Jak urządzić sypialnię? Jaka sypialnia jest modna? Przytulna sypialnia - inspiracje

2023-09-27 15:13

Kameralna cicha przestrzeń, w której czas wydaje się zwalniać. Tu w pełni odpoczywasz. Nic cię nie rozprasza, nie stresuje. Jaki jest najlepszy kolor do sypialni? Jak urządzić nowoczesną i przytulną sypialnię? Nietrudno to zrobić, gdy przed remontem określisz cele i dobrze się przygotujesz do zadań.

Spis treści

  1. Remont sypialni krok po kroku
  2. Jak urządzić sypialnię — podłoga i ściany
  3. Jak urządzić sypialnię — strefa łóżka
  4. Jak urządzić sypialnię — oświetlenie
  5. Jak urządzić sypialnię — przechowywanie
  6. Jak urządzić sypialnię — materac
  7. Przeczytaj także: Kołdra obciążeniowa: co to jest i jak dobrać. Na co pomaga i czy warto kupić kołdrę obciążeniową?
  8. Jak urządzić sypialnię — zasłony, hałas
  9. Przeczytaj także: Sypialnia jak z pięknego snu. Jak urządzić sypialnię idealną, zobacz 9 inspirujących projektów

Remont sypialni krok po kroku

Jeśli pomieszczenie jest w stanie surowym, najpierw zaplanuj tzw. prace mokre, jak zrobienie wylewki samopoziomującej pod posadzkę. Wylewka schnie ok. 3 tygodni, trzeba więc ten czas uwzględnić w harmonogramie robót.

Zamierzasz nieco powiększyć sypialnię, wyburzyć ścianę i postawić nową? Ze stawianą w technologii lekkiej zabudowy (konstrukcja z aluminiowych stelaży i płyt g-k) sprawna ekipa szybko sobie poradzi. Na tym etapie należy też rozprowadzić instalację elektryczną (musisz wiedzieć, ile rozmieścić gniazdek i gdzie we wnętrzu).

Następnym krokiem jest przygotowanie ścian do malowania (szpachlowanie, szlifowanie, gruntowanie) i nałożenie pierwszej warstwy farby. Potem kolej na ułożenie posadzki, obsadzanie drzwi, drugie malowanie ścian albo tapetowanie.

Jak urządzić sypialnię — podłoga i ściany

Wybierając posadzkę, pamiętaj, że w sypialni znaczenie ma nie tylko estetyka, lecz także zmysł dotyku i słuchu. Gdy stajesz na podłodze bosą stopą, odczucie chłodu jest mało komfortowe. Ciepło zapewnią deski, parkiet, panele, wykładziny elastyczne (są do tego sprężyste), dywanowe (dają jeszcze wrażenie miękkości) i korkowe.

Jeśli budzi cię każdy szmer, a chcesz mieć posadzkę pływającą drewnianą (bez klejenia jej do podłoża) lub panele laminowane, dodatkowo je wygłuszysz specjalną matą akustyczną. Również na ściany produkuje się coraz więcej paneli akustycznych, które jednocześnie stanowią elementy dekoracyjne. Oczywiście nie trzeba nimi wykładać całego wnętrza, wystarczy część przy łóżku.

Jak urządzić przytulną i nowoczesną sypialnię?
Autor: serwis prasowy marki Leroy Merlin

Jak urządzić sypialnię — strefa łóżka

Komfortowy mebel dla jednej osoby powinien mieć szerokość nie mniejszą niż 90 cm. Dla dwojga 160 cm.

Jeśli metraż twojej sypialni na to pozwala, łóżko podwójne ustaw tak, by każdemu użytkownikowi zapewnić po jego bokach min. 60 cm wolnej przestrzeni na poruszanie się i ok. 140 cm, gdy w meblu jest szuflada na pościel. Tylko wtedy da się ją wysunąć.

Sypialnia
Autor: serwis prasowy marki VOX

Jak urządzić sypialnię — oświetlenie

Zaplanuj dwa podstawowe rodzaje oświetlenia: główne w postaci lampy sufitowej włączanej przy wejściu do sypialni i nastrojowo-zadaniowe (oprawy do czytania, taśmy LED). Pierwsze powinno być jasne, ma ułatwiać poruszanie się po wnętrzu, drugie mniej intensywne o ciepłym zabarwieniu.

W sypialni szczególnie przydatne są ściemniacze, a także system inteligentnego oświetlenia ze zdalną regulacją. Umożliwia on zmianę za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie natężenia światła i jego temperatury barwowej.

Lampa do sypialni
Autor: serwis prasowy marki Markslöjd

Jak urządzić sypialnię — przechowywanie

Często zmagamy się w sypialni z małą przestrzenią. Ledwo mieści się łóżko, a tu jeszcze trzeba schować pościel, dodatkowe kołdry, pledy, poduszki, ubrania. Dobrym rozwiązaniem są szafy wnękowe. Projektowane na miarę – wtedy wykorzystuje się każdy centymetr. Ich środek rozplanujesz najwygodniej dla siebie. Coraz więcej na rynku jest też łóżek jedno- i dwuosobowych ze schowkiem pod materacem. By się dostać do schowka, wystarczy (bez żadnego wysiłku) uchylić górną część łóżka.

Przechowywanie
Autor: serwis prasowy marki Elfa, elfa.com

Jak urządzić sypialnię — materac

Do najpopularniejszych materacy należą sprężynowo-kieszonkowe, trwałe, wytrzymujące spore obciążenie. Zrobione z pianki termoelastycznej poleca się osobom, dla których jest ważne zniwelowanie ucisków ciała w czasie snu. Z pianki lateksowej natomiast dla tych, którzy śpiąc, często zmieniają pozycję. Jeśli masz problemy z kręgosłupem i kręgami szyjnymi, odpowiedni będzie materac z pianki wysokoelastycznej. W ofercie producentów znajdziesz również wiele modeli hybrydowych, łączących atuty materaców ze sprężyn kieszonkowych i pianki wysokoelastycznej.

Przeczytaj także: Kołdra obciążeniowa: co to jest i jak dobrać. Na co pomaga i czy warto kupić kołdrę obciążeniową?

Jak urządzić sypialnię — zasłony, hałas

Od hałasów z zewnątrz odizolujesz się, kupując dźwiękoszczelne okno pionowe bądź dachowe z pakietem wyciszającym. By perfekcyjnie zarządzać dostępem światła naturalnego do wnętrza, powieś w oknie żaluzje lub też rolety czy zasłony zaciemniające. Skutecznie ochroni cię przed nadmiarem słońca również markiza zewnętrzna (do okien połaciowych i pionowych).

Jak urządzić przytulną i nowoczesną sypialnię?
Autor: Projekt: Anna Nowak-Kacprzak, zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozinska

Przeczytaj także: Sypialnia jak z pięknego snu. Jak urządzić sypialnię idealną, zobacz 9 inspirujących projektów