Meble do kuchni: jak wybrać szafki do kuchni?

2013-07-04 15:23

Meble do kuchni wybieramy na lata. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać szafki do kuchni, jaki jest koszt i na co zwracać uwagę. Łatwo można dostosować kuchnię do stylu życia i wybrać meble do kuchni funkcjonalne zgodne z naszymi gustami. W wyborach nie ogranicza nas właściwie nic, poza kosztami.

biała kuchnia
Autor: Łukasz Zandecki

Spis treści

  1. Meble do kucheni: tanio i ładnie
  2. Jakie meble do kuchni: ciekawe rozwiązania
  3. Szafki do kuchni: nowoczesność

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest gotowy zestaw mebli do kuchni, w skład którego wchodzą szafka pod zlewozmywak, szafki do kuchni stojące przeznaczone do przykrycia blatem roboczym oraz kilka szafek wiszących. Dolne szafki do kuchni łączy się blatem – jest on w zestawie albo można go dokupić samemu. Zgodnie ze współczesną tendencją szafki kuchenne mogą tworzyć długie ciągi, w których jednakowe fronty kryją różne funkcje, albo przeciwnie – przerywane są otwartymi półkami lub przeszklonymi witrynami.

Warto korzystać z oferty sklepów oferujących pojedyncze szafki do kuchni służące do zestawiania w komplety. To rozwiązanie jest nawet wielokrotnie tańsze niż zestaw mebli kuchennych wykonanych na zamówienie, którego zaletą jest to, że projektant dopasuje zabudowę do naszych potrzeb. W większości studiów projekt wstępny jest bezpłatny.

Meble do kucheni: tanio i ładnie

Jeśli chcemy urządzić kuchnię najtańszym kosztem, można skompletować zestaw ze starych mebli do kuchni. Punktem wyjścia może być kilka szafek do kuchni podstawowych uzupełnianych kredensem czy koszami wiklinowymi lub rattanowymi, a także stare meblościanki. Oklejone fornirem lub oryginalnie pomalowane zyskują nowe życie. 

Dobrym sposobem na tanią kuchnię jest wybudowanie szafek do kuchni z płyt g-k i z cegieł lub bloczków betonowych. Wymaga to dokładnego rozplanowania, ale jest na tyle proste, że wszystko można wykonać samodzielnie. Taka konstrukcja daje możliwość licznych stylizacji. Cegła w zależności od koloru i faktury jest dobrym wyjściem do skomponowania kuchni rustykalnej, wiejskiej lub industrialnej. Kuchnia może być również wykończona tynkiem albo glazurą, wówczas to one nadadzą jej styl.

.. Kuchnia murowana zamiast tradycyjnej

Wybierając szafki do kuchni zwróćmy uwagę na ich funkcjonalność i komfort otwierania – nie warto na nim oszczędzać. Najbardziej typowe są drzwiczki skrzydłowe w szafkach do kuchni. To najtańszy system otwierania szafek kuchennych – zawiasy łączące szafkę z korpusem kosztują około 25 zł, podczas gdy za inne mechanizmy zapłacimy nawet kilkaset złotych. Warto je stosować, gdy w kuchni jest wystarczająco dużo przestrzeni. Szafki skrzydłowe są jednak trudne do otwierania w narożnikach, gdy otwarte dwie pary drzwiczek wchodzą ze sobą w kolizję, oraz w meblach wysokich i szerokich. Uchylne sprawdzają się w niskich i szerokich wiszących szafkach, gdzie tradycyjne otwieranie skrzydeł byłoby niewygodne, a także tam, gdzie typowe drzwiczki robiłyby wrażenie nieproporcjonalnych i byłyby niefunkcjonalne. Taki sposób otwierania szafek jest jednak droższy od skrzydłowego. Mechanizm służący do otwierania szafek (podnośnik) może kosztować nawet powyżej 250 zł.

.. Czym zastąpić wiszące meble kuchenne

Jakie meble do kuchni: ciekawe rozwiązania

Na tle innych wyróżniają się szafki do kuchni żaluzjowe, ich atutem są faktury drzwiczek oraz kolor lub rodzaj materiału na front. Szafki do kuchni stalowe są lekkie i nowoczesne, drewniane przypominają meble kolonialne. Ich otwieranie nie wymaga miejsca na drzwiczki przed szafką, jednak sam system otwierania szafek żaluzjowych zajmuje dużo miejsca. Można też regulować wysokość, do jakiej opuścimy żaluzję, co umożliwia eksponowanie dekoracyjnych przedmiotów. Nie jest to jednak również rozwiązanie tanie, koszt żaluzji do szafki o szerokości 60 cm i wysokości 70 cm to nawet 800-900 zł.

Wygodnym rozwiązaniem wiązaniem w szafkach do kuchni narożnych są drzwi skrzydłowe połączone ze sobą zawiasami, składane w poziomie stosuje się w szafkach wiszących. Nadają się do egzemplarzy szerokich i niskich, których skrzydło drzwiczek po otwarciu zajmowałoby dużo miejsca. Składane w pionie stosuje się w dużych szafach stojących, pełniących funkcję spiżarni lub kredensu. Ułatwiają dostęp do ich zawartości, a podczas otwierania zajmują mniej miejsca niż tradycyjne drzwi skrzydłowe.

.. Mała kuchnia z pojemną zabudową

Szafki do kuchni: nowoczesność

Nowoczesnym i modnym rozwiązaniem są szafki kuchenne bezuchwytowe. Otwiera się je dzięki odpowiednio wyfrezowanej krawędzi lub „na klik-klak” – szafka samoczynnie otwiera się po naciśnięciu w odpowiednim miejscu. Fronty szafek kuchennych tworzą wtedy gładkie powierzchnie na tle ścian, stając się barwnymi plamami lub tworząc czyste proste linie. Doskonale harmonizują z metalem, kamieniem czy szkłem. Systemy bezuchwytowe nie są tanie – koszt za sztukę to 70-120 zł. Jednak w to rozwiązanie warto zainwestować nie tylko ze względów estetycznych, ale też gdy mamy małe dzieci – przy takim systemie otwierania na pewno nie nabiją sobie guza o wystające uchwyty. Modne są również dzisiaj drzwiczki przesuwne, które podobnie jak żaluzjowe, nie zabierają miejsca przed szafką. Fronty są wówczas osadzone na prowadnicach. Kupując szafki z takimi drzwiczkami, dobrze jest zwrócić uwagę na jakość i gwarancję systemów  przesuwnych.

aranżacja kuchni
Autor: Alicja Radej