Szkło do kuchni nad blatem - wady i zalety. Jak wybrać szkło do kuchni na ścianę?

2022-03-11 19:13

Szkło na ścianie nad blatem w kuchni jest dobrym pomysłem, jeśli uważasz, że tradycyjne płytki są nudne. Szkło w kuchni to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne! Ponadto gładka tafla szkła świetnie się nadaje do małej kuchni, ponieważ znakomicie powiększa wnętrze. Szkło jest też bardzo dekoracyjne. Można wybrać szkło kolorowe, dzięki temu aranżacja kuchni nabierze charakteru.

Szkło na ścianie w kuchni
Autor: Häfele Szkło na ścianie pomiędzy szafkami kuchennymi pozwala osiągnąć niezwykłe efekty dekoracyjne, zwłaszcza gdy walory materiału podkreślimy odpowiednim oświetleniem.

Spis treści:

Szkło w kuchni nad blatem - zalety i wady rozwiązania

Szkło w kuchni nad blatem to świetna alternatywa dla płytek. Wybierając szkło do kuchni na ścianę, zamiast tradycyjnych kafelków możemy liczyć na łatwiejsze sprzątanie. A to dlatego, że szkło między szafkami w kuchni, w przeciwieństwie do płytek, nie ma fug i zakamarków, w które wnika brud. Jego powierzchnia jest gładka i nieprzepuszczalna, dlatego plamy z tłuszczu i inne zabrudzenia możemy usunąć z niego bardzo łatwo. Zazwyczaj wystarczy mokra szmatka lub ręcznik papierowy i odrobina delikatnego detergentu (lub płynu do szyb). 

Co więcej, szkło w kuchni nad blatem to opcja często spotykana w modnych, nowoczesnych kuchniach - jeśli planujemy urządzenie właśnie tego typu kuchni: funkcjonalnej, praktycznej i podążającej za najnowszymi trendami, warto pomyśleć o zamontowaniu szkła na ścianę do kuchni. Inną zaletą szkła między szafkami w kuchni jest bogactwo opcji kolorystycznych, które oferują jego producenci. Możemy zdecydować się na przezroczyste, minimalistyczne szkło, na elegancki, czarny kolor, albo postawić na intrygujące wzory i mocniejsze kolory. Dzięki temu nasza kuchnia będzie wyglądać dokładnie tak, jak chcemy!

Niestety, tak jak każdy materiał - szkło do kuchni na ścianę również ma swoje wady. Mimo łatwego czyszczenia szkło nad blatem dość często się brudzi - zacieki czy odciski palców są widoczne pod światło, zwłaszcza w przypadku ciemniejszych

Szkło hartowane do kuchni - opinie ekspertów

Szkło hartowane do kuchni ma swoich zwolenników i przeciwników. Niektórym podoba się trwałość i nowoczesność tego rozwiązania, inni bardziej ufają tradycyjnym płytkom i kafelkom. Mimo rozbieżności gustów, eksperci są zgodni co do walorów i zalet szkła hartowanego w kuchni. Dlaczego warto zainwestować właśnie w tego typu szkło? Przede wszystkim szkło hartowane umieszczone między szafkami w kuchni jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także - co wazniejsze - wysokie oraz niskie temperatury! W przypadku zbicia szkło hartowane zachowa się inaczej niż tradycyjne i pokruszy na milion drobnych, nieostrych kawałków (tradycyjne szkło połamie się na ostre odłamki, które łatwo mogą nas zranić).

Szkło na ścianie w kuchni. 30 POMYSŁÓW na aranżacje  

Szkło do kuchni na ścianę - jakie wybrać?

Najtańsze szkło na ścianę (kosztuje ok. 80 zł/m2) to szkło typu float, bezbarwne - można nim np. przykryć fototapetę. Obecnie dużą są lakierowane na kolorowo szklane tafle (130 zł/m2) - efektowne i trwałe, odporne na zadrapania, zabrudzenia. Można je dodatkowo wzmocnić siatką lub folią polipropylenową.

Sprawdź też: ciekawe projekty kuchni >>>

Jeśli zależy nam na supertrwałej ścianie w kuchni, może zdecydować się na szkło hartowane (ok. 180 zł/m2). Szklane tafle nad blatem w kuchni montuje się na klej, śruby albo na szynach. Wśród nowinek pojawia się szkło z zainstalowanymi diodami i antybakteryjne.

Szklana tafla na ścianie w kuchni to fajny pomysł na wykończenie. Nowoczesna aranżacja kuchni lubi lekkie, odbijające światło materiały, a współczesne projekty kuchni najczęściej uwzględniają wykorzystanie szkła jako ochrony ściany nad blatem, kuchenką czy płytą grzejną. 

Szkło na ścianę do kuchni - o czym warto pamiętać?

Zanim zamontujemy szkło w kuchni nad blatem, warto zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami:

  • Jeśli szklana tafla ma być na ścianie nad kuchenką wybierz do kuchni tzw. szkło bezpieczne, czyli o podwyższonej odporności termicznej i mechanicznej. Może to być szkło klejone (wielowarstwowe), które powstaje w wyniku łączenia kilku szklanych tafli za pomocą folii lub żywicy, albo szkło hartowane, otrzymywane przez obróbkę zwykłego szkła metodą termiczną.
  • Aranżacja kuchni zależy też od odcienia szklanej tafli. Szkło hartowane może być kolorowe lub bezbarwne. Jeśli zależy ci na bezbarwnej tafli, wybierz szkło typu Opti White, które pozbawione jest związków żelaza barwiących szkło.
  • Przezroczyste szkło na ścianę do kuchni montuje się na ścianie w kuchni na różne sposoby: na listwach montażowych (szynach), śrubami albo na dystansach. Pierwszy sposób polega na przyklejeniu dwóch szyn – jednej do blatu, drugiej do ściany – i wsunięciu w nie szyby. Drugi sposób szkło jest przykręcane do ściany śrubami (powinny mieć gumowe uszczelki ze względu na zmianę naprężeń szkła). Tafla zamontowana na dystansach (metalowych podkładkach z gumową uszczelką) będzie odsunięta od ściany, co pozwala umieścić za nią dekoracyjną tapetę lub oświetlenie.

Jak urządzić modną i funkcjonalną kuchnię? Zobacz GALERIE ZDJĘĆ i zainspiruj się!

Sonda
Czym wykończysz ścianę nad blatem w kuchni?
Akcesoria kuchenne, dzięki którym zlewozmywak może przejąć część funkcji blatu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE