sprawdzają się zabudowy typu cargo, robione na zamówienie. Powstaje wtedy mnóstwo miejsca do przechowywania zapasowej pościeli, pledów, sezonowych ubrań itp.
Czytaj też: sypialnia na poddaszu, nowoczesna klasyka we wnętrzu
Wzory i kolory w sypialni na poddaszu
Wzory i kolory w aranżacji sypialni na poddaszu odgrywają wyjątkową rolę. Skosy powodują, że wnętrze traci proporcje. Wybór kolorów ścian i rodzajów powierzchni jest tu bardziej istotny niż w sypialniach o kształtach regularnych. Tu najbardziej sprawdzi się uniwersalny kolor biały i jasne, pastele w chłodnych odcieniach – mają bowiem właściwości optycznego oddalania ścian. Korzystajmy też z farb z efektem satyny – takie wykończenie powoduje odbijanie światła. Dobrym pomysłem jest także pomalowanie jednej ze ścian w intensywnym kolorze. Tak wyróżniona ściana odwróci uwagę od miejsc w których łączą się skosy. Czasem ciemna barwa na jednej ze ścian doda sypialni głębi. Innym pomysłem na poprawienie proporcji sypialni na poddaszu są wzory geometryczne. Pionowe pasy spowodują, że niska ściana kolankowa wyda się nieco wyższa, poziome wydłużą krótką ścianę. Z pewnością musimy dbać o umiar wybierając wzory i kolory. Poddasze jest miejscem szczególnym, które bardzo łatwo wizualnie przytłoczyć. Nie można także przesadzać z ilością tkanin i dodatków dekoracyjnych. Dywan, narzuta na łóżko, poduszki dekoracyjne są dodatkami kojarzącymi się z przytulną sypialnią, ale w niskim wnętrzu ze skosami naprawdę nie możemy przesadzić z tkaninami.
Oświetlenie sypialni na poddaszu
Urządzając sypialnię na poddaszu nie możemy zapomnieć o właściwym rozplanowaniu oświetlenia. Często brakuje choćby kawałka prostego sufitu do zamontowania lampy sufitowej. Ale to nic. Możemy łatwo ją zastąpić kinkietami, koniecznie z ruchomymi żarówkami, lampami podłogowymi i stołowymi. Montując kinkiety zadbajmy by ich światło nie raziło w oczy. Dobrze też jeśli lampy podłogowe mają światło typu up light i down light. Strumień światła skierowany w dół oświetla pokój, strumień skierowany ku górze, na skos lub sufit optycznie podwyższy niskie wnętrze. Lampy, nawet małe, ustawione w niskich częściach pokoju, wieczorem sprawią, że sypialnia pod skosami wyda się bardziej proporcjonalna. W dobie oświetlenia LED nie musimy się martwić o rachunki, możemy ustawiać lampy wszędzie tam gdzie jest miejsce, nie musimy przecież wszystkich zapalać w tym samym czasie.
Czytaj też: mieszkanie na poddaszu dla studentki
Autor: Konrad Kalbarczyk
Autor: Mariusz Bykowski
Wygodna jadalnia na tle biblioteki liczącej pięć tysięcy ksiażek, których stale przybywa - już teraz księgozbiór zajmuje kilkanaście metrów kwadratowych.
Autor: Marcin Mazur
Całość aranżacji poddasza według projektu Patalala cechują jasne kolory, naturalne materiały oraz sosnowe belki konstrukcyjne. Przewodnią barwą aranżacji wnętrz jest designerska szarość.
Autor: Mariusz Bykowski
Antresola w kształcie litery "L", dzięki czemu powstało miejsce na mini salonik przy sypialni.
Autor: archiwum
Antresolę z sypialnią zamyka szklana ściana wyciszająca wnętrze. Widać stad także nieregularny układ ścian i brak kątów prostych oraz nieregularny układ podpór - jedną z nich trzeba było nawet wbudować w wyspę kuchenną. Taki układ mógł chyba tylko zachwycić architektów projektujących mieszkanie na poddaszu dla siebie.