Sypialnia na antresoli: jak urządzić? Dobre rozwiązania, ZDJĘCIA, porady

2018-11-23 18:55

Sypialnia na antresoli jest dobrym rozwiązaniem zarówno do małych, jak i dużych mieszkań. To przede wszystkim oszczędność miejsca, bo na tym samym metrażu można zmieścić dwa „pokoje”. Radzimy, jak urządzić sypialnię na antresoli, oraz pokazujemy gotowe projekty.

Spis treści

  1. Sypialnia na antresoli: efektowna oszczędność miejsca
  2. Antresole do spania: jak je urządzić?
  3. Sypialnia na antresoli, a może pokój z antresolą?
  4. Pomysły na sypialnię na antresoli
  5. O czym trzeba wiedzieć, gdy budujesz sypialnię na antresoli?
  6. Najpiękniejsze sypialnie - inspiracje - ZDJĘCIA

Wielkość i wysokość sypialni na antresoli zależy od wysokości pomieszczenia, w którym chcesz ją urządzić. Nie powinna być zbyt niska, żeby można było swobodnie z niej korzystać. Minimum to 1,2-1,4 m, ale wtedy antresola będzie służyła jedynie do spania.

Sypialnia na antresoli: efektowna oszczędność miejsca

Sypialnia na antresoli to doskonałe rozwiązanie zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. Tego typu przestrzeń sypialna jest niezwykle przytulna i oryginalna, ale przede wszystkim pozwala na zaoszczędzenie ogromnej ilości przestrzeni – dzięki antresoli mamy możliwość zmieszczenia dwóch pomieszczeń na jednym metrażu. Konstrukcję antresoli na sypialnię najczęściej buduje się z kantówek lub robi ją z profili stalowych. Urządzając miejsce do spania na antresoli, należy pamiętać o tym, by odległość od materaca do stropu była nie mniejsza niż 150 centymetrów. Dzięki temu nie będziesz uderzać głową o strop podczas siadania na łóżku.

Antresole do spania: jak je urządzić?

Jeśli odległość od podłogi antresoli do stropu czy dachu nie pozwala na wyposażenie przestrzeni sypialnej w standardowe łóżko, nie przejmuj się! Zamiast tego możesz kupić materac do sypialni – to bardzo modne i wygodne rozwiązanie, jeśli zainwestujesz w komfortowy materac dobrej jakości. Brak barierek sprawia, że sypialnia na antresoli jest otwarta i wydaje się przestronna, nawet jeśli nie jest zbyt duża. Jeśli jednak masz dzieci, nie rezygnuj z barierek!

Sypialnia na antresoli, a może pokój z antresolą?

Gdy pomieszczenie, w którym chcesz urządzić sypialnię na antresoli, ma nie mniej niż 4,4 m, zaplanujesz piętro o standardowej wysokości, przy czym przestrzeń pod nim również będzie pełnowartościowa. Zmieści się pod nią miejsce do pracy w salonie (z biurkiem) albo do wypoczynku (z sofą). Sypialnia na antresoli jest także świetnym rozwiązaniem do pokoi dziecięcych, praktycznym i sprawiającym dzieciom frajdę.

Pomysły na sypialnię na antresoli

Konstrukcję antresoli na sypialnię najczęściej buduje się z kantówek lub robi ją z profili stalowych.  Bardzo niskie antresole - niemal jak półki (zobacz nasze zdjęcia kawalerek) - można mocować do ścian bocznych, wnęki, części pokoju. Wielkość metrażu warunkuje sposób, w jaki będziesz się wspinać do sypialni na antresoli. Jeśli miejsca jest bardzo mało, zmieści się najprawdopodobniej wyłącznie drabina. Schody młynarskie, tzw. kacze, są bardzo strome, ale również się sprawdzą na niewielkiej przestrzeni. Podobnie mało miejsca zabiorą kręcone. Na wygodne schody jednobiegowe potrzeba sporo miejsca.

..  Jak przerobić łóżko? Pomysły na zagłówek >>>

..  20 najpiękniejszych sypialni z prawdziwych domów! >>>

O czym trzeba wiedzieć, gdy budujesz sypialnię na antresoli?

Poza konstrukcją podłoga w sypialni na antresoli to najważniejsza sprawa. Musi być sztywna, nie może się uginać pod ciężarem ciała. Jeśli belki konstrukcji są rozmieszczone co 70-80 cm, na podłogę sypialni na antresoli wystarczą deski o grubości 3,2 lub 4 cm albo płyty typu OSB bądź MFP o grubości 2,5 cm. Gdy odstępy są większe niż 80 cm, wykorzystaj deski lub płyty podłogowe łączone na wpust i wypust. Tworzą sztywną, odporną na ugięcia podłogę. Położysz na niej wygodny materac. Z wciągnięciem dwuosobowego łóżka do sypialni na wysokiej antresoli może być kłopot. Nie zapomnij też o oświetleniu sypialni na antresoli. Niezbędna będzie mała lampka nocna, ale warto również pomyśleć o dodatkowych gniazdkach. Przydadzą się choćby na laptopa, sprzęt rtv i budzik.

Najpiękniejsze sypialnie - inspiracje - ZDJĘCIA

Nie masz pomysłu na to, jak urządzić sypialnię? Podobają ci się wnętrza w stylu skandynawskim, nowoczesnym, a może wolisz sypialnie w stylu klasycznym? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i stwórz najpiękniejszą sypialnię dla siebie!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE