Architektka radzi, jak urządzić funkcjonalną sypialnię. 4 ważne zasady

2024-01-12 15:23

Do Polski ponownie zawitała zima i chociaż wieczory wreszcie zaczęły się wydłużać, to mimo tego dalej dosyć szybko robi się ciemno. Siłą rzeczy większość czasu po pracy czy po szkole spędzamy w naszych domach i mieszkaniach, szukając tam komfortu. Wieczorami zaszywamy się w sypialni, bo tam znajdujemy wreszcie prawdziwą chwilę wytchnienia. Poznaj sprawdzone rady architektki wnętrz Aliny Badory, jak urządzić funkcjonalną sypialnię.

Spis treści

  1. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?
  2. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po drugie podłoga
  3. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po trzecie… światło
  4. Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po czwarte… kolory
  5. Telewizor w sypialni. Tak czy nie?
  6. Jak urządzić przytulną sypialnię?
  7. Najpiękniejsze aranżacje sypialni. Jak urządzić modną sypialnię w 2024 r.?

Sypialnia to nasze sacrum! Nikt poza nami nie ma tam wstępu, bo to jedno z najbardziej osobistych miejsc w domu, gdzie regenerujemy się i odpoczywamy. Człowiek szczególnie dbający o higienę snu, przesypia ok. 8 godzin na dobę. To oznacza, że ⅓ dnia spędza właśnie w sypialni. Właśnie dlatego to miejsce powinno nam służyć, a żeby faktycznie tak było, trzeba je odpowiednio zaprojektować. Jak to zrobić?

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię?

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po pierwsze łóżko i materacNie ma sypialni bez łóżka. Bez wątpienia to najważniejszy element w tym pomieszczeniu. To właśnie od niego trzeba rozpocząć cały plan aranżacji sypialni i ustalić, gdzie będzie się znajdować. 

Pamiętaj! Rozmiar łóżka musi być proporcjonalny do rozmiaru sypialni. Najczęściej popełnianym błędem według Aliny Badory jest zakup zbyt dużego łóżka, które później ma negatywny wpływ na komfort użytkowania sypialni.

— Częstym problemem jest wybieranie zbyt dużych łóżek, co ostatecznie wpływa na funkcjonowanie i komunikację – jeśli nie pozostawimy dookoła łóżka przestrzeni, później każdego poranka i każdego wieczora będziemy się o to łóżko potykać, obijać. A tego błędu można w prosty sposób uniknąć. Jeśli nie korzystamy z usług projektanta, możemy sami na etapie planowania nakleić na podłodze taśmę, która da nam wyobrażenie o finalnym rozmiarze łóżka. Należy tylko pamiętać, że materac o szerokości 160 cm nie będzie oznaczał łóżka o takiej samej szerokości. Powinniśmy jeszcze doliczyć ramę. Jak podpowiadają nam zasady wynikające z ergonomii, najlepiej jest zostawić minimum 50 cm na swobodne przejścia od strony ściany czy okna — wyjaśnia architektka.

Brązowe mieszkanie. Brązowy kolor we wnętrzach
Autor: Projekt: Mikołajska Studio

Alina Badora jest zwolenniczką łóżek o tapicerowanych ramach, ponieważ dają nie tylko wrażenie przytulności, ale również są przyjemne w dotyku. O ile milej oprzeć się o miękki zagłówek niż np. o gołą ścianę!

Warto zauważyć, że zagłówek przy okazji chroni ścianę, zapobiega jej brudzeniu, ale też… powiększa przestrzeń. 

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po drugie podłoga

Co robisz niedługo po przebudzeniu? Wstajesz z łóżka i… opuszczasz nogi na podłogę. O ile milej bosymi stopami dotknąć ciepłego materiału niż chociażby zimnych płytek!.

— Jako architekt jestem gorącą zwolenniczką stosowania w sypialniach ciepłych materiałów podłogowych, takich jak naturalne drewno, które jest ponadczasowe, albo miękkich wykładzin dywanowych, które przy współcześnie dostępnych środkach można bez większych problemów utrzymać w czystości. Te materiały dają komfort, którego nie daje na przykład położenie z samego rana stopy na zimnej powierzchni z kamienia, spiekowej albo gresowej. Te materiały świetnie wyciszają też wnętrze — opowiada Alina Badura.

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po trzecie… światło

Lampy to przez niektórych niedoceniany element nie tylko sypialni, ale i pozostałych pomieszczeń w domu. Za ich pomocą można kreować atmosferę i wpływać na zmysły.

W sypialni poza lampą sufitową powinny znaleźć się jeszcze dodatkowe źródła światła, np. kinkiety po obu stronach łóżka, ale też światło punktowe. Poprawią nie tylko komfort czytania, ale też staną się piękną ozdobą tego pomieszczenia.

Jak urządzić funkcjonalnie sypialnię?
Autor: Materiały prasowe/Westwing

— Światło jest niezastąpionym aktorem, jeśli chodzi o wykreowanie nastroju wyciszenia, na którym zależy nam w sypialni. Kiedy wchodzę do pomieszczenia i zapalam przygaszone, punktowe oświetlenie, to mój organizm czuje, że powoli przechodzę w stan spokoju, odpoczynku. Przy pomocy elementów oświetlenia można zaprojektować prawdziwą scenografię dla ukojenia zmysłów – wyjaśnia architektka.

Jak urządzić funkcjonalną sypialnię? Po czwarte… kolory

Urządzając sypialnię, trzeba również zastanowić się, w jakiej palecie barw będzie utrzymana. Ponieważ ma sprzyjać odpoczynkowi, architektka zaleca stonowane kolory. 

— Moje osobiste zdanie jest takie, że wnętrze powinno być spersonalizowane, wyrażać ciebie. Najbardziej zalecane – i faktycznie popularne wśród Polaków – są naturalne kolory: kolory ziemi, ciepłe beże, szarości, kolor taupe. Z doświadczenia wiem, że sympatią cieszą się też kolory nieba – odcienie niebieskiego, błękit, granat czy tzw. skandynawskie niebo — kontynuuje.

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić

Alina Badora zaleca, aby w sypialni postawić na jeden kolor i bawić się jedynie jego nasyceniem i tonami. Uważa, że w tym pomieszczeniu nie sprawdzą się agresywne i mocne kolory. Można je tam wprowadzić wprawdzie jako akcent, ale najlepiej złagodzić je innymi barwami, np. w postaci tkanin.

Telewizor w sypialni. Tak czy nie?

Według Aliny Badora najnowszych trendem w projektowaniu sypialni jest kreowanie jej jako wnętrza offline. Dużo ludzi rezygnuje więc z telewizora.

— Aktualnie jesteśmy wystawieni na wiele bodźców – ciągłych powiadomień z maila, Facebooka, Instagrama, LinkedIna czy Slacka. W tej sytuacji sypialnia może być przestrzenią odcięcia się od ekranów i świata zewnętrznego — jednym słowem: wyciszenia — mówi architekt Alina Badora, właścicielka autorskiej pracowni projektowej współpracująca z Centrum Designu Domoteka.

Jak urządzić przytulną sypialnię?

Architektka radzi, aby sypialnię wypełnić osobistymi pamiątkami, np. fotografiami z wakacji. Otoczenie się miłymi wspomnieniami daje nam poczucie bezpieczeństwa. 

Poza tym w sypialni sprawdzi się sztuka, nie tylko w postaci obrazów, ale też plakatów czy pięknej ceramiki.

Najpiękniejsze aranżacje sypialni. Jak urządzić modną sypialnię w 2024 r.?

Źródło: Materiały prasowe/Domoteka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sypialnia bez okien: jak ją urządzić. Inspiracje

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny