Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary

2021-04-19 14:12

Nowoczesne blaty kuchenne to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale także element dekoracyjny. Do czego dopasować kolor blatu, jak dobrać kolor blatu do zlewozmywaka i szafek? Kiedy wybrać biały blat, a kiedy szary blat będzie się dobrze prezentował? Zobacz nasz poradnik, jak wybrać nowoczesny blat kuchenny, by służył nam przez lata i jednocześnie zdobił wnętrze.

Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać kolor blatu do kuchni, kiedy postawić na blat biały lub szary
Autor: materiały prasowe Ferro Adore – elegancka bateria zlewozmywakowa stojąca – to doskonały wybór do nowocześnie urządzonych kuchni. Wyróżnia ją modne wzornictwo i ciekawe zestawienie kolorystyczne (połączenie bieli i chromu). Wyposażona w regulator ceramiczny, perlator i obrotową wylewkę. FERRO, www.ferro.pl

Spis treści

  1. Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać blat do zlewozmywaka?
  2. Do czego dopasować kolor blatu?
  3. Kolor blatu - kiedy się sprawdzą intensywne barwy
  4. Biały blat, szary blat... - najpiękniejsze aranżacje blatów w różnych kolorach

Nowoczesne blaty kuchenne to ważne wyposażenie kuchni. Często nie wiemy, jaki blat do kuchni wybrać, jak dopasować kolor blatu do wystroju kuchni, jakie blaty kuchenne są trwałe, jak dobrać blat do zlewu. Warto to sprecyzować, wykonując projekt kuchni. Pamiętajmy, że zlewozmywak powinien być idealnie dopasowany do blatu i uszczelniony. Jeśli jest wykonany z ciężkiego materiału, np. z kamienia, należy sprawdzić maksymalne obciążenie blatu.

Zobacz też: Najlepszy blat do kuchni: blaty kuchenne ceny, rodzaje, trwałość, cechy użytkowe>>

Nowoczesne blaty kuchenne: jak dobrać blat do zlewozmywaka?

Tylko zlewozmywaki podwieszane (wpuszczane w blat) mają specjalne wymagania. Można montować je pod blatem odpornym na wilgoć - z granitu, marmuru, kompozytu lub ze stali nierdzewnej. Pozostałe typy zlewozmywaków pasują do wszystkich nowoczesnych blatów kuchennych. Jeśli chcemy mieć blat kuchennyz laminatu lub drewna konieczne jest zabezpieczenie krawędzi blatu przed wodą (np. silikonem), utrzymywanie w suchości, odpowiednia konserwacja.

Sprawdź: 10 inspiracji na blaty kuchenne. Jaki blat do kuchni wybrać?>>

blat do kuchni
Autor: Mariusz Bykowski Blaty z laminatu są najpopularniejsze i najtańsze.

Do czego dopasować kolor blatu?

Jaki wybrać kolor blatu? Do czego dopasować blat - do mebli? podłogi? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć w aranżacji kuchni. Jeśli myślisz o kontraście, masz np. ciemną podłogę i białe meble kuchenne, blat może mieć odcień podłogi. Blat odcinający się kolorystycznie od szafek, będzie bardziej widoczny. Wolisz monochromatyczną taflę? Wybierz blat zbliżony kolorem do szafek. Nie musisz trzymać się jednego materiału, łącz np. drewniany blat z kamienną podłogą. Postaraj się, by drewno pojawiło się jeszcze gdzieś w kuchni.

Blat kuchenny laminowany pokryty wysokiej jakości laminatem prezentuje się bardzo elegancko w kuchni. Można wybrać blat do kuchni matowy lub błyszczący. Blaty laminowane są dość tanie i jednocześnie odporne na zaplamianie.

Przeczytaj: Blaty kuchenne drewniane - jakie plusy i minusy mają blaty drewniane [PORADNIK]>>

Kolor blatu - kiedy się sprawdzą intensywne barwy

Żywy kolor blatu kuchennego to dobry pomysł na rozweselenie kuchni. Wybierając blat laminowany, dajesz sobie możliwość wprowadzenia do kuchni wyrazistego koloru. Nowoczesne, proste formy szafek w białym kolorze wyglądają dość zimno i taki słoneczny blat rzucający żółte refleksy zdecydowanie ociepla wnętrze. Także białym kafelkom nad blatem nadaje kremowy odcień mimo zainstalowanych tuż obok świetlówek  dających chłodne światło.

Sprawdź też: Blaty kuchenne z metalu. Czy warto wybrać blaty metalowe? OPINIE >>

Kronospan Panel podłogowy Pewter Slate K388
Autor: mat. prasowe Kronospan Kronospan, Panel podłogowy Pewter Slate K388

Biały blat, szary blat... - najpiękniejsze aranżacje blatów w różnych kolorach

Świetnie w nowoczesnych kuchniach prezentuje się biały blat kompozytowy zintegrowany ze zlewem. Ale trzeba pamiętać o tym, że w całkowicie białej kuchni, z białym blatem musi panować idealny porządek, gdyż wszelkie sprzęty stojące na wierzchu są bardzo eksponowane. Naszą propozycją  są jasne odcienie: blat szary, biały, beżowy, kremowy. W galerii przygotowaliśmy zdjęcia kuchni z jasnymi blatami.

Sonda
Z jakiego materiału chciałbyś mieć blat kuchenny?
Najlepsze materiały na blat kuchenny