Pokój dla ucznia: inspiracje, porady, ZDJĘCIA aranżacji. Jak urządzić krok po kroku?

2021-08-26 10:18

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój ucznia? Powinny znaleźć się w nim trzy strefy: nauki, relaksu i zabawy oraz odpoczynku. Jeśli nie wiesz np., jak odpowiednio przygotować strefę nauki czy oświetlić pokój dla ucznia, koniecznie skorzystaj z naszych porad.

pokój dziecięcy
Autor: Swing

Spis treści

  1. Pokój ucznia krok po kroku: aranżacja i wyposażenie
  2. Urządzamy pokój dla ucznia: strefa nauki, czyli biurko i krzesło
  3. Pokój dla ucznia: miejsce do relaksu i zabawy
  4. Pokój ucznia: aranżacja strefy wypoczynku
  5. Oświetlenie w pokoju dla ucznia
  6. Pokój ucznia: utrzymanie porządku, czyli dobra organizacja
  7. Pokój ucznia kreatywny – farba tablicowa. Zobacz WIDEO!
  8. Piękne i funkcjonalne pokoje dziecka: GALERIE ZDJĘĆ

Dziecko w swoim pokoju spędza wolny czas, uczy się i odpoczywa. Dlatego ważne jest rozplanowanie stref w taki sposób, aby były funkcjonalne i zapewniały odpowiednią przestrzeń do nauki oraz relaksu.

Pokój ucznia krok po kroku: aranżacja i wyposażenie

Pokój dla ucznia to kącik do nauki, strefa odpoczynku i dzienna w jednym. Na wszystko powinno znaleźć się miejsce, nawet jeśli urządzamy mały pokój ucznia.

Ważną rolę odgrywają funkcjonalne meble dla ucznia. Główną pozycję w pokoju zajmuje biurko. W końcu to przy nim dziecko odrabia lekcje, uczy się i korzysta z komputera. Ważne, aby biurko było ustawione w takim miejscu, gdzie dochodzi jak najwięcej światła dziennego (a wieczorem – sztucznego). Powinna się na nim znaleźć lampka do czytania z możliwością łatwej regulacji. Równie ważny jest wybór odpowiedniego krzesła dla dziecka, dzięki któremu kręgosłup nie będzie nadmiernie obciążony.

..  Krzesło do biurka dla dziecka i dorosłego – jakie wybrać? PORADY >>>

Strefa wypoczynku w pokoju ucznia to oczywiście wygodne łóżko. Warto je dodatkowo przystroić ozdobnymi poduszkami, najlepiej samodzielnie wybranymi przez dziecko. Z kolei strefa dzienna, czyli do relaksu i zabawy, to już kwestia dostępnego miejsca. Na pewno w wersji podstawowej przydadzą się takie meble, jak fotel, puf i regał na książki oraz drobiazgi.

Urządzamy pokój dla ucznia: strefa nauki, czyli biurko i krzesło

Strefa nauki to przede wszystkim biurko z odpowiednim krzesłem. Powinno ono stanąć po lewej stronie, jeśli dziecko jest praworęczne, a w przypadku leworęcznych wybieramy prawą stronę pokoju. Gdy za biurkiem mamy okno, światło słoneczne będzie się odbijało od ekranu komputera, co utrudnia naukę i pracę. Z kolei światło padające z przodu szybko męczy wzrok. Dlatego tych dwóch ustawień biurka powinniśmy się wystrzegać, oczywiście jeśli metraż nam na to pozwala. W pokojach, gdzie biurko jest ustawione bezpośrednio przed oknem, warto zamontować rolety.

Biurko powinno mieć 60 do 90 cm głębokości i 100-120 cm wysokości. Wysokość biurka należy dopasować do wzrostu dziecka. W przypadku najmłodszych uczniów (do 9 lat) jest to ok. 65-75 cm. Jeśli urządzamy pokój ucznia na poddaszu i chcemy ustawić biurko bezpośrednio pod skosem, wysokość ścianki kolankowej powinna mieć minimum 75 cm.

Dzieci w wieku szkolnym bardzo szybko rosną, dlatego idealnym rozwiązaniem są biurka z regulowaną wysokością, opcjonalnie też z regulowanym kątem nachylenia. Jeśli ustawimy odpowiedni kąt, wymusi on zachowanie prawidłowej postawy u dziecka. Do czytania i nauki optymalny jest kąt 30°, do pisania – 15°, a do malowania – 5°. W biurku powinny znaleźć się szuflady, które pomogą utrzymać porządek. Przydatne są organizery i tablice magnetyczne czy korkowe, na których pojawią się notatki i zdjęcia.

..  Organizery w domowym biurze – porady, pomysły, ZDJĘCIA >>>

Przy biurku nie może zabraknąć również ergonomicznego krzesła, które pozwoli dziecku na zachowanie odpowiedniej postawy. Polecamy model z regulowaną wysokością, który posłuży co najmniej kilka lat. Siedząc na krześle, dziecko powinno mieć zgięte kolana pod kątem 90 stopni i wyprostowany kręgosłup. Prawidłowa postawa w trakcie pisania jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie, lecz także ułatwia stawianie pierwszych liter – nawet jeśli dziecku wydaje się, że to nie do końca wygodna pozycja.

Pokój dla ucznia: miejsce do relaksu i zabawy

Do zabawy nie wystarczą zabawki – konieczne jest też wolne miejsce na podłodze. Na układanie klocków potrzeba około 1,5 m2, a na tańce czy skakanie – co najmniej 3 m2. Podłoga powinna być ciepła i łatwa do czyszczenia (najlepiej drewniana lub korkowa). Żeby dziecko mogło przyjmować kolegów ze szkolnej ławy, warto zaaranżować w jego pokoju kącik z kanapą, fotelami i małym stolikiem. Dzięki temu goście poczują się jak u siebie w domu. Z kolei na ścianie zawieśmy tablicę z arkuszami papieru, po których początkujący uczeń będzie mógł malować albo przypinać do niej wycinanki czy inne prace manualne. Aby dziecko miało frajdę i własny pokój traktowało jak swoje małe królestwo, warto zamocować tam hamak czy fotel wiszący. Jeśli jest wyjątkowo aktywne, może dawać upust energii na przytwierdzonej do ściany drabince gimnastycznej. Dla utrzymania porządku wśród zabawek niezbędne będą pojemne szuflady, pudła albo skrzynie.

Pokój ucznia: aranżacja strefy wypoczynku

By w aranżacji pokoju ucznia stworzyć zaciszne miejsce do spania, łóżko ustawmy z dala od drzwi. Najlepiej, by było ono rozsuwane – dzięki temu będzie rosło wraz z dzieckiem. Dobry sen i zdrowy kręgosłup zapewnią także twardy materac, poduszka o wymiarach 40x60 cm i kołderka 100x135 cm. Nie zapomnijmy też o lampce, przy której debiutujący uczeń będzie mógł czytać swoje ulubione książki. W niewielkim pokoju sprawdzi się tzw. kombajn mieszczący piętrowe łóżko, pod którym znajdują się szuflady na ubrania lub biurko. Może się on okazać spełnieniem dziecięcych pragnień – kto z nas nie marzył o tym, by do łóżka wspinać się po schodkach lub drabince?

Oświetlenie w pokoju dla ucznia

W pokoju dla ucznia musi pojawić się oświetlenie centralne. Do wyboru mamy kilka rozwiązań: wisząca lampa sufitowa, oświetlenie ukryte w podwieszanym suficie lub reflektory na szynach. W pokoju ucznia niezbędna jest również lampa na biurko. Najlepiej, jeśli jest ona regulowana i dowolnie można zmieniać jej ustawienia. Kolejne źródło światła w pokoju dziecięcym powinno pojawić się na szafle nocnej czy parapecie, tuż przy łóżku. Jak wiadomo, dzieci często odkładają naukę na ostatnią chwilę i materiały zadane na następny dzień czytają tuż przed snem.

Wybierając żarówki do pokoju dziecięcego, warto sprawdzić ich temperaturę barwową, która zawsze oznaczona jest na opakowaniu. Temperatura barwowa 2500-2700 K jest relaksująca, dobra do lampki nocnej. Chłodne kolory (5600 K) pomogą się lepiej skupić, więc używa się ich przy biurku.

Pokój ucznia: utrzymanie porządku, czyli dobra organizacja

Kreatywne i aktywne dzieci często mają problem z utrzymaniem porządku w swoim pokoju. Zmorą wielu rodziców jest nakłonienie swoich pociech do sprzątania oraz pilnowania dobrej organizacji. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest aranżacja pokoju w taki sposób, aby wszystkie przedmioty miały swoje miejsce. Świetnie sprawdza się szafa do zabudowy, w której pomieścimy ubrania, plecak, zabawki, książki i wiele innych rzeczy. Do przechowywania codziennych drobiazgów idealne będą komody z wysuwanymi pojemnikami, w których dzieci nie będą musiały układać swoich rzeczy, ale je tam wrzucać. Taki rodzaj organizacji z pewnością przypadnie do gustu tym dzieciom, które mają największy problem z utrzymaniem porządku.

Pokój ucznia kreatywny – farba tablicowa. Zobacz WIDEO!

Doskonałą, a zarazem funkcjonalną atrakcją w pokoju ucznia będzie ściana z farbą tablicową. Można na niej malować, robić notatki i zapisywać terminy sprawdzianów i klasówek.

Piękne i funkcjonalne pokoje dziecka: GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla chłopca albo dla dziewczynki? Najlepiej zainspirować się gotowymi projektami. A takie znajdziesz w naszych galeriach zdjęć!

Nasi Partnerzy polecają