Burgund: kolor burgundowy we wnętrzu. Porady, jak łączyć z innymi barwami
Głęboki i nasycony burgund jako kolor ścian doskonale sprawdza się w eklektycznej aranżacji wnętrz. Kolor burgundowy, czyli winnej czerwieni, stanowi świetne tło dla bibliotecznych zbiorów czy ekspozycji pamiątek z podróży. Poznaj bliżej burgund i dowiedz się, jaki efekt we wnętrzu możesz uzyskać za jego sprawą, a także jak łączyć go z innymi barwami.
Autor: Yassen Hristov
Przestrzeń wspólna parteru składa się z salonu, jadalni i kuchni. Wybiórczo pomalowane bordowym odcieniem wina ściany porządkują klimat i charakter całości.
Spis treści
- Kolor burgundowy we wnętrzu
- Kolor burgund: z czym łączyć?
- Burgundowy a meble i dodatki
- Burgund i inne odcienie czerwieni - GALERIE ZDJĘĆ
Kolor burgundowy we wnętrzu
Intensywne, wyraziste i ciemne odcienie kolorów ścian we wnętrzach należy stosować niezwykle rozważnie, łatwo bowiem o przytłoczenie wnętrza. Jak burgund na ścianie, czyli głęboki odcień czerwieni, by wydobyć z niego pełnię urody?
Dawna architektura wnętrz, zakładająca o wiele wyższe stropy i powierzchnie okien, łatwiej absorbowała głębokie i nasycone kolory ścian we wnętrzu. Obecnie, dysponując odpowiednio mniejszymi powierzchniami mieszkań i węższymi, niższymi oknami, ciemne kolory powinniśmy stosować na ścianach najlepiej doświetlonych światłem dziennym – znajdujących się naprzeciw okna bądź na ścianie sąsiedniej.
Warto położyć ten piękny, rubinowy odcień czerwieni na dwie ściany obok siebie (np. dłuższą i krótszą), tworząc ciekawy kącik do pracy - z miejscem na sekretarzyk, galerię zdjęć czy ekspozycję pamiątek - np. w szklanej gablocie bądź na ażurowym, otwartym regale. Ściana w kolorze burgund to doskonałe tło dla galerii grafik i obrazów. Kompilacja rodzinnych zdjęć, dziecięcych rysunków i ulubionych grafik może być oprawiona w złote ramy o różnorodnych formach.
Kolor burgundowy na ścianie świetnie sprawdza się we wnętrzach w stylu klasycznym. Na jego tle warto eksponować fornirowane meble, a także dekoracyjne tkaniny: zwłaszcza wracające do łask gobeliny. Kolor burgund lubi także eksperymenty spod znaku wnętrz eklektycznych.
Kolor burgund: z czym łączyć?
Ponieważ burgund jest bardzo wyrazistym kolorem kojarzącym się z luksusowymi wnętrzami, doskonale sprawdzi się w towarzystwie barw, które również są symbolem szyku, stylu i elegancji, a więc m.in.:
- złoty,
- srebrny,
- butelkowa zieleń,
- granatowy.
Warto również łączyć burgund z różnymi odcieniami czerwieni, różu i delikatnego fioletu. Kolor burgundowy będzie dobrze prezentować się także w towarzystwie neutralnych barw, np. beżu czy szarości.
Burgundowy a meble i dodatki
Burgund na ścianie to kolor głęboki i wyrazisty, na tle którego doskonale prezentują się ażurowe meble, a także komody na lekkich nóżkach. Kolorystyka mebli również powinna być ciepła. Ciemniejsze odcienie drewna, czyli orzecha, dębu, jesionu czy palisandru, to strzał w dziesiątkę.
Burgundowe ściany doskonale odnajdują się w eklektycznej stylistyce wnętrz, stąd warto puścić wodze fantazji i wybierać oryginalne dodatki. Proste i lekkie komody stylizowane na najlepsze lata designu meblarskiego (50.-60. XX wieku) łączyć możemy z tapicerowanymi fotelami uszakami, ludwikowskimi krzesłami i ażurowymi konsolkami z marmurowym blatem. Na konsolkach warto wyeksponować ciekawe kwiatowe kompozycje w szkle, egzotyczne muszle czy ciekawe rośliny pod szklanym kloszem.
Burgund i inne odcienie czerwieni - GALERIE ZDJĘĆ
Elegancka czerwień ma wiele odcieni! Możesz postawić na burgund, ale też inne ciekawe jej wcielenia.
Autor: Michał Przeździk
Autor: archiwum
Czerowna zabudowa kuchenna - fronty wykonano z lakierowanego mdf-u.
Autor: Marcin Czechowicz
Okap stanowi ważny element wystroju kuchni, nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych. Jest on idealnie dopasowany stylistycznie do całości wnętrza. Modny ukośny kształt okapu ułatwia gotowanie zwłaszcza osobom wysokiego wzrostu