Lampa do pokoju dziecka: jak wybrać funkcjonalne oświetlenie?

2020-07-23 16:54 Remigiusz Łangowski

Lampa do pokoju dziecka powinna zapewniać prawidłowe oświetlenie, być bezpieczna dla małych użytkowników i przypaść im do gustu. W wielu pokojach dziecięcych lampa jest głównym bohaterem aranżacji, prawidłowo dobrana nadaje charakter wnętrzu, może nie tylko je oświetlać, ale także pobudzać kreatywność dziecka, zapewniać poczucie bezpieczeństwa w trakcie snu, prawidłowe natężenie światła w trakcie nauki i czytania. Poznajmy przegląd rozwiązań do pokoju dziecka.

Lampa do pokoju dziecka – funkcje i rodzaje

Aranżacja wnętrza pokoju dziecka powinna się stale zmieniać, tak aby nadążać za rozwojem, wzrostem i zainteresowaniami najmłodszych użytkowników. Urządzając pokój dla dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaką funkcję spełniać ma oświetlenie. W pokojach dziecięcych mamy najczęściej do czynienia z oświetleniem:

  • ogólnym – funkcjonalnym – jego zadanie pełnią najczęściej lampy sufitowe (wiszące, reflektory, halogeny);
  • miejscowym – na przykład lampka na biurko dla dziecka;
  • dekoracyjnym – lampka nocna lub kinkiet na ścianie pokoju dziecięcego jest oświetleniem miejscowym, które pełni dodatkowe funkcje.

Lampa dla dziecka – światło ciepłe czy zimne?

Wybierając lampę do pokoju dzieci, oprócz poziomu natężenia światła (wyrażonego w luksach) powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę barwową źródła światła. Określa ona wrażenie, jakie wywołuje światło (ciepłe, białe lub zimne) oraz jest wyrażona w kelwinach. Lampy dla dzieci wyposażane są najczęściej w źródło światła o temperaturze barwowej 2700-3400 K (informację znajdziemy na opakowaniu), czyli o barwie ciepłej, która daje odczucia spokoju, ciepła, odpoczynku i przytulności.

.. Kolory do pokoju dziecka: co wybrać? >>>

Lampa sufitowa dla dziecka – modne wzory i kolory

Współczesne wnętrza aranżowane są bardzo często w barwach achromatycznych, z dużą ilością bieli, czerni i wszystkich odcieni szarości. Wyjątek stanowi pokój dziecięcy – tam może królować cała paleta barw, która – jeśli jest dobrana w sposób przemyślany – dodaje kreatywności i uczy wysmakowanego łączenia kolorów. Lampy do pokoju dziecka kształtują gust wnętrzarski dzieci od najmłodszych lat – mogą być neutralne i pastelowe (wówczas nie muszą być zmieniane po kilku latach) lub intensywnością barw przykuwać wzrok.

Motyw graficzny znajdujący się na lampie sufitowej dla dzieci może okazać się tematem przewodnim całego pokoju – zwłaszcza jeśli znaleźliśmy lampę przed pomysłem aranżacyjnym. W sprzedaży znajdziemy lampy wiszące dla dzieci, których abażury pasują do pokoju urządzonego w stylu małej księżniczki, marynistycznym, podróżniczym czy piłkarskim. Lampy z licencją przedstawiające bohaterów ulubionych bajek, zwierzęta, konie, smoki, dinozaury, motyle, kwiaty i wróżki – to wszystko znajduje się na lampach dziecięcych dostępnych w sprzedaży internetowej i sklepach stacjonarnych.

Lampka nocna dla dziecka – nie boimy się ciemności

Lampy nocne dla dzieci dodają otuchy i zapewniają poczucie bezpieczeństwa małym dzieciom w nocy, emitując delikatne światło, które nie razi w trakcie snu. Wyróżniamy wśród nich kilka rodzajów. Pierwszym są lampy stawiane w pobliżu łóżeczka lub łóżka (na komodzie, półce, stoliku nocnym). Są to najczęściej lampki LED-owe, które mają formę kuli, figurki lub maskotki (misia, owieczki, chmurki) i są wykonane z tworzywa sztucznego. W wielu modelach możemy zmienić kolor światła za pomocą pilota lub dotknięcia dłonią lampki. Do wyboru mamy również lampki projektory, które wyświetlają na powierzchni w pobliżu np. gwiazdki. Kolejnym rodzajem są lampki przytulanki wykonane z miłego w dotyku materiału, z którymi dziecko może spać. Niektóre lampki dodatkowo grają melodię kołysanek. Lampy na ścianę dla dzieci mogą być wykonane z drewna lub sklejki, z otworami, które wypuszczają delikatne światło nocą.

Lampka na biurko dla dziecka

Dla dzieci w wieku szkolnym ważnym elementem pokoju jest lampka na biurko. Powinna ona znajdywać się po przeciwległej stronie niż dłoń pisząca (dla dziecka praworęcznego po lewej stronie i odwrotnie, tak aby dłoń nie rzucała cienia na kartkę). W przypadku oświetlenia biurkowego możemy stosować białą, a nawet zimną barwę oprawy oświetleniowej (barwa ciepła powoduje uczucie senności, natomiast chłodniejsze oświetlenie koncentruje uwagę).

.. Jak urządzić pokój dla ucznia? >>>

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021