Ściany i podłoga w sypialni: jak urządzić przestrzeń sypialną

2014-07-10 12:42

Jakie kolory, faktury i materiały wybrać na ściany w sypialni. Jaka podłoga w sypialni będzie najlepsza? Odpowiedni wystrój sypialni jest niezmiernie istotną kwestią, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na jakość naszego wypoczynku po ciężkim dniu. Ciemne czy jasne ściany? Białe czy kolorowe? Jednolite czy wzorzyste? Podłoga drewniana czy dywan? Sprawdź zbiór naszych porad i inspiracji do sypialni [galeria zdjęć].

Spis treści

  1. Ściany i podłoga w sypialni: feeria barw
  2. Ściany w sypialni: od naklejki do tapety
  3. Podłoga w sypialni: posadzkowe inspiracje

Masz już wymarzone meble i dodatki, ale nie wiesz jak zaaranżować ściany w sypialni i podłogę tak, by wszystko tworzyło spójne i komfortowe wnętrze? Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze kolorów i materiałów do wykończenia ścian i podłogi w sypialni, które pomogą stworzyć atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i dobremu snowi.

Ściany i podłoga w sypialni: feeria barw

Kolor ścian w sypialni jest jednym z czynników, które wpływają na nasze samopoczucie i jakość snu. Jeśli jesteś osobą nerwową, zdecyduj się na neutralne i stonowane kolory (biel, rozbielone róże, fiolety, błękity i zielenie, odcienie beżu lub szarości), które tworzą komfortową atmosferę w sypialni i nie przeszkadzają w wypoczynku. Błękity i zielenie uzyte do pomalowania ścian sypialni wyciszają i uspokajają. Dodatkowo, jasne barwy są niezawodne w tworzeniu złudzenia większej przestrzeni, będą więc idealne do sypialni o niewielkim metrażu. Mocne kolory mogą nadmiernie pobudzać, więc należy je stosować z rozwagą. Czerwona ściana w sypialni ożywi wnętrze, jednak po jakimś czasie może zacząć cię drażnić, podobnie jak nasycone żółcienie. Z kolei kolor pomarańczowy wzmaga apetyt! Wszystkie te kolory nie są polecane osobom zestresowanym lub cierpiących na bezsenność. Najlepszym wyjściem dla wielbiciele mocnych aranżacyjnych akordów jest pomalowanie tylko jednej ściany w sypialni na intensywny kolor. Ściana ta powinna znajdować się poza zasięgiem wzroku osoby leżącej w łóżku – na przykład za zagłówkiem posłania. Ostatnio bardzo modne w urządzaniu sypialni są ciemne kolory, zwłaszcza głębokie szarości i czernie – dodają pomieszczeniu elegancji i tajemniczości, jednak na dłuższą metę mogą przygnębiać.

Ściany w sypialni: od naklejki do tapety

Jeśli uważasz, że jednolity kolor ścian w sypialni jest nudny, postaw na jakąś interesującą grafikę na jednej ze ścian. W namalowaniu jej możesz posiłkować się szablonami, dostępnymi niemal w każdym rozmiarze i ogromnej ilości wzorów w sklepach internetowych i budowlanych. Czystszą i łatwiejszą w wykonaniu opcją dekoracji ściany w sypialni są naklejki naścienne, które oszczędzą ci malowania. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z kolorami grafik – dwa wystarczą w zupełności. Możesz również zastanowić się nad tapetą, jednak jeśli wybierzesz taką z intensywnym wzorem, ogranicz się do ściany za zagłówkiem, tak, by tapeta nie zdominowała i nie zacieśniła optycznie sypialni. Prostym i efektownym pomysłem jest malowany „zagłówek” – w formie zwykłego prostokąta lub w fantazyjnym kształcie (na przykład w kształcie wezgłowia królewskiego łoża). Do jego namalowania najlepiej jest użyć farby lateksowej, odpornej na mycie i szorowanie.

Podłoga w sypialni: posadzkowe inspiracje

Na podłogę w sypialni zastosować można miękką wykładzinę lub któryś z tańszych gatunków drewna, na przykład sosnę czy brzozę, ponieważ nie jest ona tak narażona na zniszczenia, jak podłoga w innych pomieszczeniach. W sypialni sprawdzą się także panele lub deski warstwowe. Jeśli preferujesz posadzkę drewnianą, przy łóżku połóż mały dywanik albo chodnik – dzięki temu wstając z cieplutkiego łóżka nie dotkniesz stopą zimnej podłogi. Nie polecamy stosowania do wykończenia podłogi w sypialni posadzek kamiennych, gresu i terakoty – ochładzają one wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono mało przytulne.