Burgund: kolor burgundowy we wnętrzu. Porady, jak łączyć z innymi barwami

2021-05-21 13:42

Głęboki i nasycony burgund jako kolor ścian doskonale sprawdza się w eklektycznej aranżacji wnętrz. Kolor burgundowy, czyli winnej czerwieni, stanowi świetne tło dla bibliotecznych zbiorów czy ekspozycji pamiątek z podróży. Poznaj bliżej burgund i dowiedz się, jaki efekt we wnętrzu możesz uzyskać za jego sprawą, a także jak łączyć go z innymi barwami.

Spis treści

  1. Kolor burgundowy we wnętrzu
  2. Kolor burgund: z czym łączyć?
  3. Burgundowy a meble i dodatki 
  4. Burgund i inne odcienie czerwieni - GALERIE ZDJĘĆ

Kolor burgundowy we wnętrzu

Intensywne, wyraziste i ciemne odcienie kolorów ścian we wnętrzach należy stosować niezwykle rozważnie, łatwo bowiem o przytłoczenie wnętrza. Jak burgund na ścianie, czyli głęboki odcień czerwieni, by wydobyć z niego pełnię urody?

Dawna architektura wnętrz, zakładająca o wiele wyższe stropy i powierzchnie okien, łatwiej absorbowała głębokie i nasycone kolory ścian we wnętrzu. Obecnie, dysponując odpowiednio mniejszymi powierzchniami mieszkań i węższymi, niższymi oknami, ciemne kolory powinniśmy stosować na ścianach najlepiej doświetlonych światłem dziennym – znajdujących się naprzeciw okna bądź na ścianie sąsiedniej.

Warto położyć ten piękny, rubinowy odcień czerwieni na dwie ściany obok siebie (np. dłuższą i krótszą), tworząc ciekawy kącik do pracy - z miejscem na sekretarzyk, galerię zdjęć czy ekspozycję pamiątek - np. w szklanej gablocie bądź na ażurowym, otwartym regale. Ściana w kolorze burgund to doskonałe tło dla galerii grafik i obrazów. Kompilacja rodzinnych zdjęć, dziecięcych rysunków i ulubionych grafik może być oprawiona w złote ramy o różnorodnych formach.

Kolor burgundowy na ścianie świetnie sprawdza się we wnętrzach w stylu klasycznym. Na jego tle warto eksponować fornirowane meble, a także dekoracyjne tkaniny: zwłaszcza wracające do łask gobeliny. Kolor burgund lubi także eksperymenty spod znaku wnętrz eklektycznych.

Kolor burgund: z czym łączyć?

Ponieważ burgund jest bardzo wyrazistym kolorem kojarzącym się z luksusowymi wnętrzami, doskonale sprawdzi się w towarzystwie barw, które również są symbolem szyku, stylu i elegancji, a więc m.in.:

  • złoty,
  • srebrny,
  • butelkowa zieleń,
  • granatowy.

Warto również łączyć burgund z różnymi odcieniami czerwieni, różu i delikatnego fioletu. Kolor burgundowy będzie dobrze prezentować się także w towarzystwie neutralnych barw, np. beżu czy szarości.

Burgundowy a meble i dodatki 

Burgund na ścianie to kolor głęboki i wyrazisty, na tle którego doskonale prezentują się ażurowe meble, a także komody na lekkich nóżkach. Kolorystyka mebli również powinna być ciepła. Ciemniejsze odcienie drewna, czyli orzecha, dębu, jesionu czy palisandru, to strzał w dziesiątkę.

Burgundowe ściany doskonale odnajdują się w eklektycznej stylistyce wnętrz, stąd warto puścić wodze fantazji i wybierać oryginalne dodatki. Proste i lekkie komody stylizowane na najlepsze lata designu meblarskiego (50.-60. XX wieku) łączyć możemy z tapicerowanymi fotelami uszakami, ludwikowskimi krzesłami i ażurowymi konsolkami z marmurowym blatem. Na konsolkach warto wyeksponować ciekawe kwiatowe kompozycje w szkle, egzotyczne muszle czy ciekawe rośliny pod szklanym kloszem.

Burgund i inne odcienie czerwieni - GALERIE ZDJĘĆ

Elegancka czerwień ma wiele odcieni! Możesz postawić na burgund, ale też inne ciekawe jej wcielenia.

Jaki kolor ścian wybrać do salonu?