Szafa do sypialni: radzimy, jaką szafę na wymiar wybrać
Autor: Agnieszka Zbonik
Trzydwiowa szafa do sypialni Largo robi wrażenie. To zasługa połączenia kolorów dębu wenge i hebanu. Ujęte w ciemne ramy fronty są lakierowane na wysoki połysk. Takie meble do sypialni dobrze prezentują się na jasnym, świetlistym tle ścian (brw.com.pl).
Wolnostojąca szafa do sypialni powinna być jak największa, aby pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy. Radzimy, jaką wybrać szafę na wymiar do sypialni, aby była ładna i pasowała do niewielkiego wnętrza.
Jeśli w mieszkaniu nie ma miejsca na garderobę, potrzebna jest szafa do sypialni – radzimy wybrać jak największą. Ale jak gabaryty szafy do sypialni pogodzić ze skromną powierzchnią pokoju i jego ładnym wyglądem?
Szafa do sypialni: szeroki wachlarz możliwości
Szafa w sypialni odgrywa rolę szczególną. Jest ona meblem, który musi pomieścić naszą garderobę, jednocześnie stając się eleganckim dopełnieniem nocnego wnętrza. Powinna wpasowywać się w styl i aranżację przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że oprócz wizualnego uroku musi zapewniać nam optymalną ilość miejsca do przechowywania. Obszerna szafa do sypialni może okazać się lepszym rozwiązaniem niż kilka osobnych szafek w różnych pomieszczeniach, ponieważ wbrew pozorom pozwoli nam na oszczędzenie miejsca. Niewątpliwą zaletą pojemnej szafy w sypialni jest także skupienie i posegregowanie ubrań w jednym miejscu, co oznacza, że już nigdy nie będziemy biegać od szafy do szafy w poszukiwaniu ulubionej bluzki. Świetnym rozwiązaniem w kwestii zabudowy do sypialni jest szafa na wymiar. Szeroki wybór frontów i ogrom możliwości pozwoli nam na skomponowanie szafy idealnej, która nie będzie topornym elementem w sypialnym wnętrzu, a jedynie lekkim i zgrabnym jego dopełnieniem.
Jaka szafę do sypialni wybrać?
Dobór odpowiedniej szafy do sypialni to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie każdy rodzaj tego mebla sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary szafy – jedna osoba na komplet ubrań zazwyczaj potrzebuje szafy o szerokości co najmniej 140 cm (przy standardowej wysokości – 210 centymetrów), dlatego też kupując szafę do sypialni dwuosobowej, najlepiej jest zainwestować w mebel dwa razy większy. Optymalna odległość między półkami w szafie to 30 centymetrów, a ich długość – 90 centymetrów. Na krótką odzież wiszącą (koszule, garnitury) trzeba przeznaczyć przestrzeń o wysokości 100-135 centymetrów, a na dłuższą (płaszcze, sukienki) – 150-180 centymetrów. Na metrze drążka mieści się około 10 wieszaków z ubraniami. Planując wysokość, na której zostanie zamontowany drążek, weź pod uwagę wzrost osób, które będą korzystać z szafy. Nie ma to znaczenia w przypadku drążków obniżanych, tak zwanych pantografów.
Pod sufitem warto zamontować dużą półkę (może zajmować całą szerokość szafy). Przyda ci się ona do przechowywania walizek, plecaków i długich przedmiotów. Istotna jest także kwestia wizualna – jeśli jesteś miłośnikiem nietuzinkowych rozwiązań, pomyśl o nietypowych frontach. Możesz zdecydować się na ciekawe zdjęcie nadrukowane na szkle lub wymienić drzwi na odnowioną drewnianą bramę czy wierzeje stodoły. Duże szafy najlepiej jest ustawiać na krótszej ścianie – wtedy sypialnia ma najlepsze proporcje. Pionowe podziały (od podłogi do sufitu), które tworzą fronty szafy, sprawią, że niska sypialnia wyda się nieco wyższa.
Autor: Marcin Czechowicz
Szafa do sypialni w stylu minimalistycznym
A co w sytuacji, kiedy marzy nam się sypialnia w stylu minimalistycznym, z absolutnym minimum w wyposażeniu, jednak szafa okazuje się w niej obowiązkiem? Nie możemy pozwolić sobie na zaaranżowanie garderoby z prawdziwego zdarzenia i wybór pada właśnie na sypialnię. Wówczas pamiętajmy o jednej złotej zasadzie: im większa, im bardziej jednolita szafa do sypialni, tym mniejszą zwraca na siebie uwagę. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim jednolite, gładkie fronty, brak uchwytów i ozdobnych ram. Wówczas, nawet jeśli zdecydujemy się na zabudowę całej ściany, nie będzie ona przytłaczała wnętrza, a sprawi wrażenie jednolitej płaszczyzny, dodającej wnętrzu lekkości.
Szafa do sypialni z pięknym widokiem
Takie szafy to świetne meble do sypialni, ale też wymagające, bo nie każde towarzystwo im odpowiada. Szafa w sypialni ozdobiona zdjęciem czy fototapetą lubi wnętrza nowoczesne, uporządkowane no i spore – im większa szafa w sypialni, tym fotografia będzie bardziej oddziaływała na zmysły, co w niewielkim pokoju może nużyć. Czarno-białe zdjęcie można zestawiać klasycznie z meblami i dodatkami w czerni i bieli lub dodać barwę; niech np. dodatki błyszczą jak neony miejskich reklam. Szafa do sypialni z widokiem może też narzucić wystrój pomieszczenia: jeśli jest na niej Brooklyn Bridge, można pokusić się o umieszczenie we wnętrzu elementów typowych dla Nowego Jorku. Ale szafa w sypialni z „widokówką z Paryża” też będzie wyglądała intrygująco.
Szafa do sypialni: wybór do nietypowego wnętrza
Jeśli nasza sypialnia jest wąska i długa, szafa może stanowić efektowne „domknięcie”. Węższą ścianę malujemy na ciemny kolor, np. burgund, i na jej tle stawiamy mebel, zostawiając wolną przestrzeń po bokach. Dzięki temu sypialnia zyska lepsze proporcje. Ponadto bryła szafy, np. z lustrem pomiędzy frontami w kolorze naturalnego drewna, odwróci uwagę od niedostatków architektonicznych wnętrza. Można dobrać do szafy meble z zestawu albo pokusić się o połączenie z innymi sprzętami. Świetnie będą wyglądały tapicerowane, w stylu „hotelowym”. Ciemne szafy w sypialni z frontami lakierowanymi na wysoki połysk dobrze będą wyglądały na jasnym, świetlistym tle np. beżowym, jaśminowym, cappuccino. Unikajmy jednak bieli, bo kontrast może być zbyt duży.
Szafa do sypialni: narożnik w obiciu
Szafy do sypialni narożne są wyjątkowo pojemne i ergonomiczne. Choć nie zabierają dużo miejsca, mogą przytłaczać. Dlatego takie szafy w sypialni nie powinny być ani ciemne, ani jednolite. Polecamy łączenie jasnego drewna korpusu z kolorowym lub przezroczystym frontem. Ciekawe rozwiązanie, które daje dodatkowe możliwości aranżacyjne sypialni - drzwi szafy są pokryte barwną rattanową matą. Można nią obić także fragmenty innych mebli w sypialni, np. zagłówek łóżka, czy dobrać zasłony w tym samym kolorze i z podobnym wzorem. Są też inne opcje frontów szafy do sypialni, np. glamourowa z ekoskóry (pasują do niej błyszczące dodatki o prostych kształtach) czy egzotyczna z bambusem (dodatki kojarzące się z Dalekim Wschodem).
Nie tylko szafa: przechowywanie w sypialni
Najczęściej w sypialni mamy szafę - dobrze jest, jeśli mieści się duża. Oprócz typowych rozwiązań meblowych warto pomyśleć, jak zorganizować przechowywanie w sypialni, wykorzystując miejsca, które się marnują, np. przestrzeń pod łóżkiem. Niektóre z łóżek fabrycznie są wyposażone w pojemne schowki wysuwane na dwie strony. Można też poradzić sobie inaczej. Do łóżka w sypialni na nogach można zamówić u stolarza pojemniki na rolkach. Przeznacz je np. na sezonowe ubrania zamknięte próżniowo w workach (zajmują bardzo mało miejsca), zapasowe pledy i poduszki czy ozdoby choinkowe. Tańszym sposobem na schowek pod łóżkiem w sypialni jest jeden lub kilka płaskich pojemników z pokrywą (do kupienia np. w IKEA). Zrobione z tworzywa są lekkie i łatwo je wysunąć, bo mają małe kółeczka. Komoda to najlepszy mebel na bieliznę i drobną garderobę. Kup dwie jednakowe i postaw je zamiast szafek nocnych. W ten sposób masz dwa w jednym: blat pod lampę nocną i pojemny schowek.
Praktyczne szafy we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Pojemna szafa zapewnia porządek, ład i wygodę w mieszkaniu. Jak ją z sukcesem włączyć do wystroju? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć z gotowymi pomysłami.
Autor: Indeco
Półprzezroczyste panele, podzielone aluminiowymi listwami, przypominają japońską ściankę. Szafa idealna do pomieszczeń, w których najważniejszy jest spokój stylistyczny. Na zdjęciu wnęka w całości zabudowana szafą robioną na zamówienie, indeco.pl
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Szafa na wymiar perfekcyjnie wykorzystuje dostępne miejsce w salonie