Ciepła sypialnia - inspiracje. Jak urządzić sypialnię? Sprawdź porady architekta. Zobacz aranżacje dużych i małych wnętrz

2023-10-10 14:03

Sypialnia to wyjątkowe miejsce, w którym możemy zrelaksować się po całym dniu wrażeń. Dobrze, aby to miejsce było przytulne i zaaranżowane tak, jak lubisz. Pomogą w tym odpowiednio dobrane kolory i miękkie tekstylia. Nawet jeśli Twoja sypialnia jest niewielka, możesz urządzić ją stylowo. Jakie dobrać dodatki? Jakie wybrać kolory ścian do małej sypialni w bloku? Sprawdź porady architekta!

Spis treści

  1. Przytulna, ciepła sypialnia - jakie wybrać dodatki?
  2. Oświetlenie w sypialni
  3. Dodatki do sypialni
  4. Mała sypialnia w bloku - jaki wybrać kolor ścian?

Przytulna, ciepła sypialnia - jakie wybrać dodatki?

Niektóre style wnętrzarskie wydają nam się bardziej przytulne niż inne. Wszystko za sprawą wykorzystania naturalnych materiałów - na przykład drewna oraz miękkich tkanin - wełny, boucle czy aksamitu.

Sypialnia urządzona w stylu prowansalskim czy rustykalnym będzie cieplejsza w odbiorze niż ta znajdująca się w nowoczesnym, pełnym betonu lofcie. Nie oznacza to jednak, że pokój do spania zaaranżowany w industrialnym charakterze, nie może być przytulny.

- Przytulną atmosferę w sypialni buduje odpowiednie światło i akustyka - mówi Katarzyna Strazzacappa, architekt w biurze projektowym LUMI Design.

- Nowoczesne, minimalistyczne wnętrza zazwyczaj nie mają odpowiedniej akustyki. Sprawiają przez to wrażenie zimnych i nieprzytulnych. Wystarczy dodać zasłony i inne powierzchnie, które będą pochłaniać dźwięki. W ten sposób zlikwidujemy odbicia od ścian i nadamy sypialni ciepła - podkreśla Katarzyna Strazzacappa.

Oświetlenie w sypialni

Tak jak wspomnieliśmy, światło w sypialni powinno być ciepłe. Jego temperatura powinna wynosić minimum 4000K.

- Czasem wystarczy wymienić żarówki lub dodać punkty oświetleniowe w różnych miejscach. Świetnie sprawdzi się lampa stojąca z abażurem lub mleczną żarówką. Rozproszone światło pozwoli uzyskać miękkie cienie, które tworzą przyjemną atmosferę we wnętrzu - zauważa architektka.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Dodatki do sypialni

Zagłówek do łóżka odmieni twoją sypialnię. Może być pikowany, miękki, pokryty modnym welurem lub sztruksem. Będzie pięknie, szykowanie i oryginalnie! Dodatkowo koce o widocznym splocie, miękkie poduszki i narzuta. Taka sypialnia jest wymarzonym miejscem do odpoczynku.

Czytaj także: Jak zrobić zagłówek do łóżka? Sprawdź pomysły na oryginalną sypialnię

Zamiast metolowej konstrukcji łóżka postaw na drewno bądź łóżka obite miękkim materiałem. Świetnie wyglądają te pokryte welurem czy boucle. Co zatem powinno znaleźć się na naszej liście zakupów?

  • Miękkie tekstylia - na przykład gruby dywan i poduszki w miękkich poszewkach.
  • Obrazy, zdjęcia, pamiątki - nadają przestrzeni osobistego wyrazu. Grafiki w pastelowych kolorach ocieplą wnętrze.
  • Ozdoby - wybierz drewniane rolety, zasłony z grubego materiału lub białe, muślinowe firanki. Na parapecie postaw kwiaty w modnych doniczkach, las w słoiku oraz lampiony.
  • Lampy - oświetlenie w sypialni jest równie ważne, co w innych pomieszczeniach. Dobrze, aby światło miało ciepłą barwę - w chłodnym nasza skóra może wyglądać niezdrowo.
  • Świeczki zapachowe - nie tylko roztoczą w mieszkaniu piękny zapach, ale też wyjątkową aurę.
  • Meble z drewna lub rattanu.

Mała sypialnia w bloku - jaki wybrać kolor ścian?

W niewielkich pomieszczeniach dobrze wyglądają jasne barwy. Wybierz pastele, biel, szarość czy beż. Przytulne są ciepłe odcienie, ale jeśli wolisz chłodne - przełam je dodatkami. Pamiętaj jednak, aby nie zagracić przestrzeni.

Pokój dopełnij eleganckim lustrem, które dodadzą elegancji, stworzą wrażenie głębi i optycznie powiększą przestrzeń. Można umieścić je na przeciwnym końcu pomieszczenia względem okna, aby jeszcze bardziej rozświetlić przestrzeń.

Zawieszając lustro, zwróć uwagę, co będzie się w nim odbijać. Przyjemne dla oczu będzie, gdy ujrzysz w lustrze coś, co lubisz. Może być to gustownie ułożona kompozycja zdjęć, kawałek kanapy czy drzewa za oknem.

Czytaj także: Tych błędów w łazience nie popełniaj! Czego w swoim domu nie zrobiliby architekci? Poznaj praktyczne porady