Jaki materac: piankowy, lateksowy czy sprężynowy? Wybieramy materac do spania

2024-04-24 15:54

Materac piankowy, lateksowy, a może materac sprężynowy - który będzie najlepszy? Zobacz, czym różnią się te materace i który wybrać, aby spanie na nim było samą przyjemnością.

Materac piankowy
Autor: agencjafree/living4media Sprawdź, jaki materac wybrać!

Spis treści

  1. Materac piankowy: porównujemy wypełnienia
  2. Materac piankowy: właściwości
  3. Materac piankowy, a może lateksowy?
  4. Materac piankowy czy sprężynowy?
  5. Jak wybrać materac?
  6. Jakie łóżko do sypialni wybrać? Galerie zdjęć

Właściwy materac do spania ma nie tylko wielkość dopasowaną do rozmiarów łóżka do sypialni. Przede wszystkim musi być wygodny dla ciebie. Przekonasz się o tym tylko w jeden sposób: jeśli go wcześniejsze przetestujesz. Połóż się na kilku przygotowanych w sklepie modelach materacy, by wybrać odpowiednio twardy. Sprawdź, czy możesz wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa. Pamiętaj też, że materac powinien być co najmniej o 10 cm dłuższy od ciebie.

Materac piankowy: porównujemy wypełnienia

Zanim zdecydujesz się na zakup materaca, sprawdź, co znajduje się w środku. Wypełnienie (warstwa nośna) materaca decyduje o sprężystości, a tym samym – o komforcie wypoczynku i cenie materaca. Zapytaj też o inne warstwy materaca – na przykład matę kokosową zwiększającą twardość, końskie włosie, które dobrze odprowadza wilgoć, czy ocieplającą wełnę. Kombinacji jest mnóstwo!

Materac piankowy: właściwości

Materac do spania wykonany z jednej lub kilku warstw pianki musi zostać umieszczony na spodzie żebrowym w ramie łóżka. Jest lekki, więc łatwo go odwracać. Materac z pianki termoplastycznej zmienia elastyczność w zależności od temperatury, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała. Solidną inwestycją są również materace do łóżka wykonane z pianki termoaktywnej oraz materace lateksowe. Pianka termoelastyczna daje uczucie miękkości, jest dobra dla osób drobnych, dużo leżących oraz małych dzieci, natomiast materace z pianki wysokoelastycznej są twardsze, przez co nadają się lepiej dla cięższych osób.

Materac piankowy, a może lateksowy?

Materace lateksowe są elastyczne, bardzo odporne na odkształcenia i zdrowe – doskonale wpływają na kręgosłup. Lateks naturalny jest najlepszym wyborem dla alergików, ponieważ zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów w materacu. Materac lateksowy jest równie lekki jak materac piankowy, ale trwalszy od niego i bardziej sprężysty. Ze względu na niewielką grubość zaleca się umieszczenie go na stelażu.

Materac piankowy czy sprężynowy?

Materac sprężynowy zbudowany jest ze sprężyn różnego typu: otwartych, zespolonych (bonellowych) lub kieszeniowych. Te ostatnie uginają się w sposób niezależny, co zapewnia lepsze podparcie użytkownikowi. Regularne obracanie materaca sprężynowego przedłuża czas jego użytkowania. Kupując taki materac, zwróć uwagę na informację o liczbie sprężyn na metr kwadratowy – im większa, tym produkt jest wyższej jakości. Najtańsze, ale i najmniej wygodne są materace wypełnione sprężynami typu bonell. Dużo większą wygodę zapewniają materace ze sprężynami kieszeniowymi. Nie skrzypią, ale są dość ciężkie.

Jak wybrać materac?

Przed udaniem się do kasy warto przeprowadzić prosty test. Połóż się na materacu i sprawdź, jak się pod tobą ugina. Jeśli jesteś w stanie bez trudu wsunąć rękę pod lędźwie, to znaczy, że wybrany przez ciebie materac jest zbyt twardy, a jeśli wciśnięcie w to miejsce ręki wymaga dużego wysiłku – zbyt miękki. Jeśli ręka napotyka lekki opór, oznacza to, że udało się znaleźć najbardziej elastyczny i przyjazny dla twojego kręgosłupa materac.

To test subiektywny, ale ważny – często zdarza się, że podany przez producenta stopień twardości materaca niewiele nam mówi. Stref twardości materaca może być 3, 5 lub 7. Oznaczają one jego dopasowanie do budowy człowieka. Najbardziej komfortowe są materace do spania 7-strefowe.

Jakie łóżko do sypialni wybrać? Galerie zdjęć

Nie wiesz, jakie łóżko do sypialni wybrać, żeby pasowało do wnętrza? Do sypialni w stylu skandynawskim najlepsze będzie zarówno białe, jak i drewniane łóżko. Do sypialni w stylu romantycznym - łóżko na metalowych nogach. Do sypialni w stylu glamour koniecznie z tapicerowanym zagłówkiem. Zobacz nasze podpowiedzi!