Co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Pomysły na aranżację ściany nad blatem

2024-04-27 15:35

Jak zaaranżować ścianę nad blatem kuchennym? Podpowiadamy, jakie okładziny ścienne są teraz na topie. Spośród różnorodnych propozycji wybieramy te, które dobrze spełnią swoją funkcję i podkreślą indywidualny styl kuchni. Wtedy będzie się w niej z przyjemnością gotowało. Co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Jest kilka możliwości.

Spis treści

  1. Ściana nad blatem w kuchni
  2. Laminat HPL na ścianę w kuchni, drewno
  3. Farba tablicowa w kuchni nad blatem
  4. Panel szklany do kuchni
  5. Płytki imitujące cegłę do kuchni
  6. Fornir kamienny
  7. Konglomeraty i spieki kwarcowe
  8. Tapeta do kuchni zamiast płytek
  9. Nowoczesne płytki do kuchni na ścianę
  10. Nowoczesna kuchnia w bloku - inspiracje. Jak urządzić kuchnię w bloku?

Ściana nad blatem w kuchni

Od czasu, gdy kuchnię połączyliśmy z salonem, siłą rzeczy ściana nad blatem kuchennym musiała się poddać rygorowi pokojowej aranżacji. Nierzadko nawet staje się w niej dominującym ozdobnym elementem. Również w kuchniach zamkniętych ściana nad blatem przestało nudzić banalnością. Bo jak tu nie czerpać inspiracji z poszerzającej się stale oferty producentów?

Weźmy choćby zwykłe rozwiązanie – farby. Nie dość, że emulsje przeznaczone do tego wnętrza zniosą częste szorowanie, nie rozwiną się na nich pleśń i grzyby, to fascynują też kolorami.

Dzięki nowym technologiom, w tym drukowi cyfrowemu, okładziny laminowane perfekcyjnie imitują różne tworzywa, są coraz mocniejsze i cieńsze (tzw. laminat kompaktowy ma grubość 12 mm).

Popularność zdobywają także forniry kamienne. Niektóre przypominają tapetę z powodu podkładu z fizeliny oraz grubości – to zaledwie 0,6–1 mm.

Laminat HPL na ścianę w kuchni, drewno

Odporny na uszkodzenia laminatu HPL sprawdzi się nie tylko na blacie, ale również na ścianie. Takie rozwiązanie zresztą ładnie porządkuje przestrzeń. Wzór drewna można zestawić z motywami roślinnymi fototapety na frontach zabudowy meblowej. Wolisz na ścianie blat drewniany? W sąsiedztwie płyty grzejnej ochroń go szklanym ekranem.

Farba tablicowa w kuchni nad blatem

Typowa czarna nie zawsze pasuje do wnętrza. Żaden kłopot, producenci oferują „tablicówkę” w wielu kolorach, także w intensywnych. Ścianę pokrywa się 2–3 warstwami farby. Po ok. dwóch tygodniach od nałożenia ostatniej warstwy ściana nadaje się w pełni do użytku (rysowania, zmywania).

Panel szklany do kuchni

Nowoczesną aranżację wnętrza doskonale podkreślisz lakierowanym panelem szklanym. Panele mogą być też pokryte nadrukowanym motywem, np. z twojego zdjęcia. Szkło przeznaczone do kuchni musi być bezpieczne – laminowane lub hartowane, najlepiej o grubości 6 mm.

Płytki imitujące cegłę do kuchni

By uzyskać efekt industrialny, nie są ci potrzebne cegły. Zastąpią je płytki (kupisz nawet cięte z wiekowych okazów lub ręcznie formowane). Tylko je zaimpregnuj, by nie chłonęły tłuszczu.

Fornir kamienny

Fornir kamienny to cienka warstwa naturalnego kamienia, która nałożona jest na włókno szklane oraz żywicę epoksydową, dzięki czemu kamień jest bardzo elastyczny i praktycznie nie pęka. Fornir kamienny wyróżnia się wyjątkową, porowatą lub gładką strukturą oraz niepowtarzalnymi wzorami.

Montaż forniru kamiennego nie jest wymagający, zwłaszcza w przypadku mniejszych formatów. Wystarczy odpylić powierzchnię, a następnie za pomocą plastikowej szpachelki dokładnie rozprowadzić klej i przykleić go do ściany.

Konglomeraty i spieki kwarcowe

Wielkoformatowe konglomeraty i spieki idealnie sprawdzą się na ścianie nad blatem kuchenny, czyli miejscu narażonym na zabrudzenia. Dostępne w bogatej kolorystyce i wzorach, można je wpasować w każde wnętrze. Wykonane z najtwardszych minerałów, nie bez przyczyny zostały określone przez architektów jako materiały do zadań specjalnych.

Tapeta do kuchni zamiast płytek

Wybierasz tapetę papierową? Warto zabezpieczyć ją przezroczystą szklaną taflą. Jest też inny sposób ochrony – laminowana powłoka. Tak zabezpieczoną tapetę lub fototapetę zamówisz w wielu sklepach internetowych.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Cesar Na zdj. kuchnia Unit, cesar.it

Nowoczesne płytki do kuchni na ścianę

Nigdy nie wyjdą z mody, są najchętniej wybieranym materiałem do dekoracji ścian nad blatem kuchennym. Swoją popularność zwdzięczają stosunkowo niskiej cenie, trwałości, mnogości wzorów i kolorów.

Ceramika z wyrazistym wzorem, czyli świetne dekoracja i kamuflaż, bo nie widać na niej zachlapań. Płytki gresowe łatwo utrzymać w czystości. Nadają się na ścianę i podłogę. Jeśli wybierzesz cementowe, pamiętaj, że wymagają impregnacji.

Jeśli kupujesz płytki jednokolorowe – jasne lub ciemne – i są one szkliwione (z warstwą szkliwa na powierzchni), sprawdź ważny parametr – odporność na zaplamienia. Klasa 5 oznacza najwyższą, klasa 1 – najniższą.

Kiedy kłaść płytki nad blatem?

Na ogół ten etap prac planuje się przed montażem zabudowy kuchennej. Płytki należy przykleić do ściany tak, by ich dolna krawędź pokrywała się z linią, na której znajdzie się blat. Powinien on się wsunąć pod krawędź płytki. Szparę między blatem a ścianą uszczelnia się silikonem montażowym albo maskuje listwą. Fototapetę i fornir kamienny przykleja się do oczyszczonej powierzchni w podobny sposób. Klej należy rozprowadzić na nich równomiernie, bez zostawiania pustych przestrzeni. Fornir kamienny na koniec zaimpregnuj. Panele szklane zamontujesz w szynach (dolnej i górnej), możesz je także przykręcić do ściany (wtedy przy zamówieniu tafli na wymiar od razu zleć wycięcie odpowiednich otworów). Dobrą metodą jest przyklejenie szkła do ściany, bo klej po wyschnięciu jest niewidoczny.

Nowoczesna kuchnia w bloku - inspiracje. Jak urządzić kuchnię w bloku?