Zabudowa kuchenna na zamówienie. O czym musisz wiedzieć, nim podpiszesz umowę?

2021-05-26 13:52

Meble kuchenne na zamówienie pozwolą nam maksymalnie wykorzystać kuchenną przestrzeń i dopasować wszystkie elementy wystroju do naszych osobistych potrzeb. Z indywidualnie dobraną zabudową urządzenie funkcjonalnej i modnej kuchni jest prostsze i co najważniejsze – wygodniejsze. Na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie?

Kuchnia REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU

Spis treści

  1. Kuchnia na własnych warunkach
  2. Meble kuchenne na wymiar – na co zwrócić uwagę?
  3. Zobacz najpiękniejsze kuchnie w naszych GALERIACH ZDJĘĆ:

Kuchnia na własnych warunkach

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie tam skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Dobrze urządzona, nie tylko wygląda pięknie, ale jest funkcjonalna i przyjemna w użytkowaniu.

Gotowe meble kupowane w sklepach nie zawsze będą pasować do każdego wnętrza i jego kubatury, dlatego Polacy coraz chętniej zamawiają meble na wymiar. Taka opcja gwarantuje idealne dopasowanie zabudowy kuchennej z uwzględnieniem osobistych potrzeb i gustów.

Zanim zdecydujemy się na konkretne meble, dobrze jest przemyśleć, czego tak naprawdę oczekujemy od kuchni – co według nas powinno się tam znaleźć? Co jest niezbędne? Jeśli w kuchni spędzamy dużo czasu na gotowaniu, będziemy potrzebować przestronnego blatu. Jeśli w domu jest małe dziecko, warto pomyśleć nad dodatkowymi środkami bezpieczeństwa (np. zamiast kuchenki gazowej wybrać bezpieczniejszą kuchenkę indukcyjną).

Kolejnym krokiem jest wykonanie projektu nowej kuchni. By go stworzyć, możemy udać się do któregoś z salonów kuchennych w naszym mieście. Specjaliści pomogą nam stworzyć wizualizację naszej przyszłej kuchni i dobiorą kolorystykę mebli oraz najlepsze materiały. Dobrym pomysłem jest także poszukanie inspiracji do kuchennej zabudowy bezpośrednio na stronach producentów mebli lub w internecie (np. na blogach i portalach wnętrzarskich czy Instagramie).

Gdy wybierzemy meble i stworzymy projekt, będziemy musieli poczekać kilka tygodni na nasze meble. Dobrą wiadomością jest to, że w większości przypadków montaż mebli jest wliczony w cenę projektu oraz wykonania mebli.

Kuchnia REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU

Meble kuchenne na wymiar – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze mebli kuchennych na wymiar bardzo ważne jest określenie interesującej nas kolorystyki. Ponieważ fronty szafek są wyeksponowane, powinny tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wystroju kuchni. Na rynku dostępne są fronty matowe, błyszczące i frezowane. Przestrzenie o niewielkim metrażu możemy optycznie powiększyć za pomocą jasnych mebli z błyszczącymi frontami.

Oprócz koloru warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są meble oraz jego fakturę. Dlaczego jest to ważne? Kuchnia to najbardziej eksploatowane pomieszczeni w domu, dlatego wymaga dobrej jakości mebli, odpornych na uszkodzenia i łatwych w utrzymaniu czystości. Przykładem takiego materiału jest akryl. Jego powierzchnia jest odporna na zarysowania, a więc prace kuchenne mogą przebiegać bez obaw o uszkodzenie frontów. Z kolei idealnie gładka powierzchnia, ułatwi nam utrzymanie porządku. W przeciwieństwie do mebli lakierowanych akryl nie utlenia się. Co to oznacza? Kolor Twojej kuchni nie zmieni się, co jest szczególnie widoczne przy białych meblach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając meble na wymiar do kuchni? Bardzo ważny jest blat, dlatego powinien zostać wykonany z trwałego materiału. Możemy zdecydować się na wysokiej jakości laminat, zaimpregnowane twarde drewno (np. dąb lub gatunki egzotyczne), praktycznie niezniszczalny granit lub konglomerat. Dobrze jest także zabezpieczyć ścianę między blatem a górnymi szafkami.

Wcale nie musimy używać w tym celu płytek – ciekawą alternatywą będzie szkło polimerowe, które w wersji slim posłuży nam jako splashback. Szkło polimerowe dostępne jest w wielu kolorach i stylach – możemy na przykład wybrać matowe, jednobarwne modele lub przypominające marmur czy drewno. Warto dopasować szkło do ogólnego wystroju kuchni. 

Zobacz najpiękniejsze kuchnie w naszych GALERIACH ZDJĘĆ: