W kuchni architektki: artystyczna ściana i trwałe materiały

2017-03-21 17:46 Matylda Gruman

Ściana w kuchni pomalowana jest farbami akrylowymi. Projektantka poprosiła ekipę remontową, by nie robiła na niej gładzi szpachlowej. Nierówny tynk stworzył bardzo ciekawą strukturę. Efekt końcowy? Niesamowity!

Lacobel? Płytki w kuchni? Wyglądają w porządku, ale mi się znudziły. Wolałam ozdobić ścianę samodzielnie. Namalować coś abstrakcyjnego – mówi Dagmara Dela, właścicielka mieszkania i zarazem projektantka wnętrz z pracowni DelaBartman.   

Kuchnia w apartamencie

Kupiliśmy apartament w stanie deweloperskim i wszystko odwróciliśmy w nim do góry nogami. Tam, gdzie teraz jest kuchnia, znajdowała się sypialnia. Wchodziło się do niej przez aktualną łazienkę. Jadalnia, która obecnie łączy salon z kuchnią, powstała po wyburzeniu ściany między starym salonem i sypialnią. Miejsce poprzedniej kuchni zajęła garderoba – tłumaczy właścicielka mieszkania. Zyskała w ten sposób strefę dzienną złożoną z aneksu kuchennego, jadalni i salonu. To w niej toczy się życie domowo-towarzyskie. Remont trwał cztery miesiące. – Nagimnastykowałam się, żeby wszystko spiąć w czasie. Dużo rzeczy było sprowadzanych, robionych na wymiar. Ostatecznie się udało – mówi projektantka. Kolorystyka sprowadza się do czerni, bieli, beżu i drewna. – Dla mnie to klasyka! Czerń i biel stanowią bazę, którą można łatwo kształtować. Natomiast drewno kojarzy się z przytulnością, naturą i ciepłem – dodaje.

Materiały i kolory w projekcie kuchni

Na podłodze wylana jest żywica transparentna. Pod nią widać szary beton i pełną historię remontową – ślady po kuciach, wiaderkach z wodą. Czerni w projekcie kuchni nie brakuje. Uwagę przykuwają wysokie meble z wbudowanymi piekarnikiem, lodówką, płytką wysoką szafką i regałem na wino. Szafki, choć ciemne, nie pomniejszają zbytnio wnętrza. Wykonane są z lakierowanej płyty MDF, w której odbija się światło dzienne.

Ściana w roli głównej

Ściana pomalowana jest farbami akrylowymi. Projektantka poprosiła ekipę remontową, by nie robiła na niej gładzi szpachlowej. Nierówny tynk lepiej „trzyma” farbę, gwarantuje też ciekawszą strukturę. Aby zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniami nieuniknionymi podczas gotowania, przeznaczyłam 60 cm od blatu w górę na tzw. kołnierz (pas ochronny). Wybrałam przezroczyste szkło hartowane, odporne na wysokie temperatury. Nie chciałam, by było na nim widać elementy mocujące (rotule czy listwy), dlatego zdecydowałam się na naklejenie tafli bezpośrednio na ścianę. Zadanie wymaga precyzji i estetycznego podejścia. Nieumiejętnie położony klej może być widoczny.

Diabeł tkwi w szczegółach

Projektantka doskonale wiedziała, że marmurowy blat jest „trudny” w kuchni (trwale się odbarwia pod wpływem wina czy kawy). – Jednak tak spodobał mi się jego rysunek i nierówna struktura, że postanowiłam zaryzykować. Przed plamami chroni go impregnat, stosowany nie tylko podczas montażu, ale i później, dwa, trzy razy w roku. Dziś, po trzech latach używania, nadal wygląda świetnie.

Stół kuchenny z przeszłością

Stół odziedziczyłam po dziadku krawcu. Służył do pracy. Jako dzieciaki bawiliśmy się na nim. Był naszym statkiem kosmicznym, a sterem – kółko stojącej obok maszyny do szycia Singera – wspomina Dagmara. Ze względu na solidny korpus stołu nie za wygodnie się jednak przy nim siedziało. Dlatego Dagmara doprojektowała mu blat. Rozkładany, trzymetrowy.

Kosztorys

 • lodówka SCS51800F01, AEG 1677 zł

 • zmywarka SMV53L30EU1, Bosch 1372 zł

 • zlewozmywak Coronation 56, Fooch 540 zł

 • bateria zlewozmywakowa Manhattan, Franke 680 zł

 • płyta indukcyjna EHL7640FOK, Electrolux 1744 zł

 • okap DWW0634611, Bosch 759 zł

 • meble na zamówienie, m2meble.pl 14000 zł

 • przeróbka stołu, drewniano.com 1050 zł

 • szkło na ścianie nad blatem 1200 zł

 • podłoga żywiczna 800 zł

 •  płytki marmurowe pod stołem, lux4home.pl 1200 zł

 • blat marmurowy Rain Forest Brown, Marmo 4500 zł
  Razem: 29 522 zł