Kinkiety do sypialni. Uroki oświetlenia punktowego

2019-07-15 17:15

Zawieszone na ścianie, rzucające delikatne światło lampy z paryskich scen i ścian foyers błyskawicznie zadomowiły się w prywatnych mieszkaniach. Do dziś kinkiety nie tracą na popularności zwłaszcza tam, gdzie chcemy osiągnąć szczególny nastrój. Do takich miejsc z pewnością należy przestrzeń sypialna. Radzimy, jak dobrać kinkiety do sypialni.

Spis treści

  1. Monssieur Quinquet i jego lampa
  2. Kinkiety do sypialni. Trafiony wybór
  3. Jakie kinkiety do sypialni wybrać?
  4. Jaki typ kinkietu do sypialni są najlepsze?

Monssieur Quinquet i jego lampa

Wynalazek lampy z palnikiem bocznym (to jest umieszczonym z boku zamiast nad zbiornikiem) zawdzięczamy Antoine'owi Quinquetowi. To właśnie boczna pozycja palnika umożliwiała zamontowanie lampy na ścianie. Sposób produkcji światła uległ zmianie, lampa została (i nazwa też).

Popularność kinkietu wynika zapewne przede wszystkim z właściwości światła odbitego. Światło, które nie pada bezpośrednio, lecz odbite np. od ścian, jest „miększe”, przyjemniejsze dla oka. Taki rodzaj lampy nie oświetla pomieszczenia tak mocno, jak bezpośrednie światło, ale nie zawsze jest to wymagane.

Nie zamiast żyrandola
Autor: Dariusz Radej Kinkiety mogą stanowić doskonałe uzupełnienie oświetlenia ogólnego w sypialni.

Kinkiety do sypialni. Trafiony wybór

Delikatne, odbite światło to bardzo dobry wybór do sypialni. Wieczorem, tuż przed snem przygaszone światło wprowadzi nas łagodnie w sen, nie nadwerężając zmęczonych po całym dniu oczu. Nie musimy jednak ograniczać się do kinkietów.

Są takie chwile, jak na przykład sprzątanie, kiedy w sypialni przyda się światło ogólne o dużym natężeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy zamontowali w sypialni również mocną lampę sufitową. Po prostu zainstalujmy dla niej oddzielny obwód, podłączony do osobnego łącznika.

Również i oświetlenie kinkietowe możemy podzielić na kilka podgrup, tak żeby na przykład stopniowo wyłączać poszczególne sekcje, a przed snem zostawić tylko delikatne dwie lampy nad wezgłowiem. Siłą natężenia światła, które płynie z kinkietów, możemy też sterować na etapie wyboru modelu. Mamy bowiem w tej kwestii ogromny wybór.

klosz
Autor: mat. pras. House Doctor Skierowany w dół klosz, jeśli zamontujemy w nim nie za mocą żarówkę, będzie dawał światło idealnej do wieczornej lektury.

Jakie kinkiety do sypialni wybrać?

Od wynalezienia kinkietów minęło dość czasu, żeby przybrały one niezliczoną liczbę kształtów i typów. Kiedy dobieramy kinkiety do sypialni, starając się jak najlepiej dopasować lampę do ogółu aranżacji, zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonana, stopień rozproszenia światła i temperaturę barwową.

Na rynku dostępne są kinkiety wykonane z różnych materiałów. Klasycznym wyborem są kinkiety wykonane z mlecznego szkła. Nieraz jest to szkło malowane. Takie lampy sprawdzą się zarówno we wnętrzach stylizowanych na belle epoque, jak i w nowoczesnych jako charakterystyczny akcent.

We wnętrzach nowoczesnych, lecz także w sypialniach eklektycznych częstym wyborem są kinkiety metalowe. W zależności od potrzeb do wyboru mamy kinkiety ze stali nierdzewnej (zarówno błyszczącej, jak i szczotkowanej), a także w kolorze miedzi lub mosiądzu.

Poza tym znajdziemy kinkiety wykonane z tworzyw sztucznych lub drewna. Wybór materiału nie kończy jednak dylematów związanych z wyborem kinkietów do sypialni. Wśród typów kinkietów warto wskazać przynajmniej trzy.

Lampenwelt kinkiety nowoczesne
Autor: archiwum

Jaki typ kinkietu do sypialni są najlepsze?

Kiedy słyszymy „kinkiet”, wyobrażamy sobie zazwyczaj jeden z dwóch klasycznych typów kinkietu: albo z klasycznym kloszem materiałowym, albo półokrągły z mlecznego szkła. Obydwa wciąż cieszą się popularnością i zapewniają stałe, miękkie i niezbyt mocne, nastrojowe oświetlenie.

Rosnącą popularnością cieszą się kinkiety na regulowanych ramionach na kształt lampek biurkowych. Taka konstrukcja umożliwia skierowanie światła w dowolnie wybraną stronę, a dzięki temu używać kinkietu do różnych potrzeb.

Aspektem, który ciężko jest sprawdzić przed zakupem i montażem, jest ostateczna temperatura barwowa światła. Zależy bowiem nie tylko od lampy, ale i od użytej żarówki i od koloru ściany, na której montujemy kinkiet. Warto jednak podjąć próbę oszacowania ostatecznego koloru, żeby uzyskać oczekiwany efekt.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE