Pokój dla nastolatka: 15 inspiracji. Radzimy, jak urządzić pokój młodzieżowy

2020-08-05 18:10

Pokoje młodzieżowe muszą połączyć w sobie wiele funkcji – są jednocześnie sypialnią, miejscem rozrywki, relaksu i nauki. Muszą też doskonale pasować do zainteresowań i gustu nastoletnich lokatorów – o ile w przypadku urządzania pokoju dla malucha można narzucić dziecku pewien styl, o tyle aranżując pokój dla nastolatka należy bardzo liczyć się ze zdaniem dziecka. W otoczeniu pomagającym rozwijać pasje i zainteresowania, wśród ulubionych kolorów, nastolatek będzie czuł się dobrze i swobodnie.

Pokój dla nastolatka zaaranżujmy z uwzględnieniem jego potrzeb i oczekiwań – warto wspólnie przemyśleć kolory, styl, materiały, aby uzyskać ciekawy i dopasowany do zainteresowań i charakteru dziecka wystrój. Pokój powinien być azylem, w którym nastolatek odpocznie, ale też skupi się na nauce czy spędzi czas z przyjaciółmi. Aby wnętrze spełniało te założenia, należy podzielić je na trzy strefy – sypialnianą, do nauki oraz do relaksu i rozrywki.

Pokój dla nastolatka: strefa sypialniana

Łóżko dla nastolatka powinno mieć szerokość minimum 90 cm. Warto rozważyć model z dodatkowym wysuwanym miejscem do spania, tak aby u naszego dziecka od czasu do czasu mogli nocować znajomi.  Nastolatki często w łóżku czytaja książki i się uczą, dlatego nie może zabraknąć dobrego oświetlenia. Lampka nocna na ruchomym ramieniu, z punktowym źródłem światła, które można skierować na książkę jest niezbędna. Przy łóżku powinno znaleźć się również miejsce na szafkę nocną lub półkę do odłożenia książki czy telefonu. Na pewno przy łóżku sprawdzi się miękki, tapicerowany zagłówek. Można go zrobić samodzielnie z poduszek lub ze sklejki, gąbki i materiału obiciowego.

Miejsce do nauki w pokoju nastolatka

Wygodne biurko z krzesłem dopasowanym do wzrostu dziecka oraz zapewniającym odpowiednią pozycję w czasie pracy są niezbędne w pokoju nastolatka. Ponieważ mają wpływ na prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka, nie powinniśmy na nich oszczędzać. Kącik do nauki musi znajdować się w pobliżu okna i dostępu do światła dziennego. Blat biurka musi być dość duży, aby nastoletni uczeń mógł rozłożyć na nim książki, zeszyty i pomoce naukowe. Aby nastolatek nie miał problemu z utrzymaniem porządku na biurku wybierzmy model z szufladami lub szafkami. Sprawdzą się też nadstawki z przegródkami lub półki powieszone na ścianie przy biurku. Niezwykle istotne jest również oświetlenie. Lampka dająca światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego – przy nim wzrok najmniej się męczy.

Podpórki pod półki
podpórki pod półki

Autor: materiały prasowe GTV

Współczesny design stawia na detale. Oryginalne półki z ciekawymi podpórkami mogą nadać wnętrzu specyficzny ton podobnie jak stoliki kawowe czy stylowe fotele. W ofercie marki GTV znajdziemy podpórki pod półki dostosowane do każdego wnętrza - w industrialnych loftach świetnie będą prezentować się podpórki Gino, w bardziej eleganckich wnętrzach klasycznych sprawdzą się np. podpórki Belt i Nero. Natomiast podpórki Tree to opcja stworzona do wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim i minimalistycznym.

 

Kolory ścian w pokoju nastolatka

Odpowiedni dobór kolorów ścian może pomóc w wydzieleniu wyżej wymienionych stref w pokoju dla nastolatka. Warto postawić na te kolory, które podobają się nastolatkom. Często do pokoju młodzieżowego wybierane są soczyste, mocne kolory, które podkreślą młodzieżowy charakter pomieszczenia. Należy uważać, by nie przesadzić z ilością kolorów na ścianie, by pokój dla nastolatka nie stał się zbyt pstrokaty. Wprowadzi to wrażenie bałaganu i taki wystrój pokoju będzie męczący. Jeśli zdecydujemy się na użycie intensywnych, energetycznych kolorów farb, najlepiej pomalować nimi jedną lub dwie ściany, aby nie przytłoczyć aranżacji wnętrza. Najlepszym wyjściem jest użycie wyrazistych barw jedynie w dodatkach przy neutralnej bazie, czyli ścianach pomalowanych na biało, szaro bądź beżowo ścian.

Pokój młodzieżowy: meble Black Red White >>>

Pokój młodzieżowy: meble IKEA >>>

Akcja specjalna: Wygodny dom
Systemy przechowywania ubrań polskiej firmy GTV doskonale radzą sobie nie tylko w garderobie.

Autor: GTV, materiały prasowe

Systemy przechowywania ubrań polskiej firmy GTV doskonale radzą sobie nie tylko w garderobie.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

NOWY NUMER

W kwietniowym numerze M jak Mieszkanie szykujemy się do Wielkanocy. Porządki? Gotowanie? Nie tym razem. Tegoroczne święta witamy pięknie udekorowanym domem.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Kwiecień 2021