Kuchnia bez szafek wiszących: wady i zalety. Co zamiast szafek górnych w kuchni?

2024-03-15 11:58

Trendy się zmieniają. W przeszłości kuchnia zawsze była osobnym pomieszczeniem, teraz na ogół jest częścią salonu. Kiedyś zabudowa była zwarta, nikt nawet nie pomyślałby, by zrezygnować z górnych szafek, teraz to coraz częstsza praktyka. Kuchnia bez szafek wiszących to dobry wybór, jeśli zależy ci na przestronnym i eleganckim wnętrzu. Dowiedz się, jak urządzić kuchnię bez szafek wiszących.

Spis treści

 1. Nowoczesna kuchnia bez szafek wiszących: minimalizm i otwarta przestrzeń
 2. Czy kuchnia bez górnych szafek jest praktyczna?
 3. Nowoczesna kuchnia bez szafek wiszących: plusy
 4. Kuchnia bez szafek wiszących: minusy
 5. Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek? Co zamiast szafek wiszących w kuchni?
 6. Kuchnia bez górnych szafek. Gdzie trzymać szklanki?
 7. Kuchnia bez górnych szafek. Zdjęcia

Kuchnia bez szafek wiszących to najnowszy trend! Nie tylko nadaje pomieszczeniu nowoczesny wygląd, ale pozwoli zaaranżować ja tak, by bardziej niż z kuchnią kojarzyło się z pokojem do gotowania. 

Nowoczesna kuchnia bez szafek wiszących: minimalizm i otwarta przestrzeń

Kuchnia bez szafek wiszących to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy cenią minimalizm i prostotę, ale też przestronne wnętrza nieprzytłoczone dużą ilością sprzętu. Jeśli przestrzeń nad kuchennym blatem pozostanie pusta, pomieszczenie od razu stanie się optycznie większe. 

Czy kuchnia bez górnych szafek jest praktyczna?

Kuchnia bez szafek wiszących może być praktyczna, ale wszystko zależy od metrażu tego pomieszczenia i odpowiedniego zaplanowania przestrzeni do przechowywania. Szuflady, półki otwarte, pojemniki i organizery pomogą w przechowywaniu naczyń, sprzętów kuchennych i produktów spożywczych. Ważne jest także utrzymanie porządku, aby uniknąć bałaganu na blatach.

To, czy kuchnia bez szafek wiszących będzie praktyczna, zależy też o twojego stylu życia. Zastanów się, jak dużo masz garnków, jak duże są twoje zapasy jedzenia, ile masz przyborów kuchennych? Czy jesteś w stanie sobie wyobrazić, że to wszystko zmieścić tylko w dolnych szafkach?

Nowoczesna kuchnia bez szafek wiszących: plusy

Jeśli jesteś niski, brak górnych szafek w kuchni sprawi, że wszystkie potrzebne rzeczy będziesz miał schowane niżej. Nie będziesz musiał zatem stawać na palcach czy podstawiać krzeseł, by zdjąć coś, co znajduje się zbyt wysoko, by sięgnąć po to ręką. Kuchnia bez szafek wiszących to lepszy dostęp!

W pewnym sensie kuchnia bez szafek wiszących wymaga lepszej organizacji. Dolne szafki powinny być wyposażone w organizery, półki i inne nowoczesne rozwiązania, które pomagają utrzymać porządek. To z kolei prowadzi do większej funkcjonalności. 

Kuchnia bez szafek wiszących to dobry wybór w przypadku, gdy to pomieszczenie ma być połączone z salonem. Wtedy strefa dzienna będzie bardziej elegancka i mniej “kuchenna”.

Kuchnia bez górnych szafek
Autor: Materiały prasowe/Dornbracht

Kuchnia bez szafek wiszących: minusy

Jeśli metraż kuchni jest niewielki i decydujesz się tylko na dolne szafki, nie wykorzystujesz miejsca na ścianie. Jeśli nie posiadasz odrębnej spiżarni, gdzie możesz pochować sprzęty małego AGD, zapasy jedzenia itp., może braknąć ci miejsca!

Kuchnia bez szafek wiszących do dobre rozwiązanie do dużej kuchni, gdzie ciąg dolnych mebli będzie na tyle pojemny, że bez problemu schowasz tam wszystko, co trzeba.

Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek? Co zamiast szafek wiszących w kuchni?

Kuchnia bez szafek wiszących daje dużą swobodę w kwestii dekoracji ścian. Co na ścianę w kuchni bez szafek? Jak ją ozdobić? Oto kilka pomysłów:

 • półki otwarte: na takiej półce możesz wyeksponować swoje szkło, postawić dekoracje, obrazki czy ramki na zdjęcia. W ten sposób sprawisz, że kuchnia zyska jeszcze bardziej domowy i przytulny charakter. 
 • “kaseta” na talerze: to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale też bardzo dekoracyjne. Dzięki niej talerze będą pod ręką, a jednocześnie zostaną pięknie wyeksponowane.
 • farba tablicowa magnetyczna: część ściany możesz pokryć farbą tablicową magnetyczną. Możesz zapisywać tam najważniejsze rzeczy, krótkie informacje dla członków twojej rodziny, a za pomocą magnesów przypiąć zdjęcia itp.
 • obrazy i plakaty: wolna ściana to spore pole do popisu. Możesz tam zawiesić kompozycję z obrazów lub zdjęć. Wybierz kolory i motywy, które pasują do twojej kuchni.
 • płytki dekoracyjne: pokrycie całej ściany aż do sufitu pięknymi, dekoracyjnymi płytkami to również dobry pomysł. Oprócz tego możesz na nich powiesić prostą drewnianą półkę i na niej ułożyć kwiaty, dekoracje czy ozdobne naczynia.

 • tapeta: tapeta winylowa na fizelinie może zdziałać cuda i szczególnie w przypadku, gdy kuchnia jest połączona z salonem i nadać temu miejscu sporo elegancji. Decydując się na tapetę do kuchni, wybierz taką, którą łatwo czyścić i jest odporna na wilgoć.

Kuchnia bez górnych szafek. Gdzie trzymać szklanki?

Jeśli do tej pory szkło, w tym szklanki, trzymałeś w górnych szafkach kuchennych i zastanawiasz się, gdzie miałyby się znaleźć w kuchni ich pozbawionych, istnieje kilka opcji:

 • otwarte półki: możesz zamontować otwarte półki na ścianie nad blatem. Umieszczając na nich szklanki, będziesz mieć je zawsze pod ręką.
 • wieszaki: zamontowanie wieszaków na ścianie nad blatem kuchennym to kolejny sposób na przechowywanie szklanek
 • szuflady lub szafki: szklanki możesz trzymać również w szufladzie pod blatem kuchennym.
 • witryna: nawet jeśli nie zdecydujesz się na wiszące szafki w kuchni, możesz zaplanować dużą, wysoką witrynę, która pomieści całe twoje szkło.
 • wyspa kuchenna: wyspa kuchenna to nie tylko dodatkowa przestrzeń robocza, ale całkiem sporo miejsca do przechowywania. Dobrze zaplanowana z powodzeniem zastąpić ciąg górnych szafek. Z pewnością znajdzie się w niej również miejsce na szklanki.

Kuchnia bez górnych szafek. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kuchnia w stylu prowansalskim. Inspiracje i cechy stylu

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot? Działał po podłączeniu prądu.
Przedmiot z PRL