Jak urządzić sypialnię bez okna? O tym nie możesz zapomnieć!

2023-12-01 9:04

Czy sypialnia bez okna może być przytulna? Jak najbardziej! Chociaż nie jest pomieszczeniem, które łatwo zaaranżować, da się to zrobić, aby mimo braku światła dziennego dało się je lubić! Jak urządzić sypialnię bez okien? Oto kilka wskazówek.

Spis treści

  1. Sypialnia bez okna. 2 rzeczy, o których musisz pamiętać
  2. Sypialnia bez okna: jak urządzić?
  3. Jak urządzić sypialnię? Aranżacje z prawdziwych mieszkań

Sypialnia bez okna. 2 rzeczy, o których musisz pamiętać

Sypialnia bez okna, jak każde rozwiązanie, ma swoje wady i zalety. Będzie idealnym miejscem dla osób, które mają problemy z zasypianiem – brak okna z jednej strony zapewni maksymalną ciemność, a z drugiej wyeliminuje hałas dobiegający z zewnątrz. Do wad tego pomieszczenia możemy natomiast zaliczyć utrudnioną wentylację, a nawet klaustrofobiczne odczucia wywołane brakiem przeszkleń.

Na szczęście dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu układu i wyposażenia sypialni bez okna możemy stworzyć pełnoprawną sypialnię, w której będziemy czuć się komfortowo i będziemy się dobrze wysypiać. O czym warto pamiętać?

1. Sypialnia bez okna: wentylacja

To jedna z najważniejszych kwestii podczas urządzania sypialni bez okna. Brak wentylacji nie tylko negatywnie odbije się na naszym samopoczuciu (nikt chyba nie lubi przebywać w dusznym, niewywietrzonym pomieszczeniu), ale również na naszym zdrowiu, ponieważ brak cyrkulacji powietrza może zaowocować większą wilgotnością i rozwojem pleśni oraz grzybów.

Dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu kratek wentylacyjnych. Gdy jedna ze ścian sypialni bez okna jest ścianą zewnętrzną, możemy zainstalować na niej nawiewnik, który dostarczy do środka świeże powietrze.

Innym sposobem jest usunięcie ściany między pomieszczeniami i zastąpienie jej np. szklaną ścianą lub parawanem. Jeśli nie chcemy decydować się na tak inwazyjne rozwiązania, możemy drzwi do sypialni zostawiać otwarte w ciągu dnia – warto również pomyśleć nad ich rozszczelnieniem, dzięki czemu nawet po zamknięciu nie utrudnią ruchu powietrza.

2. Sypialnia bez okna: kolory ścian

Ze względu na brak przeszkleń, wnętrze może wydać się ciemne i ponure. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej kolorystyki, który rozjaśni i co najważniejsze – nie przytłoczy pomieszczenia. W sypialni bez okna doskonale sprawdzą się więc jasne kolory oraz błyszczące, lakierowane powierzchnie, które odbiją światło, rozświetlą pomieszczenie i optycznie je powiększą.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?

Sypialnia bez okna: jak urządzić?

Jak urządzić sypialnię bez okna? Sprawdźmy, jak urządzić przytulną i modną sypialnię, w której brak okna nie jest wadą, a atutem.

1. Podłoga – w sypialni bez okna warto postawić na jasną podłogę, która optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Dobrym pomysłem będzie parkiet z jasnego drewna ułożony w dynamiczną jodełkę lub panele drewnopodobne, których odcień bez problemu dobierzemy do swoich gustów i upodobań

2. Ściany – możemy je zaaranżować na wiele sposobów: malując farbą w jasnych kolorach, np. beżowym, białym, jasnoszarym lub wybierając delikatne pastele, np. miętowy, błękitny czy pudrowy róż. Możemy także wyłożyć jedną ze ścian tapetą, np. z ciekawym pejzażem, która wprowadzi do sypialni odrobinę koloru i zrekompensuje brak pięknego krajobrazu za oknem. Ciekawą alternatywą dla farby będą także panele ścienne, np. drewnopodobne, którymi możemy wyłożyć ścianę za łóżkiem, wprowadzając przytulny, ciepły klimat do sypialni.

3. Meble – najlepsze meble do sypialni bez okien są modele jasne, np. białe, pokryte lakierowaną powierzchnią odbijającą światło. Dobrze w tego typu wnętrzach prezentują się również drewniane meble, np. z sosny. Pamiętajmy, by unikać modeli ciężkich i masywnych – dużo lepiej sprawdzą się meble o lekkiej konstrukcji, które nie przytłoczą pomieszczenia.

4. Oświetlenie – bardzo ważny w aranżacji sypialni bez okna jest dobór odpowiednich lamp. Zamiast masywnego żyrandolu i jednej głównej lampy, warto zdecydować się na kilka mniejszych źródeł światła, np. reflektorki na szynach, które można ustawiać w różne strony. Kinkiety zamontowane przy łóżku, lampka nocna lub lampa stojąca ustawiona w rogu pokoju również zapewnią dobre źródło światła. Wybierając klosze i żarówki do sypialni bez okna, wybierzmy takie, które dają ciepłe, rozproszone światło.

5. Dodatki – jeśli w sypialni bez okien dominują jasne, neutralne barwy, możemy wprowadzić do niej odrobinę koloru przez wybór odpowiednich dodatków, np. wzorzystej pościeli, kolorowych poduszek, barwnych grafik i obrazów na ścianach itd. Dobrym pomysłem będzie również powieszenie w sypialni lustra – a najlepiej wybór szafy wnękowej z lustrzanymi drzwiami. Lustro nie tylko odbije światło i rozjaśni pokój, ale również optycznie go powiększy i wprowadzi wrażenie głębi (zamiast okna).

Jeśli stajemy przed niełatwym zadaniem aranżacji sypialni bez okna, nie panikujmy. Zadbajmy o odpowiednią wentylację pomieszczenia i wprowadźmy do niego kolory oraz elementy wyposażenia, które optycznie go powiększą i rozjaśnią.

Jak urządzić sypialnię? Aranżacje z prawdziwych mieszkań

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Z kawalerki zrobili dwupokojowy apartament. Wcześniej koszmar, teraz luksus!