Płytki do kuchni: 11 inspiracji, pomysły na ładne płytki kuchenne

2017-04-24 10:22

Płytki do kuchni wykonane z ceramiki i położone na ścianie nad blatem w kuchni to rozwiązanie, które nie traci na popularności. Płytki do kuchni są łatwe do czyszczenia, a wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Dla tych, którzy szukają pomysłów na wystrój kuchni, wybraliśmy 11 inspiracji - zdjęć z płytkami do kuchni.

Płytki do kuchni to od lat najpopularniejszy sposób wykończenia ściany nad blatem. Płytki do kuchni są łatwe do utrzymania w czystości oraz odporne na wysoką temperaturę, a ich bogata oferta sprawia, że można je dobrać zarówno do nowoczesnej aranżacji kuchni, jak i kuchni urządzonej w stylu tradycyjnym, czy rustykalnym. Jakie wybrać płytki do kuchni? Głównym kryterium większości osób jest kolor płytek kuchennych. Ściana nad blatem najczęściej jest spokojnym tłem dla mebli i wyposażenia kuchennego. Ale płytki kuchenne mogą też dominować we wnętrzu, wybijać się na pierwszy plan, dzięki temu uzyskamy dekoracyjny efekt. W galerii zdjęć prezentujemy 11 pomysłów na płytki kuchenne, które umiejętnie dobrano do stylu kuchni. Zdjęcia kuchni są autentyczne, pochodzą z prawdziwych wnętrz.

Zobacz również: Kuchnia - inspiracje

Wideo: wybieramy połytki do kuchni

Jakie płytki ceramiczne warto wybrać do kuchni - radzi architekt wnętrz.

Wybieramy płytki do kuchni

Bogate wzornictwo, kolorystyka i rozmiary dostępnych w sprzedaży płytek ceramicznych do kuchni - od drobnych, mozaikowych, po wielkoformatowe - pozwolą dopasować je do stylu każdego wnętrza. Do ułożenia na ścianach w kuchni najlepiej wybierać płytki o gładkiej powierzchni, na przykład glazurę pokrytą grubą warstwą szkliwa, szkliwiony gres albo szkliwiony klinkier. Na płytkach nieszkliwionych i o wyraźnej, niezabezpieczonej szkliwem fakturze łatwo będzie się osadzał brud i trudno go będzie usunąć. Lepiej więc ich unikać w kuchni. Aby mieć mniej problemów z czyszczeniem powierzchni nad blatem, zwłaszcza w okolicy kuchenki i zlewozmywaka, bezpieczniej będzie wybrać większe płytki. Między nimi będzie mniej fug, które znacznie szybciej się brudzą i trudniej je wyczyścić niż powierzchnię płytek. Warto zastosować fugi epoksydowe, bo nie wchłaniają tłuszczu i łatwiej z nich usunąć brud. Można też wybrać płytki rektyfikowane, które na ścianie utworzą jednolitą płaszczyznę. W taki sposób układa się na przykład płytki kamienne.

Płytki do kuchni dopasowane do wystroju wnętrza

Płytki do kuchni dobieramy do całego wystroju wnętrza. W nowoczesnej kuchni płytki ceramiczne na blatem są zwykle w neutralnym kolorze. Aby stanowiły jedynie dyskretne tło dla szafek i sprzętów kuchennych, często są to płytki większe i mają proste krawędzie, dzięki czemu fugi są mniej widoczne. Hitem są ostatnio białe płytki do kuchni fazowane, przypominające kształtem cegiełki. Najczęściej na ścianie nad blatem układa się niewielkie płytki o wymiarach 10 x 10 cm. Takie kafelki pasują do aranżacji kuchni w stylu tradycyjnym, serie takich płytek urozmaicane są dekorami, które można rozmieścić ma ścianie w kuchni w dowolny sposób. Płytki ceramiczne szkliwione również nawiązują do tradycyjnego wystroju kuchni. Z dekorów ułożonych w jednym rzędzie może powstać dekoracyjny fryz. Kuchnię w stylu rustykalnym mogą wzbogacić ozdobne płytki kuchenne stylizowane na tradycyjne kafle do pieców. Mogą być ręcznie malowane, żłobione, a nawet wykańczane szlachetnymi metalami. Wprowadzają do wnętrza kuchni klimat starego domostwa.

Efektowne płytki do kuchni: mozaika

Efektownym wykończeniem ściany w kuchni może też być mozaika. Z tych małych kwadratowych płytek (kostek) można utworzyć jednolitą płaszczyznę obejmującą obudowę frontów, blat kuchenny, przestrzeń nad nim, a nawet półkę. W aranżacji kuchni, w której szafki wiszące nie stanowią kompletu zabudowy, pas płytek na ścianie nad blatem można ozdobić delikatnym gzymsem i cokołem. Dzięki takim detalom powierzchnia nad blatem stanowi wyszukaną ozdobę kuchni.